Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Jesienny spacer ulicami Podgórza

30 września 2017

Podgórze to jedna z najbardziej malowniczych dzielnic Krakowa. Nie brakuje tu urokliwych zakamarków i ciekawych obiektów, a sama dzielnica jest znacznie spokojniejsza od obleganego Rynku czy Kazimierza. Hotel Best Western Galicya jest znakomitym punktem wyjścia dla jesiennego spaceru szlakiem atrakcji Podgórza.

Kościół św. Józefa

Po wyjściu z hotelu Best Western Galicya i minięciu kompleksu Bonarka wystarczy kilka minut, by znaleźć się na Rynku Podgórskim i wejść na ulicę Zamoyskiego – kwintesencję starego Podgórza. Już na Rynku wita nas majestatyczny kościół świętego Józefa. Imponująca, neogotycka budowla zachwyca i intryguje; urokliwa budowla może śmiało konkurować z najpiękniejszymi świątyniami z okolic Rynku!

Warto nacieszyć się pięknem świątyni od zewnątrz, a następnie wstąpić do środka, by obejrzeć drewniany ołtarz Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i gotyckie organy, które w latach 20. XX wieku przybyły na Podgórze aż z dalekiego Kaukazu. Z pewnością zaciekawi Cię także tajemniczy napis „Sustine” na fasadzie kościoła: to godło, nadane budowli przez jej projektanta Jana Sas-Zubrzyckiego na potrzeby konkursu.

Kościół św. Józefa na Rynku Podgórskim /fot. Wikimedia

Zakamarki ulicy Zamoyskiego

Spacer ulicą Zamoyskiego to atrakcja sama w sobie. Niewielki ruch samochodowy i wszechobecna zieleń zachęcają do pieszych wędrówek, a ozdobne międzywojenne kamieniczki i klimatyczne podwórka pozwolą Ci chłonąć pełną piersią niepowtarzalną atmosferę Podgórza. Po drodze warto zwrócić szczególną uwagę na „Dom pod Lipkami” pod numerem 18. To jeden z najstarszych podgórskich budynków, utrzymany w stylu późnego baroku.

Wielbiciele historii z dreszczykiem i eksploratorzy dawnych dziejów skręcą w okolice numeru 41, by zobaczyć pozostałości cmentarzyska z XI i XII wieku. Archelogowie odkryli tu doczesne szczątki kilkunastu osób z okresu sprzed lokacji Krakowa, a mieszkańcy Podgórza ochrzcili miejsce znaleziska „Kocim Zamkiem”. Wzrok przyciąga też budynek Kinoteatru Wrzos (numer 50) z charakterystycznym, zielonym neonem. Jeśli planujesz kilkudniowy pobyt w Krakowie, seans w kinie studyjnym jest ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego wieczoru.

Kinoteatr Wrzos na ul. Zamoyskiego /fot.morizon.pl

Park Bednarskiego

Aby zażyć więcej świeżego powietrza, powróćmy na początek naszej trasy. Tuż za kościołem św. Józefa mieści się budynek Zespołu Szkół Gastronomicznych, a za nim – kamienne schody, prowadzące prosto do parku Bednarskiego. „Zielone płuca miasta” opowiedzą Ci spory fragment historii Podgórza – a warto nadmienić, że ogród liczy sobie już ponad 100 lat! Park został założony pod koniec XIX wieku przez Wojciecha Bednarskiego, podgórskiego pedagoga i społecznika. Miejsce to wyróżnia się przede wszystkim ze względu na swoją nietypową lokalizację: park mieści się w niecce wyeksploatowanego kamieniołomu na Krzemionkach. Drzewa i krzewy pięknie kontrastują więc z surowymi skałami.

Rozległy Park Bednarskiego kryje w sobie wiele malowniczych zakątków, a każdy z nich ma swoją historię. Pomnik Wojciecha Bednarskiego przywodzi na myśl radosne chwile otwarcia parku, gdy wdzięczni Podgórzanie obnosili działacza na rękach. Obszar wokół Placu Sokolego, zwany popularnie „Ogrodem w Szkole Twardowskiego” jest legendarnym miejscem kultu – jak głosi podanie, to właśnie tutaj mistrz Twardowski przekazywał swoim uczniom tajniki czarnoksięskich nauk. Nie poprzestawaj na wymienionych miejscach: do zwiedzenia masz tutaj 8,5-hektarową przestrzeń, a to jeszcze nie koniec wędrówki – po wyjściu z parku czeka na Ciebie siedziba TV Kraków, Wzgórze Lasoty z fortem św. Benedykta, Kopiec Krakusa i moc innych atrakcji!

Jesień w Parku Bednarskiego /fot. Wikimedia

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków