Skate parki w Krakowie. Gdzie pod Wawelem można poszaleć na rolkach i deskorolce?

17.05.2022
Deskorolki, rolki i hulajnogi to dziś nieodłączny element krajobrazu polskich miast. Triki, akrobacje i piruety wykręcane na tych przyrządach potrafią być bardzo efektowne. Przyciągają przede wszystkim młodzież, …
Od cesarskiego pełnomocnika po noblistkę. Kim są honorowi obywatele Krakowa?

06.05.2022
Nadanie honorowego obywatelstwa to najwyższa godność, jaką miasto może obdarzyć swojego mieszkańca lub inną zasłużoną osobę. W Krakowie na takie wyróżnienie zapracowało 76 osób. Są w tym gronie nobliści, prezydenci …
Miasto z przewodnikiem. Poznaj oficjalne krakowskie trasy turystyczne

26.04.2022
Kraków to najchętniej odwiedzane przez turystów polskie miasto. Fotelu lidera w tym wyścigu podwawelski gród nie oddaje od lat. Jego najsłynniejsze zabytki zna każde polskie dziecko – katedra wawelska, kośció…
Elton John, Paul McCartney i inni. Największe gwiazdy popu i rocka, które koncertowały w Krakowie

15.04.2022
Kraków to nie tylko kulturalna stolica Polski, w któej regularnie gości sztuka najwyższych lotów. To również drugie największe miasto w kraju – aglomerację krakowską zamieszkuje niemal półtora miliona osób. N…
Skarby w krakowskim pałacu, czyli z czego słynie kamienica Krzysztofory?

04.04.2022
Rynek Główny w Krakowie jest otoczony kamienicami. Tak jest już od kilkuset lat. Niemal z każdym z tych budynków wiąże się ciekawa historia. Nawet w tak doborowym towarzystwie pałac Krzysztofory jest jednak wyjątkiem. …
Sztuka najwyższych lotów. Wszystkie teatry Krakowa

28.03.2022
Kultura i sztuka nierozerwalnie łączy się Krakowem. Mimo że miasto pod Wawelem utraciło kilkaset lat temu swój stołeczny charakter, stolicą polskiej kultury pozostaje do dziś. Wielką rolę odgrywają w tym krakowskie t…
Kraków nie tylko w Polsce. Gdzie jeszcze znajdują się miejscowości o podobnej nazwie?

18.03.2022
Kraków jest wyjątkowy. Jego historia, kultura, walory turystyczne i znaczenie dla wszystkich Polaków są nie do przecenienia. Dawna stolica Polski wciąż odgrywa w kraju wielką rolę. Gdy jednak dokładniej przyjrzeć si…
Tajemnica świętego Stanisława. Dlaczego krakowski biskup wszedł w konflikt z królem?

07.03.2022
Święty Stanisław jest patronem katedry na Wawelu oraz całego Krakowa. Na wzgórzu piętrzącym się nad Wisłą znajdują się jego relikwie. A pielgrzymka z Wawelu na Skałkę, miejscem śmierci św. Stanisława, stała się elemen…
Nie tylko hejnał. Jakie pieśni można było usłyszeć z wieży kościoła Mariackiego?

22.02.2022
Z Krakowem kojarzy się wiele charakterystycznych miejsc, opowieści i wybitnych postaci. Gdyby jednak ogłosić konkurs na najbardziej “krakowską” melodię, z pewnością wygrałby ją hejnał mariacki. Trębacz na wieży ko…
Pamiątki z Krakowa. Co warto przywieźć z wizyty pod Wawelem?

14.02.2022
Podróże kształcą – to mądre powiedzenie od lat funkcjonuje w języku polskim. A dzieci i młodzież szkolna piszą na ten temat kolejne rozprawki. Oprócz walorów edukacyjnych wycieczki mogą jednak pozostawić w nas s…
Kraków śladami Wita Stwosza. Co po sobie zostawił?

04.02.2022
Kraków jest dziś powszechnie uważany za stolicę polskiej kultury. Na taką opinię pracował od wieków. Mecenasami artystów byli królowie zamieszkujący wzgórze wawelskie, ale także krakowscy mieszczanie.
To właśnie z…
“Mury straszny sprawiały łoskot”. O krakowskich trzęsieniach ziemi

26.01.2022
Terytorium Polski nie kojarzy się z trzęsieniami ziemi. Ta część Europy nie należy do tzw. stref sejsmicznych, narażonych na częste wstrząsy. Nie znaczy to jednak, że ruchy skorupy ziemskiej zupełnie nie mają wpływu na …
Krakowski Barbakan. Twierdza prawie nie do zdobycia

18.01.2022
Charakterystycznych budynków w Krakowie nie brakuje. Najważniejsze znajdują się na Wawelu oraz Rynku Głównym, ale trudno przeoczyć również Barbakan. Znany krakowski “Rondel” stoi przed Bramą Floriańską już ponad 5…
Naziści nad Wisłą. Jak wyglądał Kraków w czasach niemieckiej okupacji?

07.01.2022
Nie Wawel, a “Burg”, nie Rynek Główny, a “Adolf-Hitler-Platz”, nie Kraków, a “Krakau”. Niemieckie nazwy zyskała większość placów i ulic. W takich realiach funkcjonowała dawna stolica Polski w czasie II wojny św…
500 lat na Wawelu. Dzwon Zygmunt, jedyny taki w Europie

28.12.2021
Waży ponad 12,5 tony, a gdy uderzy, słychać go nawet z 30 kilometrów. Odzywa się jednak tylko w czasie największych uroczystości kościelnych i państwowych. Brzmiał też w ważnych chwilach związanych z polską historią.
D…
Pierwsi turyści pod Wawelem. Co mówią o Krakowie średniowieczne kroniki?

15.12.2021
Kraków jest dziś najchętniej odwiedzanym przez turystów polskim miastem. Co roku przyjeżdża do niego kilkanaście milionów turystów. Pierwsi znani podróżnicy trafiali jednak do Krakowa – albo do informacji o t…
Kopiec Esterki. Dlaczego zniknął z mapy Krakowa?

09.12.2021
Krakowskie kopce to jeden z wyróżników podwawelskiego grodu. Obecnie w mieście jest ich pięć. Jeszcze w średniowieczu powstały okryte tajemnicą kopce Kraka oraz Wandy, legendarnych władców miasta.
Już w czasach nowo…
Aleje Trzech Wieszczów – komunikacyjna wizytówka Krakowa

22.11.2021
Czy ulice mogą stać się zabytkami, i to w majestacie prawa? Jak najbardziej! Taki los niedawno spotkał Aleje Trzech Wieszczów, czyli jedną z najbardziej reprezentacyjnych arterii komunikacyjnych Krakowa.
Ulice prze…
“Arka Pana”, czyli najsłynniejszy kościół Nowej Huty. Poznaj jego historię!

08.11.2021
Gdy po II wojnie światowej obok Krakowa zaczęła wyrastać Nowa Huta, miała być przeciwwagą dla konserwatywnego i inteligenckiego miasta. Władze PRL-u planowały ją jako miasto nowoczesne, robotnicze i w pełni świeckie…
Krakowskie murale – gdzie szukać najbardziej efektownych?

02.11.2021
Niektórych wciąż denerwują, ale coraz więcej osób je podziwia. Murale, bo o nich mowa, coraz rzadziej przypominają nielegalne bazgroły. Dziś wiele z nich stanowi urozmaicenie miejskiej przestrzeni. A do tego często n…
Uzdrowisko pod Wawelem? O krakowskich wodach mineralnych

17.10.2021
Specjaliści od zdrowego żywienia zalecają, by dorośli pili w ciągu dnia co najmniej 1,5 litra wody. Wielu z nas sięga więc po wodę mineralną, dzięki której można dostarczyć organizmowi sporo potrzebnych mikro- i makroe…
Uczta u Wierzynka, czyli historia najsłynniejszej średniowiecznej biesiady

11.10.2021
Z czasów średniowiecza do dziś w historii przetrwały głównie nazwiska i imiona władców, ewentualnie najodważniejszych rycerzy. Znani są także biskupi czy postaci świętych. Innych nazwisk w kronikach i rocznikach je…
Piłkarze to nie wszystko. Poznaj drużyny sportowe Krakowa

04.10.2021
Kraków jest niezwykle ważnym miejscem dla polskiego sportu. To tutaj powstawały najstarsze polskie kluby piłkarskie, które rozgrywały mecze na Błoniach. Również pod Wawelem rozpoczęła się historia Polskiego Związ…
Ciekawostki i sekrety krakowskiego Ogrodu Botanicznego

20.09.2021
Spacery po Krakowie mają w sobie mnóstwo uroku. Przede wszystkim dlatego, że pod Wawelem nie brakuje pięknych i wdzięcznych miejsc do przemierzania terenu niespiesznym krokiem i rozkoszowania się widokami. Ulice wok…
Opera Krakowska i wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

13.09.2021
Mediolan ma “La Scalę”, stolica Austrii Operę Wiedeńską, a Nowy Jork Metropolitan Opera. To instytucje, które stały się dla muzyki miejscami wręcz ikonicznymi. Mimo że opera na pozór wydaje się czymś niezrozumiałym i z…
Najsłynniejsi krakowscy artyści z Piwnicy pod Baranami

05.09.2021
W Krakowie nie brakuje miejsc niemal kultowych, wokół których roztacza się niesamowita aura. Należą do nich oczywiście najsłynniejsze zabytki oraz miejsca ochoczo odwiedzane przez turystów, takie jak Wawel, Kopiec …
Herby w Sukiennicach i ciekawostki z nimi związane

24.08.2021
Sukiennice są jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Krakowa. Można się spierać, który z zabytków jest popularniejszy – Kościół Mariacki, Wawel czy właśnie Sukiennice. Ten ostatni to budynek handlowy, w któr…
Kwadrat, który wcale nie jest idealny. Jak zmieniał się Rynek Główny?

13.08.2021
Kraków to miasto pełne atrakcji i historycznych miejsc. Niemal każde dziecko wie, gdzie znajduje się wzgórze wawelskie, zna historię o smoku i polskich królach. W dawnej stolicy kraju nie brakuje także słynnych kościo…
Hotel na wysadzonym stadionie, czyli jak Garbarnia straciła boisko

05.08.2021
Piłka nożna w Polsce jest mocno związana z Krakowem. To właśnie pod Wawelem powstał Polski Związek Piłki Nożnej. To Cracovia została pierwszym mistrzem Polski, a Wisła Kraków jako pierwsza wygrała rozgrywki ligowe. Dz…
Narodowa, choć nie z nazwy. Dzieje Biblioteki Jagiellońskiej

26.07.2021
Termin Biblioteki Narodowej nieodłącznie kojarzy się z Warszawą. Pierwsze wielkie zbiory księgarskie na polskich ziemiach były jednak gromadzone w Krakowie. Biblioteka Jagiellońska, bo o niej mowa, istnieje od pon…
Wyjątkowe krakowskie zbiory – pamiątki po husytach

15.07.2021
Kraków i jego historia pełna była wybitnych duchownych, którzy zapisali się w historii polskiego Kościoła i całego państwa. W XV wieku Paweł Włodkowic dał się poznać jako wybitny naukowiec i poseł polskiego króla na dwó…
Skały dla każdego, czyli gdzie w Krakowie można się wspinać

02.07.2021
Kraków ma wiele zakątków, o których przeciętny, a raczej: słabo poinformowany turysta nigdy się nie dowie. Podczas gdy przez Rynek Główny i Wawel przetaczają się wręcz tabuny turystów, mało kto oddala się od centrum. In…
Kora i Penderecki. Najsłynniejsi muzycy związani z Krakowem

24.06.2021
Stolica Polski to Warszawa, ale stolicą polskiej kultury pozostaje Kraków. To pod Wawelem tworzyli najsłynniejsi malarze czy pisarze, z noblistami na czele. Ale Kraków to także niezwykłe miejsce dla polskiej muzyki. …
Borówka i ancymon. Krakowskie słówka, które powinien znać każdy turysta

15.06.2021
Przyjazd do Krakowa to dla wielu osób wyjątkowa wycieczka. Można tu zwiedzić miejsca związane z najwspanialszymi momentami polskiej historii, odnaleźć pamiątki po słynnych muzykach i artystach, pospacerować w pięk…
Kategorie
- Ciekawe miejsca (123)
- Ciekawostki (89)
- Kuchnia (6)
- Przydatne wskazówki (41)
- Spacerownik (40)
- Wydarzenia (55)
- Zabawa i rekreacja (27)