Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Kwiecień w Krakowie – najważniejsze wydarzenia nadchodzącego miesiąca

16 marca 2018

Kwiecień to miesiąc gwałtownych przemian, zarówno w przyrodzie, jak i w nas samych. Coraz dłuższe dni w połączeniu z dużą ilością wolnego czasu (pamiętajmy o zbliżającej się majówce!) wpływają pozytywnie na nasz nastrój. Jak spożytkować nadmiar pozytywnej energii? Podpowiemy!

Metallica / TAURON Arena

Po czteroletniej przerwie Metallica powraca do Polski. Grupa uznawana jest za jednego z pionierów swojego gatunku: wraz z Anthrax, Megadeth i Slayer tworzy tak zwaną Wielką Czwórkę Thrash Metalu. Zespół sprzedał ponad 110 milionów płyt na całym świecie, a prestiżowy magazyn Rolling Stone umieścił go na 61. miejscu listy najlepszych wykonawców wszechczasów.

Legenda muzyki metalowej już 28 kwietnia 2018 roku zagra koncert w ramach trasy WorldWired. Tym razem Metallica będzie promowała swój najnowszy album Hardwired… to Self-Destruct, czyli najlepiej sprzedający się zagraniczny album w Polsce w 2016 roku, pełen hitów w rodzaju Moth into Flame, Atlas, Rise!, czy Hardwired. Ostatnia z wymienionych piosenek zdobyła nominację do nagrody Grammy. To szósty album w karierze Metalliki, który zadebiutował na pierwszym miejscu amerykańskiej listy Billboard 200. Jako support w TAURON Arenie wystąpi norweski zespół heavy metalowy Kvelertak.

Metallica na koncercie w Meksyku /fot. Wikimedia

Netia Off Camera

To najsłynniejsza w tej części Europy wielkoformatowa impreza poświęcona polskiemu i zagranicznemu kinu niezależnemu, organizowana przez Fundację OFF CAMERA i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Jedenasta edycja festiwalu odbędzie się w dniach 27.04 – 06.05.

Najważniejszym punktem festiwalu jest międzynarodowy konkurs Wytyczanie drogi, w którym dziesiątka reżyserów niezależnych produkcji z całego świata walczy o Krakowską Nagrodę Filmową (100 tys. dolarów), przyznawaną przez międzynarodowe Jury. Zwycięzca otrzymuje również grant z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na produkcję kolejnego projektu filmowego realizowanego w Polsce w wysokości 1 mln zł. Pozostałe kategorie to kolejno Mastercard Rising Star (najlepszy debiut), Nagroda Publiczności, Najlepsze kreacje aktorskie (po 7 z każdej płci), prestiżowa Nagroda FIPRESCI (międzynarodowego jury) oraz Polski Film Fabularny (300 tys zł). Impreza zalicza się do czołówki wydarzeń filmowych świata.

Latte Art to jedna z konkurencji ocenianych na krakowskim Festiwalu Kawy /fot. Pixabay

Festiwal Kawy

Czy istnieje wspanialszy sposób na rozpoczęcie dnia niż filiżanka gorącej, świeżo zaparzonej kawy? Specjalnie z myślą o miłośnikach aromatycznego naparu w drugi weekend kwietnia zjadą się do Krakowa najlepsze palarnie kawy z całego kraju. Spotkamy tu również najzdolniejszych baristów, którzy zmierzą się w Mistrzostwach Latte Art, dekorując piankę w najbardziej wymyślny sposób. To także zawody na najsprawniejszą obsługę zamówień oraz – tradycyjny już – wybór najlepszej mieszanki ziaren nadchodzącego sezonu.

Możliwość podpatrzenia różnorodnych technik parzenia kawy w zestawieniu z degustacją oraz opcją zakupu nawet najbardziej niszowych mieszanek czyni z imprezy obowiązkową pozycję na liście każdego miłośnika kawy – tym bardziej, że wstęp nie jest biletowany.

Wielka Krakowska Bitwa na Poduszki / Plac Szczepański

Poduszkowa zabawa zorganizowana przez Fundację All In rozpocznie się 22 kwietnia w samo południe. Warto zabrać ze sobą stare poduchy – darmowe egzemplarze są zapewnione jedynie dla kilkudziesięciu pierwszych osób. Organizatorzy zachęcają do dodatkowego przebrania się w wygodną i kolorową piżamę, która może zostać wyróżniona nagrodą przez specjalne jury. Wydarzenie jest odpowiednie dla każdej grupy wiekowej – spotkamy tu dzieci, uczniów, studentów, całe rodziny, seniorów, a nawet… przedstawicieli miasta.

Akcja ma na celu propagowanie charytatywnej działalności fundacji, która zajmuje się m.in. foodsharingiem (montując ogólnodostępne lodówki na resztki). Pierze z poduch zostanie wykorzystane do produkcji charytatywnych puf, a dodatkowo w trakcie imprezy będą zbierane datki i koce dla schroniska. Przed bitwą zaplanowana jest zabawna rozgrzewka, a po jej zakończeniu uczestnicy mogą wziąć udział w największym piżama-party w mieście!

Krakowska Bitwa na Poduszki, 2017 /fot. krakow.naszemiasto.pl

Kwiecień w Krakowie – ciekawe wydarzenia w pigułce

Miłośnikom spektakli teatralnych i operowych polecamy przede wszystkim kontrowersyjne Chicago (Teatr Variété / 27.04), japońską baśń Syn Smoka (Teatr Ludowy / 27.04) oraz znaną na całym świecie Carmen (Opera Krakowska / 06.04). W kwietniu czekają nas także koncerty znakomitych artystów – Lizz Wright (ICE Kraków / 04.04), Sashy Boole (Cafe Szafe / 19.04) czy Ani Dąbrowskiej (ICE Kraków / 06.04). Miłośnicy historii i kostiumografii powinni się z kolei zainteresować odbywającym się w Domu Polonii przebieranym Balem Jane Austen (21.04). Pasjonaci aktywności fizycznej zmierzą się z dystansem 3 lub 10 km w trakcie czwartej edycji Biegu na Bagry (15.04).

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków