Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

6 ciekawych miejsc w okolicach Krakowa, do których dotrzesz bez samochodu

31 marca 2019

Przyszła wiosna! Pogoda budzi się do życia, a dni stają się coraz dłuższe, co zachęca do wyjścia z domu. Nawet, jeśli nie dysponujesz samochodem, nic nie powstrzymuje Cię przed dalszą eskapadą: poniżej znajdziesz kilka miejsc w okolicach Krakowa, do których dojedziesz bezpośrednio autobusem lub pociągiem.

1. Tyniec

Zaledwie 12 km od centrum Krakowa znajduje się Klasztor Benedyktynów, położony na wapiennych wzniesieniach. Oprócz zwiedzania wnętrz i podziwiania widoków warto skosztować specjałów wyrabianych przez mnichów. Możesz tutaj zakupić także przetwory i kosmetyki, które wyrabiane są w oparciu o tradycyjne, naturalne receptury. Obowiązkowo napij się ziołowego naparu w miejscowej kawiarence, z której roztacza się piękny widok na Wisłę.

Klasztor Benedyktynów w Tyńcu /fot. Wikimedia

Można tutaj dojechać z Krakowa autobusem linii 112, która kursuje dwa razy na godzinę. Jeżeli chcesz urozmaicić sobie podróż, wybierz Krakowski Tramwaj Wodny. Płynąc w górę rzeki pooglądasz widoki – przepływając obok wzgórza wawelskiego, pokonując śluzę wodną „Kościuszko”, a kończąc na Opactwie Benedyktynów.

2. Niepołomice

Niepołomice oddalone są od krakowskiego Rynku o 21 km. Tutaj znajduje się przepiękna Puszcza Niepołomicka, gdzie możesz obcować nie tylko ze światem natury, ale i z legendami i historią Polski. To najbardziej dziewiczy leśny teren w południowej Polsce. Malownicze pejzaże zachwycają o każdej porze roku. Zobaczysz potężne drzewa, a między tym na trasie zabytkowe kapliczki i cmentarze. Wchodząc do miasta warto zajrzeć na zamek. Renesansowy budynek z arkadami i krużgankami ma swój urok.

Teren rekreacyjny w Puszczy Niepołomickiej /fot. Wikimedia

Do Niepołomic można dojechać autobusami nr 221, który odjeżdża z Płaszowa, 301 z Podgórza i 211 spod Kombinatu. W mieście znajduje się kilka wypożyczalni rowerów, tak aby podróżowanie po terenie było jeszcze ciekawsze.

Interesujesz się Krakowem? Sprawdź nasz artykuł „Teatr Słowackiego – historia jednego z najsłynniejszych budynków Krakowa„!

3. Lanckorona

Lanckorona to urocza miejscowość o klimacie galicyjskiego miasteczka. Od Krakowa dzieli ją tylko 40 minut jazdy. Przepiękna, zabytkowa drewniana zabudowa nadaje jej niepowtarzalnego klimatu. Wieś jest na tyle mała, że można tutaj bez pośpiechu spędzić czas, podziwiając architekturę i zwiedzając lanckoroński zamek ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. Klimatyczne kawiarnie zachęcają do wejścia, napicia się aromatycznej kawy i skosztowania pysznych słodkości.

Po jedzeniu możesz wybrać się na spacer po lesie. Lanckorona słynie z ceramiki, a dookoła rynku wystawiają się producenci domowych przetworów, miodów czy win. Z pewnością znajdziesz tu dla siebie jakąś pamiątkę.

Drewniana zabudowa na rynku w Lanckoronie /fot. Wikimedia

Jadąc z Krakowa do Lanckorony, możesz śmiało przebierać spośród środków transportu. Może to być bus w kierunku Stryszowa, który odjeżdża spod Galerii Krakowskiej. Decydując się na podróż pociągiem ze stacji Kraków Główny do stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, zapłacisz kilka złotych więcej, ale podróż będzie znacznie wygodniejsza.

4. Ojcowski Park Narodowy

Około 16 km od Krakowa znajduje się Ojcowski Park Narodowy. Tutaj zachwycisz się przyrodą, spróbujesz lokalnych przysmaków, a przede wszystkim zanurzysz się w legendach i podaniach, które urozmaicą zwiedzanie. Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego można zwiedzić Zamek, Grotę Łokietka, Jaskinię Ciemną, Kaplice „Na Wodzie” lub pustelnię błogosławionej Salomei.

Grota Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym /fot. Wikimedia

Dojazd z Krakowa do Ojcowa możesz zorganizować na wiele sposobów. Wybierając komunikację miejską MPK Kraków, masz do dyspozycji autobus linii nr 210. Jedzie on w kierunku Bronowice Nowe-Będkowice. Amatorzy dłuższych wędrówek wysiądą na przystanku „Szycel Wesoła” i ruszą szlakiem „Orlich Gniazd” do Ojcowskiego Parku Narodowego. Wysiadając na przystanku „Czajownice”, będziesz miał przed sobą 20 minut do szlaku niebieskiego i kolejne 10 minut do Jaskini Łokietka. Możesz też jechać busem, np. Kraków-Ojców z ul. Worcella 6, albo Kraków-Skała z dworca autobusowego przy ul. Bosackiej.

5. Zator

W tym mieście w powiecie oświęcimskim znajduje się wiele atrakcji. Jedną z nich jest Lunapark „Zatorland”, w którym możesz spędzić czas z dziećmi. Znajdują się tutaj trzy parki tematyczne – Park Dinozaurów, Park Owadów i Park Mitologii. Ich zadaniem jest nauka poprzez zabawę. Lunapark pozwala na nieograniczoną zabawę wśród licznych atrakcji, dmuchańców i trampolin, tak aby zarówno dla dzieci, jak i dorosłych było to niezapomniane przeżycie.

Park Dinozaurów w Zatorze /fot. Wikimedia

W Zatorze znajduje się także największy w Polsce park rozrywki „Energylandia”. Jest on podzielony na kilka stref, tak aby każdy członek rodziny mógł znaleźć coś dla siebie. Bajkolandia przenosi najmłodszych w świat kreskówek. Tutaj znajdują się bezpieczne karuzele, autka i samolociki. Strefa familijna jest przeznaczona dla osób powyżej 140 cm wzrostu. Jest tutaj dostępnych kilka Roller Coasterów, wodne spływy i kolejka widokowa. Strefa ekstremalna pozwala na potężną dawkę adrenaliny – to najszybsze i największe roller coastery, ogromne wahadło Aztec Swing i inne atrakcje.

Z Krakowa do Zatora można się dostać busem, który odjeżdża z przystanku Kraków Dworzec MDA. Duża liczba przewoźników daje wiele możliwości wyboru. Jeżeli zamierzasz wybrać się do Energylandii to od 6 kwietnia 2019 do 27 października 2019 roku, będziesz mógł skorzystać z podstawionego przez nich autokaru, który odjeżdża z Krakowa z dworca MDA.

6.Tarnów

Drugie co do wielkości miasto Małopolski nazwane Polskim Biegunem Ciepła. Tutaj termiczne lato może trwać nawet 118 dni. Wspaniałe zabytki, piękny średniowieczny rynek i ratusz, renesansowe nagrobki rodu Tarnowskich – to tylko część tego, co możesz tu zobaczyć. Oprócz zabytków w Tarnowie rozsmakujesz się w winach, bo to właśnie tutaj odradza się polskie winiarstwo. Kilka lat temu zaczęły powstawać w Tarnowie niewielkie rodzinne winiarnie. Tutejsze tereny idealnie nadają się pod winnice. Dzięki najwyższej temperaturze w Polsce uzyskuje się plony dobrej jakości.

Rynek w Tarnowie /fot. Wikimedia

Położone w odległości 75 km od Krakowa miasto od niedawna ma znakomite połączenie kolejowe ze stolicą Małopolski. Duża liczba połączeń pozwala na wybranie dogodnej pory. Przejażdżka pociągiem jest na tyle komfortowa, że po opuszczeniu wagonu będziesz miał jeszcze dużo siły na zwiedzanie Tarnowa!

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków