Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe w światowej czołówce

27 listopada 2017

Kraków zachwyca przez cały rok, a magia Bożego Narodzenia dodaje mu jeszcze więcej uroku! Jarmark świąteczny na Rynku Głównym przyciąga licznie mieszkańców miasta oraz turystów – ci ostatni odwiedzają grudniowy Kraków coraz częściej, bo sława targów wykracza już daleko poza Małopolskę.

Krakowski jarmark na topie światowych rankingów

Atrakcyjna lokalizacja, wielowiekowe tradycje, ogromny wybór lokalnych przysmaków i wyrobów rękodzielniczych – wszystko to sprawia, że krakowski jarmark bożonarodzeniowy lśni pełnym blaskiem na tle całej Europy i nie tylko! Świąteczne targi na Rynku Głównym mają stałe miejsce w przewodnikach i blogach turystycznych, a ponadto zajmują wysokie lokaty w branżowych plebiscytach.

Kraków jest jedynym polskim miastem, które znalazło się w tegorocznym zestawieniu 10 najlepszych jarmarków na świecie, przygotowanym przez portal Tanie Loty. W poprzednich latach stolicę Małopolski wyróżniano także w najbardziej prestiżowych światowych mediach: krakowskie targi świąteczne figurowały w rankingach amerykańskiej telewizji CNN czy brytyjskiego dziennika The Guardian!

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym /fot. Wikimedia

Inauguracja Targów Świątecznych

Każdy z nas niecierpliwie wypatruje Bożego Narodzenia – dlaczego więc nie skrócić sobie oczekiwania? Rynek Główny w Krakowie wypełnia się ciepłem i radością już na miesiąc przed Świętami. Uroczysta inauguracja jarmarku bożonarodzeniowego odbywa się na przełomie listopada i grudnia. Goście wydarzenia biorą udział w koncertach i zabawach, przewidziano też liczne atrakcje dla dzieci – oczywiście, najważniejszą spośród nich jest wspólne pisanie listów do świętego Mikołaja, które po przyczepieniu do baloników fruną później do nieba.

Symboliczne otwarcie Targów Bożonarodzeniowych następuje po zapaleniu światełek na miejskiej choince przez prezydenta miasta. Bogato przystrojone drzewko będzie cieszyć oczy krakowian i turystów przez najbliższe kilka tygodni. Przez cały grudzień na płycie Rynku będzie można kupić niepowtarzalne pamiątki i prezenty dla najbliższych, a także tradycyjne łakocie: wśród nich prażone orzechy, cukierki krówki, potrawy z grilla i pierogi z rozmaitymi nadzieniami. Wszystko to warto popić kubkiem wyśmienitego galicyjskiego grzańca.

Głodny wiedzy? Sprawdź nasz artykuł „Żadna nie chciała Niemca. O kobietach, które rządziły Krakowem„!

Szopki i kolędnicy – świąteczne tradycje Małopolski

Krakowski jarmark świąteczny to nie tylko zakupy, lecz przede wszystkim świetna zabawa i okazja do poznania ludowych małopolskich tradycji. Najmocniejszym punktem jest tu doroczny konkurs szopek świątecznych (7 grudnia) – wydarzenie, bez którego nie sposób wyobrazić sobie Bożego Narodzenia w Krakowie. 16 grudnia pod pod Barbakanem zbierze się ponad 20 zespołów folklorystycznych; ich członkowie, przebrani w ludowe stroje kolędników, przejdą w barwnym, rozśpiewanym korowodzie aż na Rynek Główny. W takim towarzystwie można też usłyszeć o borówkach, ancymonach i innych tradycyjnych krakowskich słówkach.

Święta pod okiem wieszcza

24 grudnia to dzień urodzin Adama Mickiewicza. Krakowskie kwiaciarki tradycyjnie składają wówczas kwiaty pod pomnikiem wieszcza. Goście jarmarku w Wigilię obejrzą także pokaz „Dziadów Polskich”, ze scenariuszem opartym na motywach dramatu Mickiewicza. Krakowianie zbiorą się „pod Adasiem” także 2 dni później: jak co roku w drugi dzień świąt, pod pomnikiem odbędzie się wspólne kolędowanie.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków