Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Hity krakowskich muzeów

12 października 2016

W Krakowie jest kilkadziesiąt muzeów. W ich bogatych zbiorach coś dla siebie znajdą miłośnicy sztuki, historii, archeologii, etnografii, przyrody, techniki czy lotnictwa. Ale to nie wszystko. Niektóre placówki mają bowiem w swych zbiorach prawdziwe perełki nie tylko w skali polskiej, ale europejskiej czy nawet światowej. I choćby dla nich warto przyjechać do Krakowa.

Dama z gronostajem

Dama z gronostajem to jeden z najsłynniejszych obrazów Leonarda da Vinci a zarazem malarstwa renesansowego. Uwieczniona przez malarza kobieta to Cecylia Gallerani, kochanka księcia Mediolanu, Lodovico Sforzy. Zwierzę, które dama trzyma na rękach, nie zostało wybrane przypadkowo. Gronostaj (nazywany też łasiczką) nawiązuje zarówno do nazwiska modelki, jak i jej kochanka, którego współcześni nazywali Gronostajem. Namalowany w 1490 roku obraz zakupił do swojej kolekcji w 1800 roku książę Adam Czartoryski. W czasie drugiej wojny światowej dzieło zagrabili okupanci, ale w 1946 roku udało się je odzyskać.

Zarezerwuj nocleg w Hotelu w Centrum Krakowa w Czerwcu. Sprawdź terminy!

Dama z gronostajem znajduje się w zbiorach Muzeum Czartoryskich. Co ważne, jest to jedyny obraz Leonarda w naszym kraju.

the_lady_with_an_ermine

Dama z gronostajem/ Frank Zöllner/ Wikimedia

Madonna z Krużlowej

Madonna to jedna z najpiękniejszych rzeźb gotyckich znajdujących się w polskich zbiorach muzealnych i najbardziej rozpoznawalne dzieło epoki średniowiecza. Wykonana z drewna lipowego i pokryta złotem rzeźba zaliczana jest do tzw. nurtu pięknego. Figura została odkryta w kościele parafialnym w Krużlowej Wyżnej w 1889 roku przez Stanisława Wyspiańskiego. Dziesięć lat później proboszcz tamtejszej parafii przekazał rzeźbę Muzeum Narodowemu w Krakowie.

W 2007 roku Madonna znalazła się w książce „1000 genialnych rzeźb” wydanej w Wielkiej Brytanii i USA. Obecnie można ją oglądać w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.

Interesujesz się historią stolicy Małopolski? Sprawdź nasz artykuł „Kazimierz i jego tajemnice. Żydowskie ślady pod Wawelem

Mumia Aset-iri-khet-es

To najcenniejszy eksponat znajdujący się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Mumia Aset-iri-khet-es, kapłanki Izydy, została odnaleziona w 1907 roku podczas wykopalisk w el-Gamhud prowadzonych przez pierwszego polskiego egiptologa, Tadeusza Smoleńskiego.
Na uwagę zasługuje również sarkofag kapłanki, należący do typu brzuchatych trumien. Na głowie trumny znajduje się niebieska peruka, piersi ozdobiono półokrągłym naszyjnikiem z głowami sokołów, z kolei szyja i uszy są pozłacane.

Smyk B30

Zaprojektowany jako tani samochód rodzinny Smyk został stworzony w latach 50. XX wieku. Jego prezentacja odbyła się w 1957 roku, a dwa lata później wyprodukowano ponad 20 egzemplarzy. Smyk nigdy nie wszedł jednak do masowej produkcji.

Mikrosamochód mieścił dwie osoby dorosłe i dwójkę dzieci. Nie posiadał bagażnika, a ilość elementów na desce rozdzielczej została ograniczona do minimum.

1280px-smyk_at_muzeum_inzynierii_miejskiej_in_krakow_5

Smyk/ Dawid 783/ Wikimedia

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków