Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Eksperymentalna i rozrywkowa, dawna i nowa, czyli Kraków dla miłośników muzyki

18 marca 2015

Muzyka w Krakowie rozbrzmiewa praktycznie nieustannie. I nie chodzi tu wyłącznie o grany w każde południe hejnał mariacki czy dźwięki sączące się wieczorami z klubów i dyskotek. W mieście praktycznie w każdym miesiącu odbywają się ważne muzyczne wydarzenia, zarówno o charakterze masowym, komercyjnym jak i te skierowane do wąskiej grupy publiczności. Dzięki temu na muzycznej mapie Krakowa coś dla siebie znajdzie zarówno miłośnik Bacha jak i popowych wykonawców.

Jazzowo

Miłośnicy jazzu w Krakowie zakochają się od pierwszego… dźwięku. W stolicy Małopolski każdego roku odbywa się bowiem kilka festiwali jazzowych o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. Najpopularniejsze z nich to:
Międzynarodowy Festiwal „Starzy i Młodzi, czyli jazz w Krakowie”. W kwietniu do Krakowa zjeżdżają największe gwiazdy jazzu z całego świata (takie jak Dino Saluzzi, Frank Gambale, Brad Terry, Steve Davis, Michał Urbaniak, Jarosław Śmietana) oraz utalentowani debiutanci. Efekt? Kilkadziesiąt godzin wyjątkowych koncertów, spotkań, dyskusji w klubach, salach koncertowych i plenerach zwieńczonych wspólnym, międzynarodowym jam session.
Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami. Impreza udowadnia, ze jazz jest wiecznie żywy, mało tego, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wydarzenie, które początkowo obejmowało wyłącznie codzienne koncerty w krakowskiej Piwnicy, z czasem zaczęło wkraczać do kolejnych przestrzeni, takich jak Opera Krakowska, Radio Kraków czy Hala Wisły. Wielkie nazwiska, setki wykonawców, dziesiątki koncertów każdego roku przyciągają do Krakowa ok. 50 tys. słuchaczy. Ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza koncerty plenerowe, takie jak Niedziela Nowoorleańska czy Noc Jazzu.

Pixabay/CC0

Pixabay/CC0

Klasycznie

Miłośnicy muzyki klasycznej, w szczególności Bacha, do Krakowa powinni się wybrać w drugim tygodniu marca. W tym czasie odbywają się bowiem Dni Bachowskie, podczas których studenci, wykładowcy i zaproszeni goście prezentują bardziej i mniej znane utwory lipskiego kompozytora i organisty. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, co z pewnością ucieszy każdego melomana.

 

Rockowo i popowo

Coke Live Music to chyba najsłynniejszy krakowski festiwal. Dwudniowa impreza każdego roku ściąga do stolicy Małopolski tysiące miłośników polskiej i zagranicznej muzyki rockowej, popowej, hip-hopowej czy elektronicznej. Trudno się jednak dziwić. Od początku istnienia festiwalu, czyli od 2006 roku, na krakowskich scenach pojawiły się takie gwiazdy jak Rihanna, Snoop Dogg, Akon, Timbaland, Placebo, Florence and The Machine, Muse, The Chemical Brothers czy The Killers.

 

Filmowo

Odbywający się w maju Festiwal Muzyki Filmowej to wydarzenie, na którym spotykają się elita świata muzyki i filmu z miłośnikami kina i tworzonych na potrzeby obrazów ścieżek dźwiękowych. Wśród dotychczasowych gwiazd wspomnieć należy takie nazwiska jak Elliot Goldenthal, Tan Dun, Hans Zimmer, Jan AP Kaczmarek, Joe Hisaishi, Trevor Morris, Wojciech Kilar, Tom Tykwer, Julie Taymor, Tomas Alfredson.

Tym, co wyróżnia wydarzenie, jest niezwykły rozmach oraz innowacyjność w podejściu do technologii dźwięku i obrazu. O formacie imprezy świadczą m.in. ekskluzywne gale muzyki i monumentalne projekty symultaniczne, podczas których projekcjom filmów towarzyszy muzyka grana na żywo.

Pixabay/CC0

Pixabay/CC0

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków