Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Zwiedzaj na dwóch kółkach – najciekawsze trasy rowerowe w Krakowie i okolicach

8 marca 2018

Wiosna to doskonały moment na zamianę tramwaju na rower. Rosnące temperatury i bujnie rozkwitająca przyroda zachęcają do kontaktu z naturą. Poznaj najciekawsze trasy i zaplanuj aktywny weekend w Krakowie już dziś!

Wszystkie trasy są uporządkowane w kolejności od najkrótszej do najdłuższej. Długość trasy podana w nawiasach oznacza orientacyjną liczbę kilometrów w jedną stronę.

Bulwary Wiślane (6-7 km)

Trasa biegnąca wzdłuż nadwiślańskiego brzegu charakteryzuje się pięknymi widokami o każdej porze roku. Dobrym punktem początkowym jest Centrum Rozrywkowo-Handlowe Plaza, na zachód od którego zlokalizowany jest Bursztynowy Szlak Rowerowy. Wisłę przekraczamy na Moście Grunwaldzkim, aby następnie kontynuować jazdę wzdłuż południowego brzegu aż do ujścia Rudawy.

Bulwary Wiślane /fot. Wikimedia

Ogród Zoologiczny (6,5 km)

Wysiadamy na pętli tramwajowej „Salwator” i kierujemy się w stronę Kopca Kościuszki. Podążamy Al. Waszyngtona, następnie skręcamy w prawo i kontynuujemy jazdę ulicami Cedrową, Starowolską i Leśną. Trasa nie jest wymagająca i świetnie nada się na rodziną przejażdżkę. Po drodze zobaczycie m.in.: Szaniec Polowy, Poniedziałkowy Dół i Las Wolski.

Tyniec (10–11 km)

Rozpoczynamy naszą podróż na moście Zwierzynieckim i zjeżdżamy w ul. Księcia Józefa. Następnie przemierzamy Bielańsko-Tyniecki Park Narodowy, cały czas poruszając się równolegle do Wisły. Skręcamy w stronę rzeki równolegle do autostrady i korzystamy z przejścia podziemnego. Po opuszczeniu tunelu zobaczymy po lewej stronie tor do kajakarstwa górskiego. Udajemy się na ulicę Promową, a następnie Benedyktyńską aż do naszego celu – siedziby opactwa benedyktyńskiego.

Opactwo benedyktyńskie w Tyńcu /fot. Wikimedia

Krzeszowice i Czerna (25–27 km)

W zależności od czasu i preferencji krajobrazowych możemy poruszać się trasą DK79, przejechać przez Rudawę lub niemal całkowicie zrezygnować z drogi szybkiego ruchu. Niezależnie od wybranego wariantu, najlepszym punktem początkowym jest krakowska IKEA (J. Conrada 66). Po dotarciu do Krzeszowic należy wybrać czerwoną/niebieską ścieżkę, a następnie przejechać przez kamieniołomy. Poza zabytkowymi budowlami znajdziemy tu ruiny mostu Diabelskiego, pod którym według podań zakopano liczne skarby.

Dobczyce (ok. 30 km)

Miasteczko słynie z XIV-wiecznego średniowiecznego zamku i pobliskiego zbiornika wodnego – największego okolicznego ujęcia wody pitnej – zlokalizowanego na południowy wschód od Krakowa. Warto zobaczyć, ale nie próbujcie się schładzać po wyczerpującej jeździe: woda pod żadnym pozorem nie nadaje się do kąpieli! Jeżeli obawiacie się o kondycję, rozpocznijcie trasę w Wieliczce – stamtąd dzieli Was od Dobczyc już tylko 17 kilometrów.

Panorama na zamek w Dobczycach / fot. Krzystof Cabak (www.krzysztofcabak.pl), licencja: Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC BY-SA 4.0)

Ogród pełen lawendy w Ostrowie (ok. 35 km)

Ostrowski ogród lawendowy to niezwykle klimatyczne miejsce i popularna sceneria sesji fotograficznych. Pola lawendy wspaniale koją zmysły, dostarczając wyjątkowych bodźców wzrokowych i zapachowych. Warto zabrać ze sobą kosz z jedzeniem i koc; ze względu na duże ilości olejków eterycznych lawenda odstrasza większość owadów, a nawet gryzonie, dlatego żaden „natręt” nie zakłóci Wam pikniku. Ogród jest czynny codziennie od 15 czerwca do 15 lipca, w godzinach 10-21, a wstęp kosztuje 5 zł.

fot. www.facebook.com/Ogród-pełen-lawendy-234255756959807/

Rowerem po Krakowie i okolicach – informacje praktyczne

Jeśli chcesz samodzielnie opracować trasę rowerową dostosowaną do twoich zainteresowań i kondycji, sięgnij po bezpłatne narzędzia internetowe. Propozycją godną uwagi jest tu serwis ibikekrakow.com – interaktywna mapa Krakowa z zaznaczonymi trasami rowerowymi, chodnikami z dopuszczonym ruchem rowerowym i pasami rowerowymi. Jeśli nie masz własnego jednośladu, skorzystaj z wypożyczalni rowerów miejskich. Rozwiązanie jest wygodne i niedrogie; musisz jedynie pamiętać o wcześniejszym pobraniu dedykowanej aplikacji i doładowaniu konta na odpowiednią kwotę.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków