Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Najgłośniejsze nazwiska związane z Krakowem

22 kwietnia 2015

Kraków to miasto, które łączy bogatą historię i tradycję z nowoczesnością, przyciąga licznymi zabytkami, zręcznie miesza różne muzyczne nurty i smaki z całego świata. To miejsce, które inspiruje i pozwala się rozwijać w różnych obszarach. Nic dziwnego, że to stąd pochodzi wiele artystycznych dusz i wybitnych umysłów.

Słynni krakowianie

Atmosfera Krakowa, jego zabytki, liczne ośrodki naukowe i kulturalne niewątpliwie sprzyjają rozwojowi talentów muzycznych i aktorskich oraz wielkich postaci świata nauki, tego ścisłego i humanistycznego.

W Krakowie urodzili się artyści, tacy jak Leon Chwistek (malarz, teoretyk sztuki, filozof, matematyk), Zofia Stryjeńska (malarka nurtu art deco), Tadeusz Peiper (poeta, krytyk i teoretyk literacki), Ewa Lipska (poetka), Leon Kruczkowski (pisarz).

Portret Leona Chwistka pędzla Witkacego/ Wikimedia/CC0

Portret Leona Chwistka pędzla Witkacego/ Wikimedia/CC0

Ze znanych aktorów wystarczy wspomnieć Macieja Stuhra, Pawła Deląga, Artura Dziurmana, Jacka Poniedziałka, Maję Ostaszewską, Jana Frycza, Leszka Teleszyńskiego czy Jana Nowickiego.

Grupę muzyków reprezentują: związana z Piwnicą pod Baranami Ewa Demarczyk, pianista, kompozytor Jan Ekier, piosenkarz, muzyk-instrumentalista Zbigniew Wodecki, dyrygent i kompozytor Antoni Wit, piosenkarz Grzegorz Turnau czy dj i producent muzyczny związany z muzyką klubową Robert M.

Wielkie nazwiska świata nauki to antropolog Bronisław Malinowski czy profesor UJ, historyk i teoretyk literatury Henryk Markiewicz.

Z Krakowa pochodzą również bokser Mariusz Wach, lekkoatleta i złoty medalista halowych ME w Wiedniu Marcin Urbaś, szachista Bogdan Śliwa czy dziennikarz Grzegorz Miecugow.

Honorowi obywatele Krakowa

Uzyskanie tytułu honorowego obywatela Krakowa to naprawdę wielkie wyróżnienie. Radni kolejnych kadencji uważają bowiem, że do grona, do którego należą już takie legendy, jak kardynał Sapieha, malarz Matejko czy marszałek Piłsudski, dołączyć mogą tylko naprawdę zasłużeni. W efekcie lista honorowych obywateli jest stosunkowo krótka i na chwilę obecną liczy 74 nazwiska. Wśród wyróżnionych znajdują się m.in. prezes Akademii Umiejętności, prof. dr Józef Majer, kompozytor Władysław Żeleński, aktor Ludwik Solski, prezydent Lech Wałęsa, pisarz i dramaturg Sławomir Mrożek, brytyjska premier Margaret Thatcher, prezydent USA Ronald Reagan, pisarz i poeta Czesław Miłosz, filozof Władysław Bartoszewski, pułkownik Ryszard Kukliński, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, poetka i laureatka Nagrody Nobla Wisława Szymborska.

Żelazna Dama, czyli Margaret Thatcher/Wikimedia/Rob Bogaerts/CC BY-SA 3.0

Żelazna Dama, czyli Margaret Thatcher/Wikimedia/Rob Bogaerts/CC BY-SA 3.0

Wokół tematu honorowego obywatelstwa, choć może się to wydać nieco dziwne, urosło również sporo anegdot, historii i legend. Pierwsza z nich dotyczy samego Jana Pawła II i mówi, że gdy zaproponowano mu honorowe obywatelstwo miał odpowiedzieć: „Dziękuję, nie chcę. I bez tego kocham Kraków”. Miał, bo czy faktycznie tak było, nikt potwierdzić nie jest w stanie. Ciekawa historia towarzyszyła również nadaniu tytułu marszałkowi Iwanowi Koniewowi. Oficjalne uzasadnienie brzmiało: „Za manewr, który ocalił Kraków”. Co kryło się pod tymi słowami? Podobno wydarzenie z lotniska, na którym ówczesny prezydent miasta Tadeusz Mrugacz omyłkowo przywitał najpierw Koniewa, a dopiero później Nikitę Chruszczowa. Na szczęście sprytna reakcja marszałka miała załagodzić sprawę.

Mówiąc o honorowym obywatelstwie warto wspomnieć o wyróżnieniach, które zostały odebrane. Na „czarnej liście” znaleźli się wszyscy, którzy swoje tytuły otrzymali w czasach PRL-u, a zatem wspomniany wyżej Iwan Stiepanowicz Koniew, Józef Cyrankiewicz, Ludwik Swoboda, Michał Żymierski, Henryk Jabłoński.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków