Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Hotel Best Western Old Town i pokaz kinematografu

15 kwietnia 2015

Efektowna i elegancka fasada, urządzone ze smakiem wnętrza, 92 pokoje o wysokim standardzie, restauracja serwująca dania tradycyjne i wegańskie – tak dziś swoich gości wita hotel Best Western Old Town. Ale leżący w samym sercu Krakowa budynek ma też bardzo bogatą historię, która nieodłącznie wiąże się z najważniejszymi wydarzeniami w życiu krakowian. Warto ją poznać.

Hotel Kleina

Budynek hotelu został zaprojektowany w 1875 roku przez Filipa Pokutyńskiego, architekta, członka Akademii Umiejętności i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, który specjalizował się w stylach historycznych, szczególnie neorenesansowym.

Prace budowlane, za które odpowiadał Wiktor Klein, postępowały szybko i sprawnie i już od 1876 roku hotel, nazwany Hotelem Kleina, był otwarty dla gości. Dysponował wówczas 25 pokojami.

Pierwszy pokaz kinematografu

Niemal od początku swojego istnienia hotel stał się miejscem, w którym odbywały się ważne – nie tylko w skali miasta, ale i całego kraju – wydarzenia. Najlepszym przykładem jeden z pierwszych w Polsce pokazów kinematografu wynalezionego przez braci Lumiere. Miał on miejsce w 1897 roku w holu recepcyjnym. Podczas tych pierwszych pokazów wyświetlano zestaw składający się z 12 filmów, w tym m.in. zaprezentowane w Paryżu „Śniadanie”, „Plac Pocztowy”, „Polewacz polany” i „Kąpiel”.

W 1905 roku w hotelu odbył się I Zjazd Kobiet Polskich. To tutaj po raz pierwszy sformułowano postulaty polityczne dotyczące swobód politycznych i równouprawnienia rodzącego się ruchu kobiecego.

Hotel w 1933 roku

Hotel w 1933 roku

Trudne lata wojenne

Hotel funkcjonował do czasu wybuchu II wojny światowej. Lata wojennej zawieruchy odcisnęły na budynku swoje piętno, a po nich hotel zaczął stopniowo podupadać. Dopiero w latach 70 rozpoczęto proces przywracania go do dawnej świetności. Wtedy też zmieniono jego nazwę – na Hotel Monopol. Najważniejsze zmiany miały dopiero jednak nadejść.

Rozbudowa i dynamiczny rozwój

Pierwsze 10-lecie XXI wieku upłynęło pod znakiem remontów i prac mających na celu rozbudowę i unowocześnienie obiektu. W 2002 roku została wykonana szklana nadbudowa hotelu, co pozwoliło na zwiększenie liczby pokoi do 74. Oficjalne otwarcie zmodernizowanego obiektu pod szyldem RT Hotels nastąpiło 1 kwietnia 2003 roku. Od tego też czasu hotel działał pod nazwą RT Monopol. W 2010 roku dobudowano nowe skrzydło hotelu, co wiązało się z oddaniem do dyspozycji gości kolejnych 18 pokoi. Pokoje zostały urządzone w stylu nawiązującym do muzyki jazzowej, a zastosowanie w nich 30 kolorów podświetleń sprawiło, że hotel stał się jednym z najbardziej awangardowych hoteli w Krakowie.

Międzynarodowe standardy

3 października 2011 roku hotel przystąpił do międzynarodowej sieci hoteli Best Western i zmienił nazwę na Best Western Kraków Old Town. Obecnie dysponuje 92 pokojami, w tym 2 pokojami jednoosobowymi typu STANDARD, 52 pokojami dwuosobowymi typu STANDARD, 18 pokojami typu LUX, 15 pokojami typu PREMIUM (dawne skrzydło RT Monopol Jazz) i 3 pokojami typu SUPERIOR ( dawne skrzydło RT Monopol Jazz).

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków