Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Symbole Krakowa i ich historia – cześć 1

15 września 2014

Kraków to miasto, które posiada nie tylko symbole oficjalne, takie jak herb, flaga czy barwy. W stolicy Małopolski nie brak bowiem miejsc, postaci, produktów, które obrosły legendą, stały się rozpoznawalne na skalę światową i … urosły do rangi symboli.

 

 

Biały i błękitny

krakow1

To barwy Krakowa. Biały symbolizuje czystość, a niebieski wody Wisły. Na fladze miasta biały pas znajduje się na górze, a niebieski na dole. Krakowska flaga ma długą tradycję. Nawiązuje bezpośrednio do Rzeczypospolitej Krakowskiej, państwa utworzonego na kongresie wiedeńskim i pozostającego pod kontrolą trzech sąsiednich mocarstw: rosyjskiego, pruskiego i austriackiego. Rzeczpospolita Krakowska istniała w latach 1815 – 1846.

Baszta ze złotą koroną

krakow2

Herb Krakowa przedstawia czerwony ceglany mur z trzema basztami, z których środkowa jest najwyższa i najszersza. W murze znajduje się otwarta brama – z okuciami w kształcie lilii i podniesioną kratą. W prześwicie bramy umieszczono białego orła ze złotą korona, dziobem i szponami. Herb jest zwieńczony złotą koroną. Herb został opracowany przez heraldyków dr Wojciecha Drelicharza i dr Zenona Piecha oraz plastyczkę Barbarę Widłak i obowiązuje od 2002 roku.

Przerwany Hejnał

Jeśli podczas wizyty w Krakowie spędzimy na rynku głównym więcej niż godzinę, będziemy mogli usłyszeć hejnał, który nagle się urywa. To hołd dla XIII-wiecznego strażnika miasta, który, chcąc ostrzec mieszkańców, zginął ugodzony tatarską strzałą.

krakow3

Lestat (Jan Mehlich) / Wikipedia / CC 3.0

Kościół Mariacki, którego budowę rozpoczęto w początkach XIII wieku, od zawsze odgrywał niezwykle istotną rolę w życiu miasta. Z jego najwyższej wieży rano, podczas otwierania bram, i wieczorem, podczas ich zamykania, słychać było odgłos trąbki. Sygnał ten pełnił jeszcze inne funkcje: ostrzegał przed pożarem lub zbliżającym się wrogiem. A było przed kim ostrzegać. W XIII wieku mieszkańcom polskich wsi i miasteczek mocno dawali się we znaki Tatarzy, którzy napadali, łupili i palili. W końcu dotarli również pod krakowskie bramy.

Jak głosi jedna z najsłynniejszych krakowskich legend stojący na wieży strażnik dostrzegł nieprzyjaciela i, by ostrzec mieszkańców miasta, zaczął grać hejnał. Udało się. Krakowianie zamknęli bramy i zdążyli przygotować się do obrony. Niestety, hejnalista nie miał tyle szczęścia. Gdy tatarscy łucznicy zauważyli, że gra on na alarm, wypuścili strzały, a jedna z nich przebiła gardło strażnika.

Na pamiątkę tego wydarzenia co godzinę na krakowskim rynku słychać hejnał, który w pewnym momencie się urywa. Raz dziennie słyszą go nie tylko Krakowianie, ale również mieszkańcy innych miast, gdyż w samo południe hejnał jest transmitowany przez program 1 Polskiego Radia.

Obwarzanki

Odwiedzić Kraków i wyjechać z niego nie spróbowawszy obwarzanek to jak pominąć Wawel w programie zwiedzania. Bo choć pieczywo w kształcie pierścienia można kupić również w innych miastach, to jednak w stolicy Małopolski smakuje ono najlepiej i to właśnie tutaj narodziła się tradycja jego wypieku, która sięga czasów Władysława Jagiełły.

Obwarzanki produkowane są z mąki pszennej, tłuszczu, cukru, drożdży, wody i soli. Ciasto zaplata się w spiralę, a następnie formuje na kształt charakterystycznych pierścieni. Zanim trafi ono do pieca jest obgotowywane (obwarzane – stąd też jego nazwa) we wrzątku. Obwarzanki są pieczywem wytrawnym i można je kupić z dodatkiem soli, maku czy sezamu.

Sprzedaż obwarzanków praktycznie w 100% obywa się na ulicach. W Krakowie znajduje się niemal 200 punktów, w których można kupić ten lokalny przysmak.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków