Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Krakowskie jarmarki

19 czerwca 2015

Niegdyś stanowiły doskonałą okazję do wymiany towarów i towarzyskich spotkań, obecnie mają nam przypominać o bogatej i barwnej przeszłości kraju i miasta. Krakowskie jarmarki to wydarzenia, dla których z pewnością warto odwiedzić stolicę Małopolski.

Jarmarczna tradycja

Najstarsze zapiski dotyczące krakowskich jarmarków pochodzą z XIV wieku i wspominają trzy wydarzenia: na św. Stanisława (jarmark świętokrzyski), na św. Wita (jarmark mały) i na św. Michała (jarmark jesienny).

Jarmarki były najważniejszymi wydarzeniami w ciągu całego roku. Nie tylko dawały możliwość do tradycyjnej wymiany towarów, ale były też źródłem rozrywki oraz okazją do nadrobienia zaległości towarzyskich. Odbywały się corocznie, wyznaczały pewien cykl.

Jarmark Świętojański

Jarmark świętojański to doskonała okazja ku temu, by poznać historię Polski i dawne krakowskie zwyczaje. To wyjątkowe wydarzenie obfituje w różnego rodzaju pokazy, między innymi walk rycerskich, tańca czy muzyki. Goście mogą stanąć oko w oko z postaciami znanymi jedynie z podręczników do nauki historii.

Dodatkową atrakcją jest możliwość nabycia ważnych w czasach średniowiecza umiejętności takich jak kaligrafia czy czerpanie papieru z siana a także zakosztowania specyficznej staropolskiej kuchni.

Tegoroczne święto odbędzie się w trzeci weekend czerwca na Bulwarze Czerwińskim. Pierwszy dzień będzie poświęcony początkom średniowiecza, następny jego rozkwitowi, a trzeci przeniesie nas do wieku XVI oraz XVII.

Najważniejszymi spośród tegorocznych pokazów będą te nawiązujące do łowiectwa. Pokazy sokolnicze, konne, musztra, wykłady o dawnych, tradycyjnych polowaniach i specyfice lasów z pewnością przypadną do gustu zarówno dzieciom jak i ich opiekunom.

Jarmark Krakowski

Jarmark św. Michała

Jarmark św. Michała, sięgającymi swymi początkami czasów średniowiecza, to najstarsze wydarzenie tego typu nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce. W ostatnim tygodniu września na Rynku Głównym (niedaleko hotelu  Best Western Old Town) rozpoczyna się ogromny targ tradycyjnych wyrobów, odzieży, zabawek i ozdób. Panie mogą na nim kupić ręcznie robioną biżuterię czy haftowane ozdoby, a panowie skosztować kulinarnych przysmaków.
Jarmarkowi co roku towarzyszą obrzędy mające na celu pożegnanie lata i przywitanie jesieni. Goście mogą wziąć udział w licznych konkursach i zabawach, między innymi w nawlekaniu tradycyjnych krakowskich korali. Wszystko to odbywa się przy akompaniamencie zespołów folklorystycznych reprezentujących różne regiony Polski.

Jarmark bożonarodzeniowy

W 2008 roku trafił na listę magazynu „Times” jako jeden z dwudziestu najlepszych europejskich świątecznych jarmarków. Trudno się jednak dziwić, bo dla świątecznej magii, która w grudniu panuje na Rynku Głównym warto przyjechać do Krakowa.

Jarmark bożonarodzeniowy każdego roku inaugurowany jest w ten sam sposób – prezydent miasta i metropolita krakowski dzielą się opłatkiem z mieszkańcami i turystami. Stragany są rozstawione na całym Rynku Głównym i w pobliskich uliczkach. Można na nich zakupić regionalne produkty i świąteczne ozdoby.

Z roku na rok teren jarmarku obejmuje coraz to nowe miejsca i oferuje coraz więcej atrakcji. Ważnym wydarzeniem tego przedświątecznego okresu jest konkurs na najpiękniejszą szopkę świąteczną. Odbywa się on najczęściej w pierwszy czwartek grudnia. Tradycja ta sięga XIX wieku, a prezentacja tradycyjnych, misternie zdobionych dzieł sztuki odbywa się zawsze pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Zwycięskie i wyróżnione prace można oglądać do końca lutego w krakowskim Muzeum Historycznym.

Jarmark trwa około miesiąca, od 26 listopada do 26 grudnia.

Jarmark Bożonarodzeniowy

Jarmark wielkanocny

Co roku przed świętami wielkanocnymi na Rynku Głównym odbywa się jarmark wielkanocny. Artyści i rzemieślnicy z Polski oraz zza granicy zjeżdżają na niego ze swoimi wyrobami, głównie charakterystycznymi dla danego regionu ozdobami wielkanocnymi. Impreza obfituje także w pokazy przygotowane przez twórców ludowych.

Można podpatrzyć, jak powstają stroje ludowe, hafty, serwetki czy tradycyjne ozdoby na jajkach wielkanocnych. Wszystkim tym atrakcjom towarzyszą koncerty zespołów ludowych oraz pokazy tradycyjnych obrzędów związanych z wiosennymi świętami.

Każdego roku w ramach jarmarku odbywa się również pokaz tradycyjnych palm wielkanocnych oraz prezentacja stołów wielkanocnych. Jednym z elementów zamykających to wyjątkowe wydarzenie jest wspólne święcenie pokarmów.

Warto dodać, że jednym z ważniejszych wydarzeń podczas targów wielkanocnych jest festiwal “Wielkanocny Małopolski Smak”. To kiermasz potraw wielkanocnych przygotowanych przez laureatów konkursu organizowanego przez województwo małopolskie.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków