Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Tajemnice opactwa tynieckiego

7 lipca 2014

Opactwo w Tyńcu jest najstarszym z istniejących dziś klasztorów w Polsce. I choćby ze względu na to warto go odwiedzić. Ale jest jeszcze wiele innych powodów, takich jak rekolekcje, muzeum czy pyszne benedyktyńskie soki i nalewki.

Odnowiciel czy Szczodry?

tyniec

Zygmunt Put / Wikimedia / CC BY-SA 3.0

Historia opactwa usytuowanego na wapiennym wzgórzu nad Wisłą jest dość burzliwa. Postawiono je w wieku XI, to pewne. Podobnie jak to, że obecni w nim mnisi mieli wspierać budowę państwa i kościoła w czasach, gdy wiara chrześcijańska w Polsce nie miała jeszcze mocnej pozycji a wszelkie kryzysy stawały się pretekstem do powrotu do dawnych, pogańskich wierzeń. Informacje na temat fundatora klasztoru są rozbieżne. Zdaniem jednych był nim Kazimierz Odnowiciel, według innych dopiero jego syn Bolesław Szczodry. Budynki opactwa wielokrotnie były niszczone, najpierw przez Czechow i Tatarów, później przez wojny, jakie przetoczyły się przez kraj w XVII i XVIII wieku. Za każdym razem były jednak odbudowywane. Przez ponad wiek opactwo było zamknięte, a klasztor pełnił rolę siedziby diecezji tynieckiej. Mnisi do klasztoru powrócili w roku wybuchu II wojny światowej, a po jej zakończeniu ruszyli z odbudową podniszczonego kompleksu. Na przełomie XX i XXI wieku rozpoczął się intensywny rozwój działalności opactwa, w którym pojawia się wydawnictwo, muzeum, instytut kultury i jednostka gospodarcza zajmująca się produkcją i sprzedażą Produktów Benedyktyńskich.

Dzień po benedyktyńsku

Benedyktyni działają na wielu polach, nie tylko tych o charakterze religijnym. Czym zajmują się na co dzień?

Po pierwsze, pracują. Jak każdy z nas. Sprzątają, gotują. Prowadzą prace renowacyjne i oprowadzają wycieczki.

Po drugie, dbają o rozwój życia duchowego, zarówno własnego jak i innych osób. Dzień rozpoczynają modlitwą poranną, a kończą kompletą po łacinie. Uczestniczą w mszach, modlitwach, czytają i medytują. Prowadzą parafię w Tyńcu, organizują warsztaty, rekolekcje, dni skupienia.

Po trzecie, prowadzą wydawnictwo. Od początku swego istnienia, czyli od 1991 roku, promuje ono najbardziej interesujące i wartościowe teksty składające się na duchową tradycję chrześcijaństwa. Wśród propozycji nie brak jednak również publikacji z zakresu publicystyki, historii czy sztuki i poezji.

Po czwarte, prowadzą działalność naukową. Obejmuje ona badania z zakresu biblistyki i historii oraz tłumaczenie Biblii.

Ricardo77 / Wikmedia / CC BY-SA 3.0

Ricardo77 / Wikmedia / CC BY-SA 3.0

Dlaczego warto wybrać się do klasztoru?

By zobaczyć piękny kościół św. Piotra i Pawła. Barokowe wnętrza, ozdobione sitodrukami sklepieni i późnobarokowe konfesjonały robią wrażenie. Elementem kluczowym jest tu jednak ołtarz główny wykonany z czarnego marmuru. Kiedy podejdziemy bliżej zobaczymy obraz, na którym Piotr i Paweł oddają cześć Trójcy Świętej. Trudno przejść również obojętnie obok czarno-złotej ambony w kształcie łodzi ze zdobieniami przypominającymi sieci, wzburzone fale i ryby.

By posmakować benedyktyńskich wyrobów: pieczywa, ciastek, konfitur, soków, miodów. Katalog benedyktyńskich produktów systematycznie się poszerza. Obecnie w Tyńcu można kupić nie tylko wysokiej jakości produkty spożywcze, ale też kosmetyki: mydła, szampony czy balsamy.

By na kilka dni wyłączyć się z pędzącej codzienności i potowarzyszyć mnichom w ich codziennych zajęciach. Można to zrobić biorąc udział w rekolekcjach lub dniach skupienia. I zatrzymując się na kilka dni w Domu Gości.

By odwiedzić Benedyktyńskie Centrum Kultury Chronić Dobro. Odbywają się tutaj wystawy sztuki współczesnej i dawnej, koncerty, spektakle, widowiska poetycko-muzyczne, a także spotkania z ludźmi kultury, nauki i sztuki.

By zwiedzić znajdujące się w podziemiach muzeum i obejrzeć pamiątki z dawnych dziejów klasztoru. Wśród muzealnych zabytków znajdują się m.in. rękopisy, obiekty archeologiczne, przedmioty liturgiczne.

Jak dojechać?

Do opactwa najlepiej dojechać samochodem lub autobusem. Z hotelu Best Western Hotel Galicya zajmie to ok. 25 minut, z hotelu Best Western Kraków Old Town – ok. 30 minut.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków