Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Krakowski szlak generała Bema

26 lutego 2019

Kraków nigdy nie zawodzi miłośników historii: miasto było areną walki o polską niepodległość i miejscem działalności wielu wybitnych postaci, w tym także generała Józefa Bema. Zapraszamy na poszukiwanie śladów dowódcy powstania listopadowego i odkrywanie mniej znanych zabytków okolic Krakowa!

 

 

Portret Józefa Bema autorstwa węgierskiego artysty Józsefa Tyrolera /fot. Wikimedia

Józef Bem – bohater trzech narodów

Żołnierz, artylerzysta, strateg, pisarz, poliglota… Rozliczne talenty Józefa Bema w połączeniu z niewątpliwą charyzmą i zdolnościami przywódczymi sprawiły, że stał się jedną z najbardziej znaczących postaci okresu Wiosny Ludów i walki o polską niepodległość w okresie zaborów.

Bem dowodził czwartą batalią lekkokonną w czasie powstania listopadowego, a w roli dowódcy wojsk węgierskich kilkukrotnie pokonał austriackie wojska dążące do zajęcia Siedmiogrodu. Sukcesy te przyniosły mu sławę w całej Europie.

 

Pomnik gen. Bema w Budapeszcie /fot. Wikimedia

 

Po upadku Wiosny Ludów Bem salwował się ucieczką do Turcji. Tam zaciągnął się do armii sułtana; w 1850 roku dowodził oddziałami tureckimi w Aleppo, tłumiąc powstanie Arabów przeciwko chrześcijanom. Dzięki tym sukcesom pamięć i wdzięczność dla Bema pozostają żywe zarówno w Polsce, jak i w Turcji oraz na Węgrzech.

Krakowskie dzieje Józefa Bema

Bem przyszedł na świat w okolicach Tarnowa, lecz jego dzieciństwo i młodość nierozerwalnie łączą się z Krakowem. W pierwszych latach XIX w. rodzina przyszłego generała zamieszkała na stałe w stolicy Małopolski. Józef spędzał każde lato w nabytym przez swojego ojca majątku Gaj (obecnie wieś o tej samej nazwie), zaś edukację odebrał w krakowskim Gimnazjum św. Anny, szkoły przekształconej obecnie w renomowane liceum im. Nowodworskiego. Portret Bema do dziś znajduje się w szkolnej galerii sławnych absolwentów.

 

Liceum im. Nowodworskiego w Krakowie – dawne Gimnazjum św. Anny /fot. Wikimedia

 

W 1810 roku 16-letni Józef wyjechał do Warszawy, by kształcić się w elitarnej Szkole Aplikacyjnej Artylerii i Inżynierii. Odtąd całe jego życie polegało na podróżach po Europie; jeszcze przed rozpoczęciem aktywnej działalności wojskowej Bem pracował jako inżynier budowlany i przedsiębiorca, działając na terenie Galicji i podróżując służbowo na Śląsk, do Prus czy Francji.

Wybuch powstania listopadowego skłonił Bema do opuszczenia Galicji – jak się okazało, praktycznie na zawsze. Doczesne szczątki polskiego bohatera narodowego powróciły z Aleppo do ojczyzny dopiero w 1929 r. Trumnę przewieziono do Krakowa pociągiem i w asyście generalicji przeniesiono na Wawel. Po uroczystym pożegnaniu przez władze państwowe i obywateli Bem spoczął w rodzinnym Tarnowie.

Rowerowy szlak im. Józefa Bema

Małopolski Instytut Kultury przygotował dla miłośników turystyki rowerowej 12-kilometrowy Krakowski Szlak Generała Bema. Trasa wiedzie przez miejsca bezpośrednio związane z postacią generała, ale nie tylko. Szlak pełni bowiem funkcję krajoznawczą: po drodze zobaczysz kilka ciekawych obiektów, które powstały w kilkudziesięciu późniejszych latach, a z uwagi na oddalenie od centrum Krakowa nie są zbyt dobrze znane turystom.

Wycieczka zaczyna się w Borku Fałęckim, na Górze Borkowskiej. Stamtąd udajemy się m.in. do Kobierzyna, Libertowa i Gaju. Ostatni przystanek szlaku znajduje się w Mogilanach – aby wrócić do Krakowa, możesz udać się na stację kolejową w pobliskim Radziszowie lub przepedałować 20 km do miasta.

Na Szlaku Generała Bema zobaczysz następujące miejsca:

 

Pomnik Stalag 369 /fot. Wikimedia

 

 

Klasycystyczny dwór w Libertowie /fot. Wikimedia

 

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków