Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Zwiedzaj Kraków wzdłuż Wisły

20 czerwca 2019

Rzeka Wisła na odcinku przepływającym przez Kraków jest pełna wspaniałych atrakcji. Tuż przy niej mieści się Wawel i kościół na Skałce, a kawałek za miastem słynne opactwo w Tyńcu. Każdego dnia pływają po niej statki, gondole czy kajaki, a przy brzegu na stałe cumują barki. Na które spośród wiślańskich atrakcji warto się skusić? Podpowiadamy!

Krakowski Tramwaj Wodny

Tramwaje wodne kursują po Wiśle na dwóch trasach. Pierwsza linia przebiega od Galerii Kazimierz do Salwatora i z powrotem. W jednym kierunku zatrzymuje się przy kościele Na Skałce, Wawelu i Moście Dębnickim na Zwierzyńcu. W drugim przy Domu Papieskim, Wawelu oraz mostach Grunwaldzkim, Piłsudskiego i Kotlarskim.

 

Malowniczy Most Kotlarski to jeden z obiektów mijanych podczas rejsów Krakowskim Tramwajem Wodnym /fot. Wikimedia

 

Druga linia kursuje ze Śluzy na Dąbiu do Tyńca i z powrotem. W jednym kierunku tramwaje wodne zatrzymują się przy Galerii Kazimierz, kościele Na Skałce, Wawelu, Moście Dębnickim, Flisackiej, Hotelu Eva i torze kajakowym. Płynąc w przeciwnym kierunku wysiądziesz pod torem kajakowym, Hotelem Eva, Salwatorem, Domem Papieskim, Wawelem, oraz mostami Grunwaldzkim, Piłsudskiego i Kotlarskim. Ponadto istnieje możliwość odbycia 30-minutowego rejsu widokowego po Tyńcu.

Krakowski Tramwaj Wodny działa w wysokim sezonie turystycznym, od 1 maja do 30 września. Kursy odbywają się codziennie od godz. 10:00 do 18:45. Jednostki pływające mieszczą maksymalnie 12 pasażerów. Firma przyjmuje rezerwacje miejsc, jednak tylko od grup zorganizowanych, liczących minimum 10 osób.

Rejsy turystyczne, biznesowe i towarzyskie

Rejsy statkami turystycznymi są najpopularniejszą atrakcją na Wiśle. W specjalnie przeznaczonych portach dokuje cała masa statków, katamaranów, barek i gondoli organizujących zarówno indywidualne, jak i grupowe rejsy wycieczkowe.

Największe ze statków mieszczą około 200 pasażerów. Mniejsze są w stanie przyjąć około 90 lub 30 osób. Nierzadko wyposażone są w barek, restaurację, grill, nagłośnienie oraz oświetlenie podczas rejsów nocnych. Choć są przeznaczone głównie do rejsów turystycznych, to większość daje też możliwość organizowania specjalnych wydarzeń na pokładzie. Największe statki bywają wynajmowane do wesel, ślubów, wieczorów panieńskich i kawalerskich, urodzin, koncertów, wydarzeń kulturalnych oraz prezentacji i konferencji biznesowych.

 

Rekreacyjny rejs po Wiśle /fot. Wikimedia

 

Katamarany mieszczą około 12 osób. Regularnie przewożą osoby indywidualne i zorganizowane wycieczki. Nierzadko są wynajmowane do spotkań kameralnych oraz biznesowych. Najbardziej luksusowe jednostki wyposażone są w wygodne fotele, minibarek, nagłośnienie oraz oświetlenie na potrzeby rejsów nocnych. Umożliwiają też zamówienie wyżywienia przez catering.

Podobnie jak katamarany, także gondole mieszczą około 12 osób i są wyposażone w oświetlenie oraz nagłośnienie. Zazwyczaj również są w stanie zapewnić wyżywienie przez catering. Wyróżniają je dwa rzędy ławek ze stolikami pośrodku oraz klimatyczna, drewniana budowa.

 

Barka „Nimfa” na Wiśle /fot. Wikimedia

 

Wypożyczalnie sprzętu turystycznego

Po Wiśle pływać można także samodzielnie. W Krakowie znajdują się wypożyczalnie sprzętów takich, jak rowerki wodne, kajaki turystyczne, kanadyjki, łódki, pontony oraz motorówki z napędem elektrycznym i spalinowym. Te ostatnie niekiedy wymagają specjalnych uprawnień, jednak wyłącznie, gdy przeznaczone są do przewozu więcej niż 6 osób.

Niektóre z wypożyczalni organizują także spływy kajakowe z przewodnikiem po ściśle określonych lub ustalonych indywidualnie trasach. Najczęściej wycieczki po Wiśle wypływają spod Wawelu do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu lub do zamku w Niepołomicach.

Zarezerwuj nocleg w hotelu sieci Best Western Kraków na letni pobyt w stolicy Małopolski!

 

Urokliwe położenie Wisły sprzyja zwiedzaniu Krakowa drogą wodną /fot. Wikimedia

 

Barki przy Bulwarach Wiślanych

W centralnej części miasta wzdłuż Bulwarów Wiślanych na stałe przycumowanych jest kilka barek. Pełnią funkcje restauracji i sal konferencyjnych. Nierzadko są też miejscem organizacji imprez, a nawet koncertów. Do najsłynniejszych należą „Aquarius”, „C.C. Stefan Batory” i „Arkadia” nad Bulwarem Czerwieńskim (położonym zaledwie kilometr od hotelu Best Western Plus Old Town!) oraz „Alrina”, „Barka”, „Augusta”, „Mauretania” i „Basia” nad Bulwarem Kurlandzkim.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków