Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Niezwykłe wystawy, które czekają na Ciebie w Krakowie cz. II

2 września 2015

Wystawy w Krakowie charakteryzuje niezwykła różnorodność tematyczna. Na mapie miasta nie brak muzeów i galerii, w których czas przyjemnie spędzą zarówno miłośnicy historii i sztuki jak i osoby szukające nietypowych atrakcji. Najlepszym przykładem Muzeum Bursztynu, w którym sprawdzić można m.in. czy dana bryłka pochodzi z Bałtyku.

Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu to miejsce, w którym poznasz historię powstania bursztynu i jego obróbki a także jego najróżniejsze formy i kolory. W Bursztynowej Komnacie czekają wyjątkowe eksponaty, takie jak bursztynowy statek, anioł czy cukiernica, biżuteria zdobiona bursztynem, w tym kopia kolii księżnej Sybilli, rzeźba kobiety wykonana przez Mariusza Drapikowskiego czy skrzydlaty koń autorstwa Krzysztofa Jacka Sumeradzkiego. W Laboratorium Bursztynu, dzięki nowoczesnemu spektroskopowi, można sprawdzić, czy dany naszyjnik lub inny produkt faktycznie został wykonany z bursztynu bałtyckiego. Częścią muzeum jest również sklep, gdzie na miłośników bursztynowych ozdób czekają nowoczesne i klasyczne bransolety, naszyjniki czy kolczyki.
Muzeum otwarte jest codziennie od 10 do 20. Wstęp bezpłatny.

Gmach Główny Muzeum Narodowego

Marcin Zieliński/Wikimedia/CCO BY-SA 3.0

Marcin Zieliński/Wikimedia/CCO BY-SA 3.0

Galeria Sztuki Polskiej
Wystawa prezentuje najwybitniejsze dzieła sztuki polskiej, jakie powstały po 1900 roku. Z artystów znajdziemy tutaj Witolda Wojtkiewicza, Olgę Boznańską, Wojciecha Weissa, Józefa Pankiewicza, Ferdynanda Ruszczyca czy Jacka Malczewskiego. Całości dopełniają monumentalne projekty witraży Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera.
W galerii obejrzeć można także rzeźby Konstantego Laszczki, Xawerego Dunikowskiego, Wacława Szymanowskiego i Bolesława Biegasa.

Galeria Rzemiosła Artystycznego
To ponad 4 000 eksponatów zgromadzonych w 9 salach wystawowych i jednym aneksie. W stylowo zaaranżowanych wnętrzach zobaczyć można meble, tkaniny, ubrania, ceramikę i szkło, instrumenty oraz ozdoby ze złota. Najstarsze zabytki zgromadzone w galerii pochodzą z czasów średniowiecza.

Galeria Broń i Barwa w Polsce
To coś dla miłośników militariów. Najstarsze z eksponatów dotyczą wojskowości czasów średniowiecza, najnowsze pochodzą z okresu II wojny światowej. Na wystawę składają się pamiątki po słynnych przywódcach, m.in. rząd koński po Stefanie Czarnieckim, sukmana Tadeusza Kościuszki czy Gwiazda Orderu Virtuti Militari po księciu Józefie Poniatowskim, broń, zbroje, polskie odznaki i mundury od XVIII do XX wieku. Nie brak również perełek, takich jak strzelająca maczuga czy nóż do łamania rapierów.
Stałe wystawy MN w Krakowie w poniedziałek są nieczynne.

Muzeum Historii Fotografii

Wystawa stała prezentuje zdjęcia najlepszych polskich fotografów z okresu od połowy XIX wieku do wybuchu II wojny światowej. Najstarsze, będące przykładem zastosowania techniki dagerotypowej, to portret mężczyzny z 1885 roku i kopia wizerunku Ignacego Dobrzyńskiego wykonana pięć lat wcześniej. W gablotach zobaczyć można także albumy oraz potrzebny do wykonania fotografii sprzęt. Smaczku całości dodaje aranżacja galerii, przypominająca wnętrze fotograficznego atelier z przełomu XIX i XX wieku.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków