Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

4 muzea w Krakowie i okolicach, o których nie miałeś pojęcia

23 października 2018

Podziemia Rynku Głównego, zbiory wawelskie, Muzeum Książąt Czartoryskich… Wszystkie te miejsca warto zobaczyć, ale równie ciekawie zajrzeć czasem poza główne turystyczne ścieżki. Odkrycie muzealnych krakowskich „perełek” może przerodzić się w jedno z najlepszych podróżniczych wspomnień!

Żywe Muzeum Obwarzanka (ul. Paderewskiego 4)

Żadna wizyta w Krakowie nie może obejść się bez skosztowania (nie „spróbowania!”) obwarzanka – symbolu stolicy Małopolski i najpopularniejszego miejskiego street foodu. A gdyby tak pójść o krok dalej i uraczyć się samodzielnie wykonanym wypiekiem? Zarezerwuj bilet w Żywym Muzeum Obwarzanka i weź udział w pokazie produkcji lokalnego przysmaku.

Podczas warsztatów poznasz kilkusetletnią historię obwarzanka i przygotujesz własny egzemplarz, gotowy do schrupania już po około godzinie. Samodzielna produkcja smakuje o wiele lepiej, niż wersja kupna; przepis jest przy tym tak prosty, że po powrocie do domu łatwo odtworzysz krakowskie smaki we własnej kuchni.

W muzealnej kawiarni odkryjesz też nowe sposoby na podanie krakowskiego rarytasu. Co powiesz na „Obwarzanapkę”, wypełnioną smakowitymi dodatkami? Po takim śniadaniu dzień po prostu musi być udany!

Warto wiedzieć:

Muzeum Obwarzanka w Krakowie

Obwarzanek to jeden z najbardziej znanych symboli Krakowa /fot. Wikimedia

Centrum Szkła i Ceramiki (ul. Lipowa 3)

Modernistyczne Muzeum Witrażu to miejsce znane i warte odwiedzenia, ale urodę szklanych precjozów możesz podziwiać nie tylko tam. Warto wybrać się na Zabłocie, by odwiedzić Centrum Szkła i Ceramiki – zobaczysz tu cały proces ręcznego formowania szkła, zaprezentowany przez mistrzów sztuki hutnictwa. Fachowcy nie tylko pokażą Ci, „z czym to się je”, ale też pomogą wydmuchać szklaną bańkę samodzielnie.

Praktyka musi mieć solidne podstawy teoretyczne: pamiętaj, by oprócz pokazu obejrzeć ciekawą wystawę stałą, prezentującą historię krakowskiej huty szkła i całego rzemiosła szklarskiego. W obiekcie działa także galeria sztuki współczesnej, warta co najmniej kilku wizyt, bo ekspozycje zmieniają się regularnie.

Warto wiedzieć:

Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie

Bogate zbiory Centrum Szkła i Ceramiki przyciągają wielu zwiedzających /fot. lipowa3.pl

Muzeum Fonografii (Niepołomice, ul. Zamkowa 4)

Podkrakowska miejscowość słynie nie tylko z klimatycznego, gotyckiego zamku – niepołomickie Muzeum Fongrafii to ewenement na skalę całego kraju! Melomani i tropiciele ciekawostek historycznych zobaczą tutaj bogaty zbiór urządzeń do odtwarzania dźwięku; niektóre z nich liczą sobie nawet 130 lat. Gramofony, fonografy i radiole opowiadają fascynującą historię rozwoju kultury i postępu technicznego. Koniecznie zatrzymaj się na chwilę przy eksponatach z lat 80. i 90. XX wieku – na pewno rozpoznasz wśród nich własne domowe sprzęty.

Trudno wyobrazić sobie Muzeum Fonografii bez dźwięku. W sali odsłuchowej czeka na Ciebie kilka tysięcy płyt winylowych i gramofony, wszystko gotowe do odsłuchu. Zdecyduj, która dekada historii fonografii zaintrygowała Cię najbardziej i posłuchaj jej ilustracji muzycznej!

Warto wiedzieć:

Muzeum Fonografii w Niepołomicach

Ekspozycja Muzeum Fonografii w Niepołomicach poświęcona okresowi międzywojennemu /fot. muzeumfonografii.pl

Muzeum Pinballa (ul. Stradomska 15)

Jeśli dorastałeś w ostatnich dekadach XX wieku, na pewno spędziłeś niejedną godzinę na podbijaniu kuleczki wśród feerii świateł i dźwięków, dobiegających z automatu do gry. Pinballe, lub jak kto woli – „flippery”, dostarczały doskonałej rozrywki gościom salonów gier, pubów, świetlic w hotelach i domach wczasowych. Chcesz przypomnieć sobie dawne czasy lub po prostu zabawić się w stylu retro? Odwiedź krakowskie Muzeum Pinballa: wszystkie eksponaty są w pełni sprawne i czekają na wypróbowanie.

Po zakupie biletu możesz korzystać do woli ze zgromadzonych maszyn. Przygotuj się na długą rozgrywkę, bo flipperów jest kilkadziesiąt, a najstarsze maszyny pamiętają lata 60. minionego stulecia! Po kilku zaciętych partiach na pewno zechcesz się orzeźwić, a ułatwi Ci to bogato zaopatrzony bar. Muzeum cieszy się popularnością wśród turystów z całej Europy i świata, dlatego niewykluczone, że w bonusie do interaktywnej rozrywki znajdą się także nowe, interesujące znajomości!

Warto wiedzieć:

Zwiedzając krakowskie muzea warto zwrócić uwagę na jedyne w swoim rodzaju pamiątki po Janie Husie, religijnym reformatorze z Pragi. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/wyjatkowe-krakowskie-zbiory-pamiatki-po-husytach

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków