Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Pomysły na 3-godzinny spacer rozpoczynający się w hotelu Best Western Kraków Old Town

28 listopada 2014

Hotel Best Western Old Town leży w samym centrum miasta. Ma to sporo plusów. I nie chodzi wyłącznie o to, że bez problemu i bardzo szybko dotrzemy na Dworzec Główny, Rynek Główny czy autobus. Bycie w centrum wydarzeń to też po prostu spora oszczędność czasu. Nawet jeśli podczas pobytu w mieście będziemy mieć tylko 2 lub 3 godziny wolnego, uda nam się zobaczyć niemal wszystkie najsłynniejsze krakowskie atrakcje. Spacerkiem.

Największe atrakcje w 3 godziny

By zobaczyć naprawdę sporo w naprawdę krótkim czasie, po wyjściu z hotelu najlepiej udać się w lewo, biegnącą wzdłuż plant ulicą św. Gertrudy. Wszyscy zgodnie twierdzą, że biorąc planty za swojego przewodnika, w Krakowie zgubić się nie sposób. I coś w tym faktycznie jest. Jeśli zatem Kraków znasz bardzo słabo lub wcale, warto trzymać się tej wskazówki.

Już po kilku minutach spaceru dochodzimy do ulicy Sarego, przy której znajduje się słynny Teatr Bagatela. W czasach swojej świetności słynął on z niecenzuralnych przedstawień. Obecnie gra raczej kameralne spektakle.

Po obejrzeniu teatru wracamy na św. Gertrudy, a po kilkunastu minutach spacerku dochodzimy do jednej z największych atrakcji Krakowa – Zamku Królewskiego na Wawelu. Na wzgórzu spędzić można 15 minut ale i 5 godzin, w zależności od tego co postanowimy zobaczyć. My czasu mamy stosunkowo niewiele, więc skupiamy się na klasykach: dzwonie Zygmunta, katedrze z królewskimi grobami, Smoczej Jamie i wybranych ekspozycjach. Tych, którzy mają ochotę zobaczyć, jak mieszkali dawni władcy, zainteresują Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Na miłośników broni i historii czekają z kolei Skarbiec, Zbrojownia i Sztuka Wschodu.

800px-Wawel_z_mostu_Debnickiego_(2007)

Wikipedia/Pjahr/CC-BY-SA-2.5.

Z Wawelu ruszamy (znów wzdłuż plant!) ulicą Do Zamku. W ten sposób w 15 minut jesteśmy w stanie dotrzeć do Rynku Głównego. Jednak podczas tego spaceru nie warto się spieszyć, bo przegapić można kilka prawdziwych perełek.

Jeśli z ulicy Do Zamku skręcimy w Poselską i dalej w Senacką dotrzemy do Muzeum Archeologicznego. A to w Krakowie naprawdę jest warte zobaczenia, choćby z zewnątrz.
Przy Franciszkańskiej, która przecina ulicę Do Zamku nieco wyżej, leży z kolei Kuria Metropolitalna i Pałac Biskupi.

Nim dotrzemy do Rynku Głównego jeszcze raz warto zboczyć z głównej trasy (z ul. Do Zamku), mianowicie w ul. Gołębią, przy której znajduje się najstarszy uniwersytet w Polsce – Uniwersytet Jagielloński. W odległości zaledwie kilku minut zobaczyć też można jego poszczególne wydziały, m.in. Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Filozoficzny.

800px-Kraków_-_Collegium_Novum_01

Wikipedia/Lestat/CC 3.0

Po przyjemnym spacerze w otoczeniu zieleni plant połączonym z kilkoma przystankami na zwiedzanie docieramy do Rynku Głównego. Tutaj atrakcja goni atrakcję i tak naprawdę nie do końca wiadomo na czym skupić swój wzrok. Zatem po kolei. W samym centrum placu znajdują się Sukiennice, gdzie kupić można piękną pamiątkę z Krakowa, Wieża Ratuszowa oraz pomnik Adama Mickiewicza. W podziemiach rynku mieści się z kolei jedno z najciekawszych krakowskich muzeów. Tuż przy wyjściu z rynku, przy ul. św. Anny znajduje się legendarna Piwnica pod Baranami. Jeśli z kolei udamy się w przeciwnym kierunku wyjdziemy na plac Mariacki, gdzie zobaczymy najsłynniejszy krakowski i chyba polski kościół.

800px-Sukiennice

WIkipedia/DESMS/CC 3.0

Stąd na ul. św. Gertrudy, przy której leży hotel, jest już niedaleko. Wystarczy przejść Mały Rynek i dostać się na ul. Sienną.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków