Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Kraków dla miłośników teatru

24 października 2014

Kraków to miasto o bogatych tradycjach teatralnych. To tutaj znajduje się drugi najstarszy teatr w Polsce i to właśnie tutaj wystawiono najgłośniejszą inscenizację „Dziadów” Adama Mickiewicza. Podczas wizyty w naszym hotelu z pewnością warto wybrać się na spektakl. Zwłaszcza, że w szerokiej ofercie teatrów coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy klasyki jak i nowatorskich, alternatywnych propozycji.

W bliskim sąsiedztwie leżącego w centrum Krakowa hotelu BW Old Town znaleźć można kilka scen teatralnych. Dotarcie do najbliższej, Sceny Kameralnej Teatru Bagatela, zajmuje zaledwie 5 minut spacerkiem. Dokąd jeszcze można się udać?

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, ul. Jagiellońska 5

Stary Teatr został założony w 1781, co czyni go drugim, po Teatrze Narodowym w Warszawie, najstarszym teatrem w Polsce. Co ważne, jako jedyny teatr w Polsce należy do międzynarodowej sieci Mitos21 skupiającej najważniejsze i najprężniej działające instytucje tego typu w Europie.

Narodowy Stary Teatr słynie przede wszystkim z dzieł dramatycznych, zarówno polskich jak i europejskich, sięga po klasykę (Sofokles, Szekspir, Dostojewski), ale nie stroni też od utworów współczesnych. Co ważne, nie boi się eksperymentować i budzić kontrowersji.

To tutaj można było zobaczyć najgłośniejszą inscenizację „Dziadów” Mickiewicza, dokonaną przez Konrada Świniarskiego, to tutaj wystawiano najważniejsze dzieła Stanisława Wyspiańskiego z „Weselem” na czele, to tutaj swoje reżyserskie umiejętności rozwijali Andrzej Wajda i Krzysztof Kieślowski. Do zespołu aktorskiego teatru należą obecnie m.in. Krzysztof Globisz, Bogdan Brzyski, Anna Dymna, Dorota Pomykała.

teatr

Zygmunt Put/Wikipedia/CC BY SA 3.0

Scena STU, ul. Krasińskiego 16-18

Scena STU to coś dla miłośników teatru alternatywnego, nowatorskich pomysłów, nieszablonowych rozwiązań. Jest on ośrodkiem interdyscyplinarnych poszukiwań twórczych i umiejętnie łączy sztukę teatralną z muzyką, plastyką, tańcem i sztukami wizualnymi.

Jego korzenie sięgają lat 60-tych i popaździernikowego rozluźnienia w sferze myśli. Sam teatr przez długie lata miał charakter sceny studenckiej i był głosem młodego pokolenia. Obecnie w repertuarze nie brak jednak również klasyków, takich jak Fredro czy Szekspir.

Co warto o nim wiedzieć? Ze od początku swojej działalności, czyli od 1966 roku jego dyrektorem jest niezmiennie Krzysztof Jasiński.

Teatr Bagatela, Scena Duża – ul. Karmelicka, Scena Kameralna na ul. Sarego 7

Teatr na rogu Karmelickiej i Krupniczej powstał z inicjatywy Mariana Dąbrowskiego, znanego w Krakowie wydawcy i redaktora, w miejscu restauracji należącej do Władysława Lubelskiego i Józefa Króla. Co go wyróżniało? Dekoracyjna elewacja i urządzone z rozmachem, kapiące od złota wnętrza. Z założenia repertuar miał być lekki, przyjemny, komediowy, nawiązujący do tradycji popularnych wówczas teatrów francuskich.
Już otwarcie teatru okazało się skandalem. W ramach premiery zdecydowano się bowiem zagrać dość frywolną i swego czasu zakazaną przez cenzurę „Kobietę bez skazy” Gabrieli Zapolskiej. Sztuka, która wzbudziła oburzenie krakowskich matron, okazała się jednak wielkim sukcesem i przez pół roku nie schodziła z afiszów.

Późniejsze losy teatru były różne. Kryzys finansowy, przekształcenie teatru w eleganckie kino, pożar budynku, jego odbudowa i powrót do teatralno-kinowej działalności pod nazwą „Skala”. W 1970 zdecydowano się powrócić do pierwotnej nazwy, a dwa lata później teatr otrzymał imię Tadeusza Boya Żeleńskiego, który wymyślił nazwę Bagatela.
Na deskach teatru można zobaczyć m.in. aktorki znane ze szklanego ekranu: Magdalenę Walach i Urszulę Grabowską. Z teatrem współpracują również Dorota Segda i Renata Przemyk.

bagatela

Zygmunt Put/Wikipedia/CC BY SA 3.0

Teatr Słowackiego, ul. Św. Ducha 1

Mieszczący się w neobarokowym gmachu teatr funkcjonuje od 1893 roku. Początkowo nazywano go Miejskim, dopiero na początku XX wieku przemianowano na Teatr im. Juliusza Słowackiego. Co warto o nim wiedzieć? Że jest cennym zabytkiem architektury teatralnej, a w jego wnętrzach zobaczyć można m.in. freski wiedeńskiego artysty Antona Tucha oraz słynną kurtynę Siemiradzkiego – olejny obraz o charakterze alegorycznym podnoszony ponad scenę w chwili rozpoczęcia spektaklu.

Teatr od zawsze skupiał wokół siebie wielkie nazwiska. Debiutowało tutaj pokolenie artystów Młodej Polski ze Stanisławem Wyspiańskim na czele, wybitni inscenizatorzy i scenografowie. Na czele teatru stały takie sławy jak Pawlikowski czy Frycz, a na jego deskach można było zobaczyć m.in. Modrzejewską, Wysocką, Łomnickiego czy Holoubka.

Wizyta w Teatrze Słowackiego to spotkanie z kanonem polskiej i europejskiej literatury. Można tu zobaczyć największe dzieła romantyków, przedstawicieli modernizmu, 20-lecia międzywojennego, literatury współczesnej. W ramach teatru funkcjonują ponadto Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej, offowa Scena w Bramie czy letnia Scena przy Pompie.

Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2

Teatr Groteska, działający od 1945 roku, jest jednym z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce. W swojej ofercie ma sztuki dla najmłodszych, młodzieży, dorosłych oraz całych rodzin.

Działalność teatru nie ogranicza się do sceny. W czerwcu organizuje on widowisko plenerowe Parada Smoków. Groteska odpowiada również za organizację Reality Shopka Szoł, spektaklu, w którym występują znani politycy.

Teatralną ofertę Krakowa dopełniają m.in.

Teatr Ludowy, os. Teatralne 34, scena pod ratuszem, Rynek Główny 1

Teatr Kto, ul. Gzymsików 8

Teatr Nowy, ul. Gazowa 21

Teatr PWST, ul. Straszewskiego 22

Teatr współczesny, ul. Starowiślna 21

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków