Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Kiedy przyjechać do Krakowa? Największe i najsłynniejsze festiwale cz. II

25 marca 2015

Krakowskie festiwale to imprezy skierowane zarówno do szerokiej publiczności jak i wąskich grup, mocno zainteresowanych daną tematyką. Łączą w sobie widowiskowość z solidną merytoryką, tradycję z najnowszymi trendami. W drugiej części naszego artykułu wędrujemy w obszary związane z teatrem i kulturą żydowską.

Dla miłośników teatru

Festiwal Teatrów Dziecięcych
Jeśli zastanawiasz się, dokąd zabrać dziecko na ferie zimowe, odpowiedź brzmi: na Festiwal Teatrów Dziecięcych do Krakowa. Dla najmłodszych to wyjątkowa okazja na spotkanie z najpopularniejszymi bajkami, takimi jak Królewna Śnieżka, Kopciuszek czy Trzy Świnki. W ramach festiwalu na scenie nowohuckiego CK prezentują się teatry z całej Polski. Co ważne, dzieci występują tu nie tylko w roli widzów, ale też jurorów. Na zakończenie festiwalu wybierają bowiem ulubione przedstawienie, a za ciekawe uzasadnienie swojej decyzji mogą otrzymać upominki. Wydarzeniu towarzyszą również dodatkowe atrakcje, takie jak warsztaty teatralne czy zajęcia plastyczno-edukacyjne.

Termin: druga połowa lutego
Miejsce: Nowohuckie Centrum Kultury. Z hotelu Best Western Galicya do CK samochodem dotrzemy w ok. 30 minut.

 

ULICA czyli Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych
ULICA organizowana jest od 1988 roku i należy do najstarszych plenerowych festiwali teatralnych w tej części Europy. Celem wydarzenia jest prezentacja bogactwa i różnorodności form teatralnych. Podczas występów można zatem zobaczyć wielkie widowiska i spektakle kameralne, teatr tańca i teatr liryczny, przedstawienia improwizowane i interaktywne, realizowane przy udziale publiczności.

Na lipcowe wydarzenie organizatorzy, czyli Teatr Kto, zapraszają światowej sławy zespoły i artystów z całej Europy. W 2013 roku w ramach festiwalowego finału można było zobaczyć np. Voala Project, który specjalizuje się w powietrznych akrobacjach.

Termin: lipiec
Miejsce: Rynek Główny. Z hotelu BW Old Town na rynek mamy ok. 500 metrów.

Pixabay/CC0

Pixabay/CC0

Krakowskie Reminiscencje Teatralne
Organizowana od 1975 roku impreza cieszy się mianem jednego z najważniejszych i najstarszych polskich festiwali teatralnych w Europie. Wydarzenie stanowi bowiem ważny głos w dyskusji o teatrze: jego granicach, możliwościach, stosowanych przez niego środkach, najnowszych zjawiskach. Prezentowane w ramach festiwalu formy, takie jak spektakl, performance, proces sądowy, msza, kolacja, wystawa, wykład odwołują się aktualnych wydarzeń społecznych, politycznych i kulturalnych i mają prowokować do rozmowy.

Termin: październik
Miejsce: Centrum Festiwalowe Bunkier Sztuki i Klub Betel, plac Szczepański 3A,
Małopolski Ogród Sztuki i Pauza in Garden, ul, Rajska 12, Cricoteka, ul. Nadwiślańska 4 i
Łaźnia Nowa, osiedle Szkolne 25

Dla miłośników Kultury Żydowskiej

Festiwal Kultury Żydowskiej, którego pierwsza edycja odbyła się w 1990 roku, uznawany jest za najważniejsze wydarzenie tego typu nie tylko w skali kraju czy Europy, ale i świata. W ramach festiwalu organizowanych jest ponad sto różnego rodzaju imprez. Są to koncerty, spektakle, projekcje filmów, wystawy, spotkania z pisarzami, debaty. Możliwość usłyszenia śpiewu synagogalnego czy muzyki klezmerskiej ściąga do Krakowa tysiące osób z kraju i zagranicy, a dzięki transmisji telewizyjnej z kulturą żydowską mogą się spotkać ludzie z całego świata.
Co jednak najważniejsze, Festiwal Kultury Żydowskiej to nie tylko powrót do przeszłości i odkurzanie historii, ale też dyskusja o współczesnym żydowskim domu i panujących w nim obyczajach.

Termin: przełom czerwca i lipca

Pixabay/CC0

Pixabay/CC0

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków