Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

10 miejsc, o których nie słyszałeś, a które powinieneś zobaczyć w Krakowie. Cz I

11 kwietnia 2014

Kiedy pada hasło „atrakcje turystyczne Krakowa”, wszyscy automatycznie myślą o Sukiennicach, Wawelu czy kościele Mariackim. Tymczasem w stolicy Małopolski znaleźć można wiele mniej popularnych, a bynajmniej nie mniej urokliwych miejsc. Dzisiaj pierwsza część artykułu o takich właśnie ciekawych miejscach.

1. Dla tych, którzy kochają przyrodę – Łąki Nowohuckie

Choć Kraków to miasto słynące przede wszystkim z bogatej historii i kulturalnych atrakcji nie brak tu również pięknych terenów zielonych. Są wśród nich parki, lasy, kompleksy łąk, starorzecza, stawy, zalewy i mokradła. Jednym z miejsc, w którym choć na chwilę można się oderwać od tętniącego życiem miasta, są Łąki Nowohuckie położone w pradolinie Wisły.

Nowa_Huta_Meadows,Nowa_Huta,Krakow,Poland

Foto: Zygmunt Put/Wikipedia/ CC BY-SA 3.0

Na terenie łąk znajdują się m.in. dwa pomosty widokowe do obserwacji ptaków. A z pewnością jest co oglądać. W obrębie użytku ekologicznego i w jego bezpośrednim sąsiedztwie stwierdzono występowanie 69 gatunków ptaków. Dwa spośród nich: derkacz i dzierzba gąsiorek to gatunki zagrożone w skali Europy. Na uwagę zasługują również motyle, w szczególności czerwończyk nieparek, czerwończyk fioletek, modraszek telejus oraz modraszek nausitos.

Gdzie znaleźć?  Łąki leżą nieopodal centrum Nowej Huty.

2. Dla miłośników sztuki japońskiej – Museum of Japanese Art and Technology

Muzeum łączy funkcję centrum kultury, w którym organizowane są pokazy filmowe, festiwale literackie czy koncerty, z rolą muzeum. W części wystawienniczej zobaczyć można czasowe wystawy sztuki japońskiej. Perełką jest tu z całą pewnością kolekcja Feliksa Jasieńskiego, wielkiego admiratora sztuki Dalekiego Wschodu. Choć do Japonii nigdy on nie dotarł, przez całe życie gromadził barwne drzeworyty ukiyo-e, wyroby z laki, ceramikę, tkaniny, malowidła, drobne rzeźby z kości słoniowej oraz militaria. Kupował je na aukcjach, w antykwariatach a także dzięki pomocy przyjaciół zza granicy.

Manggha_Museum_of_Japanese_Art_and_Technology_,Krakow,Poland

Foto: Zygmunt Put/Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Smaku całości dodaje fakt, że projekt budynku został wykonany przez wybitnego japońskiego architekta Aratę Isozakiego przy współpracy z architektami krakowskimi.

Gdzie znaleźć? ul. Marii Konopnickiej 26
Oficjalna strona: http://manggha.pl

3. Dla fanów Stevena Spielberga – stary kamieniołom Libana

Przyroda spotyka się tutaj z pozostałościami działalności przemysłowej, a dramatyczna historia z filmową scenerią. Gęsto porośnięty teren otoczony jest kilkumetrowymi wapiennymi ścianami. Na dnie kamieniołomu powstały płytkie zbiorniki wodne, w których żyją ryby. Całości dopełniają pozostałości zabudowań, w tym robiące ogromne wrażenie metalowe piece typu szybowego do wypalania wapienia.

1280px-Krzemionki_Podgórskie_(Kraków)-kamieniołom

Foto: domena publiczna

W drugiej połowie XIX wieku na terenie kamieniołomu funkcjonowała firma zajmująca się produkcją wapna budowlanego. Jej właścicielem był krakowski przemysłowiec Bernard Liban. W czasie II wojny światowej Niemcy zamienili przedsiębiorstwo w karny obóz pracy, w którym przetrzymywali Polaków i Ukraińców. W 1993 roku na terenie kamieniołomu kręcono zdjęcia do kinowego klasyku – Listy Schindlera w reżyserii Stevena Spielberga.

Gdzie znaleźć? Kamieniołom jest położony w dzielnicy Podgórze.

4. Dla zainteresowanych architekturą – architektura Teodora Talowskiego

Wyjątkowych ścieżek, tras, szlaków w Krakowie nie brakuje, również jeśli chodzi o miłośników architektury. Osoby zainteresowane oryginalnymi układami przestrzennymi z całą pewnością nie zmarnują swojego czasu, spacerując śladem budynków zaprojektowanych przez Teodora Talowskiego.

Talowski,_Festina_lente

Foto: Cancre/Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Znany i ceniony polski architekt i malarz wyróżniał się swym eklektycznym stylem, łączącym secesyjną ornamentykę z gotycką i renesansową forma. Zaprojektowane przez niego fasady cechują się brakiem harmonii, różnicami faktur, fantastycznymi zdobieniami i sentencjami. W Krakowie największy zespół budynków jego autorstwa znajduje się przy ulicy Retoryka. Warto tutaj przystanąć pod kamienicami Festina lente (Śpiesz się powoli), Pod śpiewającą żabą (z charakterystyczną rzeźbą śpiewającej żaby na fasadzie) czy Pod osłem, który przypomina że Każdy jest kowalem swojego losu.

Gdzie znaleźć? ul. Retoryka

5. Dla fanów lotnictwa – Polskie Muzeum Lotnictwa

W muzeum zobaczyć można samoloty z lat 1909 – 1920, szybowce, śmigłowce, motoszybowce, rakietowe systemy przeciwlotnicze, statki powietrzne oraz jedną z największych w Europie kolekcji silników lotniczych od okresu pionierskiego do dziś. Eksponaty znajdujące się w muzeum to modele wycofane z użytku przez wojsko lub też pozyskane drogą wymiany z innymi muzeami. Na terenie muzeum znajdują się ponadto: Pomnik Lotników, oddający cześć bohaterom II wojny światowej oraz dwie tablice pamiątkowe. W czerwcu muzeum organizuje Małopolski Piknik Lotniczy.

Gdzie znaleźć? al. Jana Pawła II 39o
oficjalna strona: http://www.muzeumlotnictwa.pl

Kraków,_Muzeum_Lotnictwa_Polskiego_-_fotopolska.eu_(137010)

Foto: Mamik/Fotopolska.eu/CC BY-SA 3.0

 

 

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków