Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Kraków w wersji aktywnej

25 kwietnia 2014

Kraków to miejscowość, która dba o miłośników najróżniejszych form spędzania wolnego czasu: biernych i aktywnych. Z myślą o tych drugich stworzono nie tylko rozwiniętą infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, ale też szereg bezpłatnych programów miejskich. Wystarczy założyć wygodny strój, wyjść z hotelu, by poznać aktywną stronę miasta.

Kraków biega, Kraków spaceruje

Kraków to miejsce, które aż zachęca do biegania i spacerowania. I nie chodzi tu tylko o liczne, bardzo urokliwe ścieżki na bulwarach, w parkach czy przy zalewach, ale też o stopień organizacji tej formy aktywności. Od 2010 roku miasto przy współpracy z Klubem Sportowym AZS – AWF realizuje program „Kraków biega, Kraków spaceruje”. Przez cały tydzień, w określonych godzinach i w wyznaczonych miejscach można wziąć udział w bezpłatnych zajęciach sportowych prowadzonych przez doświadczonych trenerów.

Harmonogram zajęć dla biegaczy i miłośników nordic walkingu można znaleźć tutaj: http://www.krakow.pl/sport/3627,artykul,krakow_biega__krakow_spaceruje.html.

Na rower i w drogę!

Krakow by bike

Foto: © eunikas – Fotolia.com

Zwiedzanie miasta na dwóch kółkach to opcja idealna dla wszystkich aktywnych osób. Pozwala bowiem połączyć przyjemne z pożytecznym: zadbać o kondycję i odwiedzić mnóstwo pięknych miejsc. Jest to tym wygodniejsze, że w Krakowie od 2008 roku funkcjonuje automatyczny system wypożyczania rowerów na godziny (stacje wypożyczalni znajdują się m.in. przy ul. Inwalidów oraz przy Błoniach).

Dokładną mapę parkingów rowerowych znajdziesz pod adresem: http://zikit.krakow.pl/mapa-stojaki-rowerowe.html

Jeśli nie masz ochoty zmierzyć się z tłumem turystów z pewnością warto ominąć Bulwary Wiślane czy Błonia. Co wybrać w zamian? Choćby urokliwą i niewymagającą trasę prowadzącą wzdłuż Rudawy czy też wycieczkę do Lasu Zabierzowskiego, biegnącą zarówno drogami polnymi jak i asfaltowymi. Ciekawe pomysły na wycieczki oraz mapę krakowskich ścieżek rowerowych można znaleźć na stronie: http://www.rowerem-przez-krakow.pl/.

Skorzystać można ponadto z ofert biur podróży zajmujących się organizacją wycieczek rowerowych po Krakowie.

Kąpieliska czas

W czasie upałów nie ma nic lepszego niż wygodny kocyk i drzemka w cieniu drzewa oraz przyjemny chłód bijący od wody. Kraków nie zawodzi i pod tym względem.

W położonym ok. 20 minut od Rynku Głównego kamieniołomie Zakrzówek, kilkanaście lat temu stworzono zalew. Turkusowa woda, której głębokość sięga 32 metrów, bajeczne, wapienne skałki i bujna roślinność tworzą miejsce, w którym w ciepłe dni chętnie wypoczywają zarówno rodowici krakowianie jak i turyści. Co prawda kąpiel w akwenie jest zabroniona (mało kto przestrzega tego zakazu), ale za to można tu oficjalnie nurkować.

Panorama_zakrzowek

Panorama Zakrzówek Fot: KHRoN/Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Ok. 12 km od Krakowa znajduje się z kolei ośrodek Kryspinów, zalew z piaszczysto-trawiastymi plażami, otoczony lasami, ścieżkami rowerowymi i pieszymi. W sezonie na plaży organizowane są atrakcje dla dzieci oraz imprezy, a kąpielisko jest strzeżone. Niestety, jest również płatne.

Dla pasjonatów

W Krakowie na brak aktywnych atrakcji nikt nie powinien narzekać. Spływ kajakowy, jazda konna a może nurkowanie? Nie ma problemu. W lecie odwiedzić można klub golfowy lub pograć w tenisa, w chłodniejsze dni udać się na squasha czy kręgle, a w zimie pojeździć na nartach czy pójść na lodowisko.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków