Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

10 miejsc, o których nie słyszałeś, a które powinieneś zobaczyć w Krakowie. Cz II

18 kwietnia 2014

Podczas podróży i wycieczek jedni odwiedzają miejsca kultowe, najbardziej znane i najbardziej oblegane. Inni wolą wędrować tam, gdzie nie trzeba stać w kolejkach. I gdzie często czekają dużo piękniejsze widoki. Dziś prezentujemy drugą część miejsc, do których z pewnością warto zajrzeć.

6 Fort jak z filmu wojennego – fort 31 „św. Benedykt

Fort to unikat architektury fortecznej nie tylko w skali kraju, ale i całej Europy. Powstała w połowie XIX wieku wieża artyleryjska jest częścią Twierdzy Kraków – fortyfikacji obronnych miasta, na które składają się średniowieczne baszty, umocnienia wzniesione w okresie działań kościuszkowskich czy Wawel.

Krakow_Fort31_20070814_1740

Foto: Jakub Hałun/Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Co ciekawego można tutaj zobaczyć? Specjalne haki służące do wymiany luf w armatach, strzelnice do obserwacji i oddawania ognia z karabinów, drewnianego żurawia, neogotycką bramę i wysuwany most umieszczony nad suchą fosą.

Fort został zaprojektowany przez krakowskiego architekta Feliksa Księżarskiego.

Gdzie znaleźć? Fort znajduje się na wzgórzu Lasoty na skraju Krzemionek. Fort otoczony jest ulicami Rękawka, B. Limanowskiego, al. Powstańców Śląskich oraz Starym Cmentarzem Podgórskim.

7 Wioska jak z dramatu – Bronowice

Wioski mają swój urok. Nie bez powodu stają się one inspiracją dla twórczości pisarzy różnych epok. Jedną z miejscowości, które przysłużyły się polskiej literaturze, są Bronowice, wioska położona nad Rudawą, 5 km od Krakowa. To właśnie tutaj znajduje się Rydlówka, dworek wybudowany w 1894 roku przez malarza Włodzimierza Tetmajera. To tutaj poeta Lucjan Rydel ożenił się z Jadwigą Mikołajczykówną i to tutaj rozgrywa się akcja dramatu Wesele, napisanego przez Stanisława Wyspiańskiego.

W dworku swoją siedzibę ma obecnie Muzeum Młodej Polski. Każdego roku, dokładnie 20 listopada, czyli w rocznicę słynnego wesela, odbywa się tutaj impreza stawiania chochoła.

Gdzie znaleźć? Wioska położona nad Rudawą, 5 km od Krakowa.

8 Wille jak z horroru – willa Mira i willa Oscara Schindlera

Są miejsca, które z jednej strony budzą strach, z drugiej magnetyzują. Nie brak ich również w Krakowie. Najlepszym przykładem stare, opuszczone wille. Pierwsza z nich, Willa Mira znajduje się przy Placu Lasoty. Willa należała do podgórskiego aptekarza Dyonizego Matula, którego stać było na zatrudnienie jednego z najzdolniejszych w tamtym czasie architektów – Józefa Kryłowskiego. Masywna wapienna skała, na której osadzono budynek, solidny mur z otworami strzelniczymi i strzelista wieżą przywodzą na myśl średniowieczne warownie i… zamki z horrorów o wampirach.

SONY DSC

Foto: Zygmunt Put/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Wrażenie robi również willa Oscara Schindlera, niemieckiego przedsiębiorcy, który w okresie II wojny światowej uratował swoich żydowskich pracowników przed śmiercią w obozach koncentracyjnych. Mieszkańcy i obecny właściciel mieli nadzieję, że niszczejący budynek zostanie wykupiony przez miasto i otwarty dla zwiedzajacych. Niestety, w związku z brakiem środków publicznych willa trafiła pod młotek.

Gdzie znaleźć? Willa Mira – ul. Parkowa 9 / Willa Oscara Schindlera – ul. Romanowicza 9

 9 Muzeum jak z XIX wieku – Muzeum Inżynierii Miejskiej

Muzeum to jedno z najciekawszych muzeów w Krakowie. Zachwyci dzieci i dorosłych, fanów motoryzacji i specjalistów od doświadczeń fizycznych.

Kraków,_Muzeum_Inżynierii_Miejskiej_-_fotopolska.eu_(219996)

Fot: Danuta B./Fotopolska.eu/CC BY-SA 3.0

Muzeum oferuje kilka ekspozycji stałych, w tym wystawę historycznych polskich samochodów i motocyklów, takich jak syreny czy warszawy, wystawę prezentującą bogatą historię krakowskiego drukarstwa od XV do XX wieku oraz wystawę najstarszych pojazdów krakowskiej komunikacji zbiorowej, na której można zobaczyć m.in. tramwaj konny, wozy techniczne czy imitację krakowskiego omnibusa.

W ramach muzeum funkcjonuje również Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, miejsce, w którym czas spędzą przyjemnie nie tylko dzieci.

Gdzie znaleźć? ul. Św. Wawrzyńca
oficjalna strona: http://www.mimk.com.pl

10 Miejsce jak ze starożytności – Muzeum Archeologiczne

Miłośnicy egipskich mumii, wyrobów z kości, pogańskich posągów, mis, monet i innych cennych znalezisk podczas wizyty w Krakowie nie mogą nie odwiedzić Muzeum Archeologicznego.

1280px-Muzeum_Archeologiczne2

Foto: Wikipedia/CC BY-SA 2.5

Warto tu zabłądzić z kilku względów. Po pierwsze, powołane w 1850 roku muzeum jest najstarszą placówką archeologiczną w Polsce. Po drugie, znajduje się tu ponad 500 000 zabytków o walorach ekspozycyjnych. Po trzecie, choć głównym obszarem zainteresowania instytucji są tereny dawnej Rzeczypospolitej, a zatem dzisiejszej Polski oraz Litwy, Białorusi i Ukrainy, zobaczyć tu można sarkofagi egipskie z mumiami oraz ceramikę, ubiory, posążki, naczynia i ozdoby kobiece z Peru.

Gdzie znaleźć?  ul Senacka 3
oficjalna strona: http://www.ma.krakow.pl

 

 

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków