Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Najsłynniejsze i najbardziej urokliwe uliczki Starego Miasta cz. I

6 stycznia 2017

Spacerując po Rynku Głównym i w jego pobliżu, najczęściej skupiamy się na największych atrakcjach Krakowa: kościele Mariackim, Sukiennicach, Bramie Floriańskiej. Tymczasem już sama droga do celu może być wyjątkowa, bo krakowskie uliczki mają nie tylko klimat, ale też swoje historie.

Bracka

Sławę zawdzięcza przede wszystkim piosence Grzegorza Turnau’a pod tym samym tytułem. Nazwa ulicy pochodzi od braci mniejszych, czyli zakonu Franciszkanów, do którego prowadzi.

Wzdłuż ulicy leży szereg kawiarenek, restauracji, a także winoteka. Przy Brackiej na chwilę obecną znajdują się również Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, Krakowska Izba Turystyki oraz Wydział Prawa i Administracji UJ, mieszczący się w tzw. Pałacu Larischa.

Spacerując ulicą Bracką z całą pewnością warto zwrócić uwagę na portal ozdobiony głową Meduzy, będący pozostałością po XVII-wiecznej kamienicy „Pod Białą Głową”. Bracka skrywa również niejedną romantyczną historię. W budynku znajdującym się na rogu Brackiej i Gołębiej mieszkała swego czasu rodzina Ankwiczów. W pannie Henriecie Ankwiczównie zakochał się sam Adam Mickiewicz, jednak hrabia Stanisław uważał, że poeta nie jest odpowiednią partią dla jego ukochanej córki i parę rozdzielił. Henrietta stała się jednak adresatką kilku utworów wieszcza, m.in. „Do mego Cziczerona” oraz „Do H… Wezwanie do Neapolu”.

Ulica Bracka/ Wikimedia Commons/ Mach230390

Zarezerwuj nocleg w Hotelu w Centrum Krakowa Best Western Kraków Old Town

Floriańska

To tutaj swój początek ma tzw. Droga Królewska, jedna z najpopularniejszych tras turystycznych, a równocześnie historyczny trakt wiodący od Bramy Floriańskiej przez Rynek Główny do Zamku na Wawelu.

Przy Floriańskiej leży szereg pięknych, zabytkowych kamienic. Podczas spaceru z całą pewnością warto zwrócić uwagę na dawną rezydencję Kmitów (nr 13), ozdobiony renesansowym portalem hotel Pod Różą (nr 14), Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dom Jana Matejki (nr 41). Uwagę przykuwa również słynna Jama Michalika, kawiarnia, w której powstał kabaret Zielony Balonik. Jej wnętrza, ozdobione rysunkami, karykaturami, obrazami, oddają niepowtarzalnego ducha Młodej Polski.

Grodzka

Na Grodzkiej spotykają się dwa światy: nowoczesność, reprezentowana przez ekskluzywne sklepy i restauracje oraz historia, znajdująca swoje odbicie w zabytkowych kamienicach, w których mieszkali m.in. aktorka Halina Modrzejewska, malarz Michał Stachowicz czy Jadwiga, siostra Wita Stwosza. Na Grodzkiej z całą pewnością warto zatrzymać się przy numerach 32, 38 i 40, gdzie odpowiednio mieszczą się kamienica Podelwie z kamienną rzeźbą lwa z XVI wieku, kamienica Pod Elefanty z godłami słonia i nosorożca oraz Pałac Stadnickich z rokokową fasadą. Przy Grodzkiej znajdują się również trzy piękne kościoły: barokowy Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, ewangelicki kościół św. Marcina z obrazem Siemiradzkiego oraz wybudowany najprawdopodobniej w końcu XI w. przez księcia Władysława Hermana kościół św. Idziego.

Ulica Grodzka/ Wikimedia Commons/ Mach240390

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków