Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Krakowski prezentownik na Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca

14 maja 2019

Wiosna to czas rodzinnych uroczystości: swój dzień mają mamy, ojcowie, a także dzieci! Aby uczcić te wyjątkowe okazje i spędzić wspólnie czas, warto wybrać się na wycieczkę do Krakowa i obdarować solenizantów regionalnymi prezentami.

Prezenty z Krakowa na Dzień Matki

Biżuteria z bursztynu

Parafrazując słowa jazzowego klasyku, w Krakowie to nie diamenty, a bursztyny są najlepszym przyjacielem kobiety! Stolica Małopolski jest po Gdańsku drugim największym krajowym ośrodkiem produkcji biżuterii i bibelotów ze „złota Bałtyku”. Najciekawsze okazy zobaczycie wspólnie w bezpłatnym Muzeum Bursztynu (ul. św. Jana 2), a na zakończenie wizyty mama wybierze swój prezent w muzealnym sklepie.

 

Krakowskie wyroby z bursztynu słyną na całą Polskę /fot. Fotolia

 

Ubrania i akcesoria

Ludowe motywy na dobre zagościły we współczesnej modzie, a ubrania i dodatki z etnicznymi motywami doskonale prezentują się także w „miejskiej dżungli”. Kramy w Sukiennicach i bramach w ulicach od Rynku Głównego kryją niejedną perełkę w ponadczasowym, tradycyjnym stylu.

W nadchodzącym lecie obdarowana mama chętnie założy zwiewną, białą koszulę, ozdobioną delikatnym haftem angielskim lub wyszywanymi kwiatami w małopolskim stylu. Na chłodne dni przyda się natomiast obszerna chusta ludowa w kratę lub kwiaty, najlepiej utrzymana w charakterystycznych dla regionu kolorach: zieleni, czerwieni, bieli i niebieskościach.

Prezenty z Krakowa na Dzień Ojca

Regionalne alkohole z Krakowa

Mówiąc o bursztynie, warto wspomnieć też o nalewce przygotowanej z nieoszlifowanego kamienia. Nie tylko ojcowie, ale i wszyscy dorośli członkowie rodziny docenią jej walory zdrowotne: trunek przynosi ulgę w przeziębieniach, nadciśnieniu, uśmierza ból i koi nerwy.

Inne krakowskie napitki to już czysta przyjemność dla kubków smakowych, i to niezależnie od gustu taty. Wybierać możesz bowiem spośród różnorodnych trunków, od nalewek serwowanych w kawiarni Noworolski po produkty z opactwa benedyktynów: miody pitne, wina owocowe, wódki Konfederatów czy rzemieślnicze piwo.

 

 

 

Figurka Żyda z pieniążkiem

Jeśli Twój tata odpowiada za rodzinny budżet, możesz podarować mu pamiątkę nieodłącznie związaną z kulturą Małopolski, by z przymrużeniem oka wesprzeć jego kondycję finansową. Regionalny obyczaj głosi bowiem, że wizerunek Żyda z monetą w dłoni przynosi właścicielowi dobrobyt materialny. Figurki, obrazki i magnesy sprzedaje się tradycyjnie podczas odpustu Emaus, ale przez cały rok kupisz je także w krakowskich sklepach z pamiątkami.

Prezenty z Krakowa na Dzień Dziecka

Gadżety ze Smokiem Wawelskim

Przed wiekami budził grozę w całym grodzie Kraka, dzisiaj jest przyjacielem najmłodszych turystów: postać Smoka Wawelskiego bywa dla wielu dzieci pierwszym zetknięciem z kulturą Krakowa, zarówno za pośrednictwem bajek – np. lubianej od pokoleń serii „Porwanie Baltazara Gąbki” – jak i zabawek.

Wizyta „pod Smokiem” na Bulwarach Wiślanych należy do obowiązkowych punktów rodzinnych wycieczek do Krakowa. Maluch zapamięta ją na długo, jeśli z okazji Dnia Dziecka wręczysz mu kolorową maskotkę lub magnes z wizerunkiem smoka, kupione na jednym z sąsiednich straganów.

 

Sympatyczny Smok Wawelski jest szczególnie lubiany przez dzieci /fot. Fotolia

 

Artykuły papiernicze

Choć data 1 czerwca zapowiada zbliżające się wakacje, to z okazji wizyty w Krakowie warto zrobić zapasy przyborów do pisania i rysowania na kolejny rok szkolny. W sklepach z pamiątkami nie brak ołówków, długopisów, notesów czy papeterii ozdobionych krakowskimi motywami ludowymi; kolorowe gadżety schowane w plecaku czy piórniku umilą każdy dzień w szkole i przywołają miłe wspomnienia z rodzinnych wycieczek!

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków