Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Kraków dla seniorów

22 lipca 2015

Życie pędzi dziś niezwykle szybko, a rozrywki oferowane przez duże miasta najczęściej skierowane są do ludzi młodych, szukających ekscytujących wrażeń i mocnych bodźców w postaci głośnej muzyki, kolorowych świateł czy energetycznego tańca. Ale Kraków ma też swoje subtelniejsze oblicze, które z pewnością przypadnie do gustu każdemu seniorowi.

Dojrzałe kino

Wartkie kino akcji, pełna zwrotów akcji przygodówka, futurystyczny obraz naszej planety to propozycje, które rzadko kiedy przyciągają do kina seniorów, wychowanych na wielkich romansach z „Casablanki” czy „Przeminęło z wiatrem”. Ale Kraków ma w zanadrzu coś więcej niż najnowsze hollywoodzkie propozycje. W każdą środę o godzinie 11 w Kinie pod Baranami odbywa się seans z serii „Dojrzałe Kino”. Nie jest to jednak wcale podróż sentymentalna i odgrzewanie kultowych propozycji światowego kina. W repertuarze znajdują się tytuły świeże i premiery.

Na czym polega różnica? Ano na tym, że to przede wszystkim kino europejskie, dalekie od komercyjnego schematyzmu, efekciarstwa i uproszczeń, stawiające na emocje, dialogi. Każda projekcja poprzedzona jest krótką prelekcją, kończy się zaś burzliwą dyskusją z udziałem publiczności.
Kino po Baranami znajduje się przy Rynku Głównym, pod nr 27. Bilet dla seniora kosztuje 12 zł.

Rynek Główny/Wikimedia/CCA 2.0

Rynek Główny/Wikimedia/CCA 2.0

Relaks w grocie

Podczas pobytu w Krakowie warto zajrzeć również do groty solnej. Cóż bowiem może być przyjemniejszego od subtelnego światła, wygodnych leżaków i spokojnej muzyki…? A to dopiero początek licznych korzyści. Wizyta w grocie pozwala nie tylko zrelaksować się i wyciszyć, ale też poprawić odporność i wspomóc leczenie wielu schorzeń. Zbawienny wpływ soli morskiej docenią zwłaszcza osoby cierpiące na choroby płuc i oskrzeli, alergie, uczulenia, nerwice a także te mające problemy z tarczycą.
Ściany groty zostały stworzone z naturalnych kryształów soli z Morza Czarnego, które zawierają łatwo przyswajalne mikro- i makroelementy.
Bilet wstępu na 45-minutową terapię kosztuje 49 zł. W poniedziałki, środy i czwartki obowiązują jednak ceny specjalne i bilet można zakupić nawet 50% taniej.

Spacer z kijkami

W każdą niedzielę o godzinie 10 przy głównym wejściu do Parku Jordana (Al. 3 Maja) odbywają się zajęcia nordic walking dla osób w wieku 50+. Prowadzą je doświadczeni instruktorzy-fizjoterapeuci, dzięki czemu można mieć pewność, że będą one bezpieczne dla zdrowia i efektywne. Osoby, które nie mają ze sobą kijków, mogą je wypożyczyć na miejscu. Koszt jednego treningu grupowego pod okiem instruktora to ok. 15 zł.

Park Jordana/Wikimedia/CCO

Park Jordana/Wikimedia/CCO

A może tak Tai Chi?

W Krakowie seniorzy z pewnością nie mogą narzekać na brak aktywnych atrakcji. Miłośnicy rowerów mogą wypożyczyć dwukołowca i skorzystać z jednej z licznych ścieżek rowerowych. Osoby, które kochają pływać do dyspozycji mają liczne baseny, a Ci, którzy preferują gimnastykę czy siłownie, zajrzeć mogą do jednego z centrów sportowych.
To jednak nie wszystko. Seniorzy, którzy chcieliby spróbować czegoś zupełnie innego, mogą wybrać się do Dworku Białoprądnickiego. W każdy poniedziałek o godzinie 13 od połowy kwietnia do końca sierpnia odbywają się tam darmowe zajęcia Tai Chi. Ćwiczenia oparte na powolnych harmonijnych ruchach to idealny sposób na to, by się zrelaksować i zadbać o zdrowie.

Wygodny nocleg i przyjemny wypoczynek

Do potrzeb seniorów dostosowane są również krakowskie hotele Best Western Old Town i Galicya. Osobom starszym oferują one pokoje z lepszym dostępem do windy lub umieszczone zaraz na parterze. W restauracji na seniorów czekają z kolei pyszne, lekkie dania i desery.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków