Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Łagiewniki, dlaczego warto je zwiedzić?

29 lipca 2014

Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał Łagiewniki „ stolicą kultu Miłosierdzia Bożego”. To tutaj znajduje się słynna bazylika, do której pielgrzymują wierni z całego świata. To tutaj żyła siostra Faustyna Kowalska, mistyczka i stygmatyczka. To miejsce, do którego zajrzeć trzeba, choćby po to, by poznać niezwykłą historię obrazu Bożego Miłosierdzia, którego namalowanie zlecił siostrze Jezus.

Jarosław Dubowski / Fotopolska.eu / CC BY-SA 3.0

Jarosław Dubowski / Fotopolska.eu / CC BY-SA 3.0

Zgromadzenie pomagające kobietom

Historia Sanktuarium Miłosierdzia Bożego rozpoczyna się w ostatnim dziesięcioleciu XIX wieku, kiedy to został wzniesiony neogotycki zespół klasztorny z kaplicą Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia pw. św. Józefa. Zgromadzenie miało pomagać kobietom potrzebującym głębokiej odnowy moralnej, a jego fundatorem był książę Aleksander Lubomirski.

Mistyczka i stygmatyczka

W okresie międzywojennym w klasztorze żyła i pracowała zakonnica, która na stałe wpisała się do historii chrześcijańskiego mistycyzmu, siostra Faustyna Kowalska. Choć Faustyna powołanie czuła od najmłodszych lat, rodzice dwukrotnie zabraniali jej wstąpić do zakonu, a ona sama przez kilka lat od ukończenia szkoły pracowała jako niania i służąca. Wszystko zmieniło się jednak podczas jednej z potańcówek. Faustyna zobaczyła umęczonego Jezusa, który powiedział jej, że ma wstąpić do zakonu. I tak też zrobiła, tym razem nie pytając już o zgodę rodziców. Śluby wieczyste złożyła w maju 1933 roku, a w Krakowie ostatecznie zamieszkała trzy lata później. Przez lata Faustyna miała objawienia, które zapisywała w swoim Dzienniczku. Podczas wizji zakonnica otrzymywała od Jezusa liczne wskazówki dotyczące m.in. modlitw (Koronki do Miłosierdzia Bożego i Godziny Miłosierdzia), ustanowienia święta Bożego Miłosierdzia i namalowania obrazu Bożego Miłosierdzia. Wizje Faustyny uwiecznił na płótnie Adolf Hyły, a słynący ze swoich łask obraz Jezusa Miłosiernego jest obecnie największym skarbem Sanktuarium.

Zygmunt Put  / Wikipedia /  CC BY-SA 3.0

Zygmunt Put / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Bazylika z cudownym obrazem

Faustyna zmarła na gruźlicę w 1938 roku. Pochowano ją na cmentarzu zakonnym w Łagiewnikach, ale w 1966 roku jej ciało przeniesiono do kaplicy klasztornej. W latach 90-tych kaplicę przemianowano na Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Beatyfikacja a następnie kanonizacja siostry Faustyny oraz pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Łagiewnik przyczyniły się do dynamicznego rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego i rozsławiły krakowskie Sanktuarium. W 1999 roku, w efekcie napływu coraz większej liczby pielgrzymów, rozpoczęto budowę dwupoziomowej, elipsoidalnej bazyliki, która może pomieścić 5 tysięcy osób. Jej uroczystego poświęcenia w 2002 roku dokonał papież Polak. W podziemiach bazyliki mieści się pięć kaplic. Można tu zobaczyć m.in. przepiękny greckokatolicki ikonostas. W kaplicy centralnej poświęconej siostrze Faustynie umieszczono cudowny obraz Jezusa Miłosiernego, a pod nim relikwie św. Faustyny Kowalskiej.

Wotum dziękczynne za pontyfikat

W pobliżu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, na terenie tzw. Białych Mórz znajduje się Centrum Jana Pawła II, działające pod hasłem „Nie lękajcie się”. Jest to ośrodek poświęcony życiu i twórczości papieża Polaka, będący równocześnie wotum dziękczynnym za jego pontyfikat. W Centrum znajduje się m.in. Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły, w którym można zobaczyć pamiątki oraz osobiste przedmioty Jana Pawła II, głównie z okresu pontyfikatu, a także przedmioty ofiarowane Ojcu Świętemu w trakcie pielgrzymek i wieloletniej posługi kapłańskiej.

Kompleks zabudowań obejmuje ponadto Sanktuarium św. Jana Pawła II, instytut z biblioteką, centrum konferencyjne, centrum rekolekcyjne, centrum szkolenia wolontariatu, plenerowa drogę krzyżową oraz inne obiekty i instytucje, głównie o charakterze edukacyjnym.

Jak dojechać?

Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które mieści się przy ulicy Siostry Faustyny 3, z Hotelu Best Western Galicya dotrzemy w niecałe 10 minut jednym tramwajem. Z hotelu Best Western Kraków Old Town dotrzemy samochodem w ok. 20 minut, lub tramwajem.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków