Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Aleje Trzech Wieszczów – komunikacyjna wizytówka Krakowa

22 listopada 2021

Czy ulice mogą stać się zabytkami, i to w majestacie prawa? Jak najbardziej! Taki los niedawno spotkał Aleje Trzech Wieszczów, czyli jedną z najbardziej reprezentacyjnych arterii komunikacyjnych Krakowa.

Ulice przebiegające niemal przez środek miasta zna każdy, kto przejeżdżał przez Kraków. Stoją przy nich reprezentacyjne gmachy z ciekawą historią, ale jeszcze 120 lat temu w tym miejscu ciągnął się tylko nasyp kolejowy. Poznaj tajniki Alei Trzech Wieszczów!

Krasiński, Mickiewicz i Słowacki – wyjątkowi patroni

Choć Aleje Trzech Wieszczów mają nawet własne hasło na Wikipedii, formalnie taka ulica w Krakowie nie istnieje. To jedynie nazwa używana potocznie, która jednak na dobre zakorzeniła się w słowniku mieszkańców Krakowa.

Pochodzi od ciągu ulic, którym za patronów obrano właśnie wieszczów narodowych. I tak od Mostu Dębnickiego po skrzyżowanie z al. Focha i ul. Piłsudskiego ciągnie się Aleja Zygmunta Krasińskiego. Dalej, do placu Inwalidów, rozpościera się Aleja Adama Mickiewicza. Tam przechodzi w Aleję Juliusza Słowackiego, która kończy się na skrzyżowaniu z ul. Warszawską.

W ten sposób powstaje ważny ciąg komunikacyjny, który jest ważnym fragmentem połączenia południowej i północnej części miasta. W dodatku przebiega niedaleko historycznego centrum Krakowa.

Zwiedzasz Kraków? Na nocleg wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Lata dwudzieste, lata trzydzieste – rozbudowa alei

Jeszcze na początku XX wieku Kraków kończył się jednak przed alejami. Sam teren ulic służył jako nasyp dla kolei. Dopiero w latach 1911-1912 powstały tam bulwary, które stały się częścią miasta wraz z okolicznymi wsiami. Wtedy też nadano im imiona wieszczów.

Rozbudowa alei miała miejsce w okresie międzywojennym, trwała niemal 20 lat. To wtedy wzdłuż ulic stanęły najbardziej monumentalne budynki, krakowska odmiana modernizmu: Muzeum Narodowe, Biblioteka Jagiellońska i czy budynek Akademii Górniczo-Hutniczej.

Rejestr zabytków i współczesne znaczenie Alei Trzech Wieszczów

Ład architektoniczny Alei Trzech Wieszczów nakreślony przed blisko stu laty trwa do dziś. To właśnie w celu jego ochrony ulice wpisano do rejestru zabytków.

Dziś jednak aleje pełnią przede wszystkim funkcję tranzytową. Posiadają po trzy pasy jezdni w obu kierunkach, mkną nimi samochody i autobusy. Jezdnie rozdziela szeroki pas zieleni, to przy alejach rozpoczynają się Błonia.

W dzień aleje są niezwykle ruchliwe, ale nocą spacer tą ulicą może być spokojną i świetną okazją do podziwiania dobrze zaplanowanej architektury.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków