Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Niezwykłe wystawy, które czekają na Ciebie w Krakowie cz. I

29 lipca 2015

Miłośnicy podróży do przeszłości i nieco sterylnego, hermetycznego klimatu, jaki panuje w pomieszczeniach muzealnych w Krakowie będą mieli co robić. Nie w wolne popołudnie, nie w weekend, ale tygodniami. Bo ilość muzeów i oferowanych przez nie wystaw stałych jest w stolicy Małopolski trudna do zliczenia.

MOCAK

Kolekcja MOCAK-u
Krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej ma w swoich zbiorach ok. 4 000 prac artystów rodzimych i obcych. Składają się na nie rzeźby, obiekty, obrazy, instalacje i materiały wideo reprezentujące różne nurty współczesnej sztuki.
Wystawa, której początki sięgają 2010 roku, jest regularnie poszerzana. Ma prezentować dokonania polskich artystów ostatniego półwiecza na tle sztuki międzynarodowej.

Biblioteka Mieczysława Porębskiego
Pomieszczenie znajdujące się w budynku B Muzeum Sztuki Współczesnej to miejsce, w którym zakocha się każdy bibliofil. Sala wypełniona jest książkami, które profesor Porębski, legenda współczesnej humanistyki, zbierał przez całe życie. Wśród ok. 4 000 pozycji znaleźć można m.in. książki dotyczące historii sztuki, przewodniki po muzeach przywiezione z zagranicznych wojaży, katalogi z wystaw oraz prace napisane przez samego darczyńcę. Całości dopełniają obrazy namalowane w większości przez przyjaciół profesora: Nowosielskiego, Witkiewicza czy Brzozowskiego.

Budynek MOCAK-u/ WIkimedia/ CC BY-SA 3.0/ Mocak

Budynek MOCAK-u/ WIkimedia/ CC BY-SA 3.0/ Mocak

Muzeum Archeologiczne

Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski
Wystawa to idealny sposób, by poznać życie dawnych mieszkańców Małopolski, poczynając od człowieka neandertalskiego na średniowiecznym mieszczaństwie kończąc. Dowiemy się z niej w jakim środowisku funkcjonowali nasi przodkowie, gdzie mieszkali (makiety jaskiń i zabudowy średniowiecznej), czym się zajmowali, z jakich narzędzi korzystali, w jakich chodzili ubraniach czy też w jaki sposób żegnali zmarłych.
Najbardziej efektowną częścią wystawy są niewątpliwie 24 figury ludzkie w strojach z kolejnych epok. Co ciekawe, stanowią one rekonstrukcje konkretnych osób, których szczątki zostały znalezione podczas wykopalisk. Do celu tego wykorzystano najnowsze narzędzia medycyny sądowej.

Bogowie Starożytnego Egiptu
Najcenniejszą i najbardziej efektowną część zbioru stanowią cztery sarkofagi pochodzące z wykopalisk w el-Gamhud prowadzonych w latach 1907-1908 przez Tadeusza Smoleńskiego. Na wystawie zobaczyć można także rzeźby, figurki, naczynia czy całuny grobowe. Osobną grupę stanowią zbiory piśmiennicze, wśród których znajdują się m.in. kwity podatkowe i zaświadczenia o rozdawnictwie wina.

Zbiory Muzeum Archeologicznego/ Wikimedia/ CC SA 4.0/ Delimata

Zbiory Muzeum Archeologicznego/ Wikimedia/ CC SA 4.0/ Delimata

Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera
Absolutny smaczek dla wszystkich miłośników historii i kultury peruwiańskiej. Na wystawie zobaczyć można naczynia, tkaniny i ozdoby z Peru. Najstarsze misy związane z kulturą Moche datuje się na 200 p.n.e. – 600 n.e.
Kolekcje tworzą ponadto: ludzkie mumie, figurki gliniane, drewniane wrzeciona z osnową, naszyjniki z paciorków, narzędzia codziennego użytku, broń, m.in. maczugi.

Garncarstwo prahistoryczne
Na wystawie zobaczyć można naczynia i ich fragmenty. Najstarsze wykonano z gliny w VI tysiącleciu p.n.e. To coś dla prawdziwych miłośników prahistorii i kulinariów.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków