Mury obronne Krakowa. Gdzie dziś można je jeszcze zobaczyć?

14.04.2021
W czasie spaceru po Krakowie niemal nie sposób pominąć Bramy Floriańskiej. To niezwykle charakterystyczny punkt miasta, w dodatku położony blisko Rynku Głównego. Nie każdy jednak wie, że to miejsce jest pozostałości…
Odpowiedź na Wielką Krokiew? Skocznia narciarska w Krakowie i jej losy

23.03.2021
Skoki narciarskie w Polsce większości z nas kojarzą się z Zakopanem, gdzie co roku najlepszych zawodników i tłumy kibiców przyciąga Wielka Krokiew. Drugą kolebką dyscypliny jest Wisła, gdzie wychował się Adam Małysz. …
Więzienia w Krakowie nie zawsze szczelne. Najsłynniejsze krakowskie ucieczki z więzień

20.03.2021
Ucieczki z więzień to popularny motyw znany z książek, ale przede wszystkim filmów i seriali. Wiele osób z zapartym tchem śledzi przygotowania do ucieczki i dalsze losy fikcyjnych bohaterów, które roztacza przed nimi w…
Kto leży na Wawelu? Groby koronowanych głów w katedrze wawelskiej

16.03.2021
Katedra Wawelska w Krakowie to jeden z tych punktów na mapie byłej stolicy Polski i całego kraju, które powinien odwiedzić każdy Polak. To miejsce przesiąknięte historią i narodowym duchem – wystarczy sobie przy…
Książki o Krakowie i nie tylko. Najsłynniejsze dzieła literackie z akcją pod Wawelem

18.02.2021
Kraków, jako była stolica Polski, często gościł na kartach polskiej literatury. Pod Wawelem przejazdem pojawiało się wiele postaci, takich jak Zbyszko i Maćko z Bogdańca, czyli bohaterowie “Krzyżaków” Henryka Sienk…
Mniej znane krakowskie rynki – Rynek Podgórski, Kleparski i Dębnicki

14.02.2021
Rynek w Krakowie jest dobrze znany niemal wszystkim Polakom. To jeden z najtłumniej odwiedzanych placów w całym kraju, miejsce ważnych wydarzeń, ale i szkolnych wycieczek czy kiermaszów. Rynek w Krakowie nocą i wieczo…
Spacer blisko przyrody. Najładniejsze parki Krakowa

10.02.2021
Gdzie na spacer w Krakowie? Najlepiej do parku! Pod Wawelem pojawia się coraz więcej betonu, ale w mieście wciąż nie brakuje zielonych terenów idealnie nadających się na wypoczynek. W końcu to na łonie natury, w otoczeni…
Nie przenoście nam stolicy do Krakowa. Kiedy królowie opuścili Wawel?

19.01.2021
Stołeczna rola Warszawy jest obecnie zapisana w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Choć w stosunku do innych miejscowości takich prawnych ustaleń brakowało, przed największym obecnie polskim miastem funkcję …
Od czeskiej rezydencji po koszary. Jak zmieniało się przeznaczenie wzgórza wawelskiego?

12.01.2021
Od ponad 40 lat jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, od ponad 25 uznaje się go za pomnik historii, ale ludzie w tym miejscu najprawdopodobniej mieszkali już 100 tysięcy lat temu. Wawel od wiek…
Z Krakowa po medal. Najwybitniejsi krakowscy olimpijczycy

05.01.2021
Mimo że Kraków od lat nie jest już stolicą Polski, wciąż jest uznawany za jeden z najważniejszych ośrodków kultury i sztuki w naszym kraju. Nie należy jednak przy tym zapominać, że pod Wawelem wychowywali się wybitni pols…
Dorożki i tramwaje, czyli komunikacja w Krakowie wczoraj i dziś

22.12.2020
Turyści przybywający do Krakowa mają dziś do wyboru wiele środków transportu. Mogą skorzystać z taksówek bądź autobusów, a także zastanawiać się, jak dojechać tramwajem w Krakowie do najważniejszych atrakcji miasta …
Dlaczego w Sukiennicach wisi nóż? Gdy historia miesza się z legendą

19.12.2020
Polacy pytani o budynki kojarzące się z Krakowem jednym tchem wymieniają Wawel oraz kościół Mariacki. Wiele osób kojarzy również inne architektoniczne elementy krakowskiego Rynku, jak na przykład pomnik Adama Micki…
Krakowskie szopki – dlaczego są wyjątkowe?

09.12.2020
Uznano je za tak ważny element polskiej tradycji, że zostały wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Co roku mają swoje specjalne miejsce w mieście i przyciągają uwagę turystów. A pie…
Nie tylko przy Reymonta i Kałuży. Gdzie w Krakowie znaleźć stadiony piłkarskie?

24.11.2020
Krakowska piłka nożna narodziła się na Błoniach. To na tej wyjątkowej łące rozgrywano jedne z pierwszych futbolowych meczów na polskich ziemiach, a piłkarskie serce Polski bije tam do dziś. Nie ma drugiego miejsca w kra…
Krakowiaczek jeden, czyli o krakowskich strojach ludowych

23.11.2020
Czerwona rogatywka, biała sukmana i kolorowy kaftan – te elementy stroju krakowskiego od lat są rozpoznawane w całej Polsce. Już ponad dwa wieki temu strój ludowy Krakowiaków stał się wręcz synonimem stroju naro…
Kazimierz i jego tajemnice. Żydowskie ślady pod Wawelem

22.11.2020
Dziś Kazimierz jest integralną częścią Krakowa i miejscem tłumnie odwiedzanym przez turystów. W tej części miasta można znaleźć sporo knajp, klubów czy innych miejsc oferujących rozrywki dla mieszkańców i przyjezdn…
Żadna nie chciała Niemca. O kobietach, które rządziły Krakowem

29.10.2020
Mimo że urząd prezydenta jest obecny w Krakowie od ponad 200 lat, jeszcze nigdy nie pełniła go żadna kobieta. Nie znaczy to jednak, że panie nie rządziły dawną stolicą Polski. Kilka z nich mniej lub bardziej formalnymi dro…
Od bagien po papieskie pielgrzymki. Jak zmieniały się krakowskie Błonia?

19.10.2020
Witano na nich papieskie poselstwo, odbywały się tam defilady kawalerii i przeglądy wojsk, lądowały samoloty. W końcu zawitał na nie sam papież – i to więcej niż jeden. Krakowskie Błonia to miejsce, którego próżn…
Miasto bez drapaczy chmur? Poznaj najwyższe budynki Krakowa

08.10.2020
Ruchliwe ulice, mnóstwo sklepów i atrakcji, centra żyjące przez całą dobę – z tym większości z nas kojarzą się największe miasta świata. To wszystko można obserwować również w Krakowie. Jest jednak jeszcze jeden …
Krakowskie mosty na Wiśle. Co warto o nich wiedzieć?

24.09.2020
Jest ich łącznie 19 i trudno wyobrazić sobie bez nich podróże po Krakowie. Większość służy samochodom, ale niektóre są przystosowane jedynie do ruchu pociągów, rowerów czy pieszych. Krakowskie mosty na Wiśle usprawni…
Teatr Słowackiego – historia jednego z najsłynniejszych budynków Krakowa

14.09.2020
Helena Modrzejewska przekazała na jego budowę dochód z dwóch występów. Jan Matejko, na znak protestu przeciwko tej budowli, zakazał wystawiania w Krakowie swoich obrazów. A Stanisław Koźmian, reżyser i krytyk, porów…
Nad Wisłą od średniowiecza. Krakowskie zakony i klasztory

04.09.2020
Dziś są widoczni głównie w pobliżu zabytkowych kościołów albo w ich wnętrzach. Kiedyś jednak klasztory, które zamieszkują, były ważnymi ośrodkami gospodarczymi, kulturalnymi i społecznymi. Zakonnicy, bo o nich mow…
Po betonie i w terenie. Gdzie w Krakowie warto pobiegać?

26.08.2020
Bieganie to forma aktywności, która w ostatnich latach cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Na ulicach miast i wsi coraz częściej można dostrzec mężczyzn i kobiety w każdym wieku, którzy dbają w ten sposób o s…
Nie tylko siedziba smoka. Gdzie w Krakowie można znaleźć jaskinie?

14.08.2020
Jeżeli w jednym zdaniu występują słowa “Kraków” oraz “jaskinia”, zwykle w kolejnym możemy już przeczytać legendę o Smoku Wawelskim. Ewentualnie informację o turystycznych atrakcjach stolicy Małopolski, które szcz…
Na Rynku i na Kazimierzu, czyli rzecz o krakowskich ratuszach

04.08.2020
W większości miast jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli jest ratusz. Zwykle stoi w centralnej części rynku i to właśnie w nim spotykają się władze miasta. Na krakowskim Rynku Głównym znajdziemy Bazylikę Mari…
Nie tylko Wisła. Krakowskie rzeki i rzeczki

24.07.2020
Kiedy w myślach łączymy wyrazy “Kraków” oraz “rzeka”, zwykle mamy na końcu języka Wisłę. Największa polska rzeka przepływa tuż obok historycznego centrum Krakowa, a widok usadowionego tuż nad nią Wzgórza Wawelskiego …
Duchy czy miejskie legendy? Nawiedzone miejsca w Krakowie

16.07.2020
Obszary, w których codzienność styka się z tajemnicami, niewyjaśnionymi zdarzeniami czy wręcz życiem pozagrobowym, od zawsze fascynowały ludzi. Od wieków w wielu kulturach przekazywano sobie podania o duchach i kon…
Weekend nad wodą w Krakowie. Gdzie się wybrać?

06.07.2020
Wypoczynek nad wodą to jedna z najbardziej lubianych i rozpowszechnionych form relaksu. Brzegi mórz, jezior czy rzek są miejscami, w których szczególnie chętnie przebywamy wówczas, gdy za oknem temperatury mocno prz…
Przywilej od Kazimierza Wielkiego. Historia krakowskich uczelni

29.06.2020
Kraków kojarzy się z Wawelem, hejnałem, Wisłą, ale również Uniwersytetem Jagiellońskim i innymi szkołami wyższymi. Obecnie na terenie miasta działa 10 publicznych uczelni, dwie kościelne i spora grupa prywatnych. W…
Ponad 400 lat tradycji. Krakowskie Arcybractwo Dobrej Śmierci

23.06.2020
Tajemnicze kaptury, równie zagadkowe nabożeństwa i rekwizyty, a do tego tradycja sięgająca XVI wieku. Arcybractwo Dobrej Śmierci co roku zwraca uwagę mieszkańców Krakowa w czasie Wielkiego Postu, ale estymą cieszył…
Bronowice, Pychowice, Podgórze. Jak rozrastał się Kraków

11.06.2020
Kraków od wieków jest jednym z najważniejszych miast Polski. Dziś zajmuje powierzchnię ponad 326 kilometrów kwadratowych i jest drugim z największych miast kraju. Zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludno…
Walki o Kraków. Pamiątki po tym, jak miasto broniło się przed wrogiem

31.05.2020
Kraków przez lata był stolicą Polski, stąd zajęcie Wawelu i okolic stanowiło wyzwanie, ale i pokusę dla wielu najeźdźców. Ważną rolę obronną spełniał także wówczas, gdy dostał się pod panowanie Austrii – bronił d…
Śladami wyjątkowych historii. Obiekty z listy UNESCO w Krakowie i okolicach

28.05.2020
Lista światowego dziedzictwa UNESCO to zbiór obiektów kulturowych i naturalnych, które mają szczególne znaczenie i wartość dla ludzkości. Takich obiektów na całym świecie jest ponad 1100, a w Polsce 16. Na liście nie m…
Królowa, dyktator, papież. Znane osobistości, które odwiedziły Kraków

26.05.2020
Kraków przez wieki był siedzibą królów Polski i najważniejszym miastem szlacheckiej Rzeczypospolitej. To na Uniwersytecie Jagiellońskim kształciły się największe polskie umysły średniowiecza, pod Wawelem miesz…
Kategorie
- Ciekawe miejsca (108)
- Ciekawostki (70)
- Kuchnia (6)
- Przydatne wskazówki (40)
- Spacerownik (36)
- Wydarzenia (54)
- Zabawa i rekreacja (27)