Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Ogrody, parki, lasy – Kraków dla miłośników przyrody

18 lutego 2015

Choć Kraków to miasto, które tętni życiem w dzień i w nocy, a rzesze turystów z całego świata przyjeżdżają tu, by zobaczyć architektoniczne perełki i bogate w zbiory muzea, w stolicy Małopolski nie brak również terenów zielonych. Każdy miłośnik przyrody z pewnością znajdzie park czy ogród a w nich ławeczkę, na które odpocznie, poczyta książkę czy poobserwuje przyrodę.

krakow-96746_640

Malownicze łąki w centrum miasta

Wystarczy wybrać się na krótki, bo ok. 15-minutowy, spacer z hotelu Best Western Old Town, by dotrzeć do olbrzymiej łąki zwanej popularnie krakowskimi Błoniami. Zielony teren o powierzchni 48 hektarów niegdyś należał do zakonu Norbertanek. Później pełnił rolę miejskiego pastwiska, na którym wypasano bydło. Obecnie stanowi jedno z ulubionych miejsc aktywnego wypoczynku krakowian. Spotkać tutaj można biegaczy, rowerzystów czy spacerowiczów. W lecie na terenie łąk organizowane są imprezy, festiwale i koncerty (w 2008 roku wystąpiła tutaj Celine Dion).

W okresie pontyfikatu Jana Pawła II Błonia były miejscem, gdzie papież odprawiał msze święte. Obecnie na terenie krakowskich łąk można zobaczyć głaz upamiętniający spotkania Jana Pawła II z wiernymi.

Zygmunt Put/Wikipedia/CC SA 4.0

Zygmunt Put/Wikipedia/CC SA 4.0

Las Wolski

W Zachodniej części Krakowa rośnie brzozowo-dębowo-bukowy Las Wolski (420 hektarów), będący częścią Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Charakteryzuje go urozmaicona rzeźba terenu oraz duże różnice wysokości względnych, a spacerowicze co rusz mogą w nim natrafić na doły, wąwozy, parowy. Trudno się jednak dziwić. Las rośnie bowiem na wzgórzach Pasma Sowińca.

Na terenie lasu znajduje się kilka polan wypoczynkowych i rezerwatów przyrody. Miłośnicy natury spotkają tutaj rośliny chronione, takie jak konwalia majowa czy wawrzynek wilcze łyko, a ze zwierząt sarny, borsuki, lisy, kuny czy wiewiórki. Turyści mogą się poruszać po jednym z ośmiu szlaków turystycznych (3 czarne, 2 żółte, czerwony, zielony i niebieski), których łączna długość wynosi 35 km.

Niewątpliwą gratką dla dzieci będzie ogród zoologiczny, dorosłych z kolei zainteresuje Zamek w Przegorzałach oraz wczesnobarokowy kościół kamedułów.

 

Park Jordana

W ciepłe dni warto również wybrać się na spacer do leżącego przy ul. 3 maja parku Jordana. Osoby, które lubią aktywnie spędzać wolny czas, znajdą tutaj boiska do siatkówki, piłki nożnej i koszykówki oraz miasteczko rowerowe, mamy z dziećmi mogą zabrać swoje pociechy na plac zabaw, z kolei osoby starsze usiąść na jednej z ławeczek przy malowniczym stawie.

Na terenie parku znajduje się pomnik Henryka Jordana, lekarza, społecznika, propagatora wychowania fizycznego w Polsce, który był inicjatorem stworzenia skweru, a także 47 popiersi wybitnych Polaków, m.in. Mikołaja Kopernika, Piotra Skargi, Zygmunta Krasińskiego, Jana Matejki, Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, gen. Władysława Andersa czy gen. Stanisława Maczka.

Park Jordana leży tuż przy krakowskich Błoniach, ok. 2,5 km od hotelu Best Western Old Town.

Cancre/Wikipedia/CC SA 4.0

Cancre/Wikipedia/CC SA 4.0

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków