Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Czerwiec w Krakowie – najważniejsze wydarzenia nadchodzącego miesiąca

23 maja 2017

Lato w mieście nigdy nie jest nudne! Czerwcowy kalendarz kulturalny Krakowa pęka w szwach. Na mieszkańców i turystów czeka spora porcja dobrej muzyki, spotkania z literaturą i historią.

17. Parada Smoków

Bajeczne widowisko organizowane przez Teatr Groteska na stałe wpisało się w czerwcowy krajobraz Krakowa. W dniach 3-4 czerwca centrum miasta zaroi się od barwnych, smoczych postaci spod rąk artystów trzech kontynentów: Europy, Afryki i Azji. Festiwal zacznie się 3 czerwca od Wielkiego Widowiska Plenerowego na Wiśle: smoki zatańczą w powietrzu przy akompaniamencie muzyki i wizualizacjach pirotechnicznych. 4 czerwca Parada Smoków przedefiluje głównymi ulicami Krakowa.

Parada Smoków na krakowskim Rynku Głównym /fot. Wikimedia

6. Festiwal Miłosza

W dniach 8-11 czerwca autorzy, krytycy i miłośnicy literatury spotkają się w Krakowie, by pochylić się nad twórczością jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku.  Goście 6. Festiwalu Czesława Miłosza, zorganizowanego pod hasłem „Zaczynając od moich ulic”, to m. in. Adam Zagajewski, Ewa Lipska czy Robert Pinsky – angielski tłumacz twórczości Miłosza, nominowany do prestiżowej Nagrody Pulitzera. Program festiwalu obejmuje ponadto warsztaty literackie dla dzieci i dorosłych, a także koncerty grup Julia i Nieprzyjemni z Marcinem Świetlickim oraz Pablopavo i Ludziki.

Muzyczne ikony w Centrum Kongresowym ICE

Wielbiciele dobrej muzyki nie mogą przegapić czerwcowych koncertów w hali ICE Kraków! 16 czerwca wystąpi tu Patricia Kaas – niekwestionowana ikona muzyki francuskiej, obdarzona nietuzinkową barwą głosu i ogromną charyzmą sceniczną. 17 czerwca na scenie ICE pojawi się Suzanne Vega, jedna z najwybitniejszych przedstawicielek światowego folku. 7 milionów sprzedanych płyt i 7 nominacji do nagród Grammy mówią same za siebie – poruszające teksty i ciepły wokal artystki niezmiennie przyciągają fanów z całego świata, a każdy koncert Vegi jest niezapomnianym wydarzeniem.

Suzanne Vega wystąpi w Centrum Kongresowym ICE /fot. Wikimedia

Jarmark Świętojański

Jeśli masz ochotę na podróż w czasie, odwiedź Kraków w dniach 16-18 czerwca: Jarmark Świętojański odkryje przed swoimi gośćmi bogactwo i urok czasów Renesansu. Goście festiwalu wezmą udział w balu na cześć Anny Jagiellonki, partii żywych szachów oraz imieninach dwóch możnych Zygmuntów – Starego i Augusta. Rekonstrukcjom historycznym towarzyszyć będą liczne występy artystyczne i pokazy renesansowej mody, a kramy ugną się pod ciężarem rękodzieła i wybornych lokalnych przysmaków.

Wianki w Krakowie

24 czerwca Kraków wypełni się dźwiękami muzyki granej na żywo. Tradycyjne Wianki to cykl plenerowych koncertów, zwieńczonych efektownym pokazem fajerwerków na Bulwarze Czerwieńskim. Gwiazdy tegorocznych Wianków to m.in. Taco Hemingway, Julia Marcell, Kortez, Agnieszka Chrzanowska lub Włodek Pawlik. Szerokiej publiczności zaprezentują się także laureaci Megafonu – muzycznego konkursu Radia Kraków. Muzyka zabrzmi na 4 scenach, rozstawionych na Rynku Głównym, Placu Szczepańskim, Rynku Podgórskim i w sąsiedztwie NCK. Program festiwalu obejmuje ponadto konkurs na najpiękniejszy wianek oraz liczne imprezy towarzyszące dla małych i dużych Krakowian.

Rekonstrukcja historyczna na Jarmarku Świętojańskim /fot. Wikimedia

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków