Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Krakowskie kamienice II – świadkowie historii

16 września 2016

Kraków – była stolica Polski – przez wieki gościł najwyższych dostojników z kraju i całej Europy, a kamienice wzniesione wokół Rynku Głównego niejednokrotnie stawały się milczącymi świadkami ważnych wydarzeń historycznych. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Kamienica Szara

Legenda głosi, że kamienica była prezentem króla Kazimierza Wielkiego dla swojej kochanki Sary – stąd miałaby wywodzić się nazwa budynku. Prawda jest jednak inna: kamienica powstała w XV wieku po połączeniu dwóch sąsiednich domów. Od tego czasu budynek gościł wielu polskich notabli. W 1574 roku mieszkał tu Henryk Walezy, pierwszy elekcyjny król Polski. Kamienica Szara pełniła także funkcję insurekcyjnej kwatery Tadeusza Kościuszki oraz Rządu Narodowego podczas powstania krakowskiego.

800px-szara_grey_house_6_main_market_squareold_town_krakowpoland

Kamienica Małachowskich

Postać Tadeusza Kościuszki wiąże się także ze znacznie młodszą, bo XVIII-wieczną, Kamienicą Małachowskich. 24 marca 1794 roku na placu przed budynkiem Naczelnik złożył uroczystą przysięgę wierności i walki w imię ojczyzny. Akt ten stał się oficjalnym ogłoszeniem insurekcji kościuszkowskiej.

 

Zarezerwuj nocleg Hotelu w Krakowie na Starym Mieście

 

Kamienica Morsztynowska

Nazwa pochodzi od nazwiska XV-wiecznych właścicieli kamienicy, lecz krakowianie znają ją lepiej jako siedzibę restauracji Wierzynek. To jeden z symboli miasta, świetnie znany także poza stolicą Małopolski. Nazwa restauracji nawiązuje do słynnej uczty, wydanej w 1364 roku przez rajcę Mikołaja Wierzynka dla europejskich monarchów i możnowładców, goszczących w Krakowie na zaproszenie Kazimierza Wielkiego.

Czy jednak biesiada naprawdę odbyła się w Kamienicy Morsztynowskiej? Budynek powstał dopiero w XV wieku, a w źródłach historycznych nie ma żadnego dowodu potwierdzającego miejsce uczty u Wierzynka. Historycy wskazują raczej na kamienicę Szarą lub jeden z budynków przy dzisiejszej ulicy św. Jana.

 

Kamienica Straszewska

Znana także jako Zalewska, Morsztynowska, Wielopolskich; każda z nazw upamiętnia możnych właścicieli budynku. Kamienica powstała w XIV wieku i przez stulecia przechodziła w ręce kolejnych polskich rodów szlacheckich. W 1683 roku właścicielem budynku był natomiast Wawrzyniec Tucci. Szlachcic o włoskim pochodzeniu gościł wówczas u siebie Jana III Sobieskiego: król śledził z okien kamienicy uroczystą paradę, upamiętniającą zwycięską bitwę pod Wiedniem.

 

Pałac Pod Baranami

Kamienica z baranimi głowami to w ostatnim stuleciu ważny ośrodek życia kulturalnego. Jej artystyczne tradycje sięgają jednak już XV wieku: w części budynku mieściła się wówczas gospoda, miejsce biesiad Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Łukasza Górnickiego. W kolejnym stuleciu kamienicę przekształcono w pałac, wykupiony przez króla Stefana Batorego dla dowódcy wojsk węgierskich; wkrótce zamieszkał tam także wybitny poeta Bálint Balassi.

800px-pod_baranami

Najnowsza historia kamienicy wiąże się nieodłącznie z Piwnicą Pod Baranami. Słynny kabaret został założony w latach 50. XX wieku przez Piotra Skrzyneckiego, a przez kolejne kilkadziesiąt lat skupiał wokół siebie najwybitniejszych polskich artystów: wśród nich Krzysztof Penderecki, Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Krzysztof Komeda lub Tomasz Stańko.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków