Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

“Arka Pana”, czyli najsłynniejszy kościół Nowej Huty. Poznaj jego historię!

8 listopada 2021

Gdy po II wojnie światowej obok Krakowa zaczęła wyrastać Nowa Huta, miała być przeciwwagą dla konserwatywnego i inteligenckiego miasta. Władze PRL-u planowały ją jako miasto nowoczesne, robotnicze i w pełni świeckie.

Jego mieszkańcy nie chcieli się z tym pogodzić. Wyrazem ich buntu były nawiązania do tradycji. To na tym gruncie rozpoczęła się historia “Arki Pana”, najsłynniejszego kościoła Nowej Huty.

Mieszkańcy Nowej Huty w obronie krzyża

W planach socjalistycznego miasta, jakim miała być Nowa Huta, nie było miejsca dla kościołów. Po odwilży październikowej pod koniec lat 50. władze zezwoliły jednak na budowę nowej świątyni. Zaczęły się prace ziemne, na ich miejscu, na Osiedlu Teatralnym, stanął krzyż.

W kwietniu 1960 r. władze chciały usunąć krzyż. Nie dopuścili do tego jednak mieszkańcy. Obstawili krzyż, pod którym stanęło nawet dwa tysiące osób.

Protest przerodził się w demonstrację z udziałem jeszcze większej liczby ludzi, które rozlały się na całą dzielnicę. Kilkaset osób zostało rannych, wiele trafiło do więzienia, interweniowała bowiem milicja i wojsko.

ulice nowa huta
W Nowej Hucie było miejsce na duże place, ale władze PRL-u nie chciały tam kościołów

Budowa kościoła pod patronatem dwóch papieży

Mimo to krzyż pozostał w Nowej Hucie, a starania o budowę kościoła nie ustawały. Ostatecznie stanął w nieco innym miejscu. Dziś ta ulica nosi jednak nazwę Obrońców Krzyża, na pamiątkę wypadków z 1960 r.

Budowa świątyni rozpoczęła się siedem lat później. W 1969 r. kamień węgielny pod świątynię wmurował kardynał Karol Wojtyła – wcześniej poświęcił go papież Paweł VI. Budowa szła opornie, przeszkadzały w niej władze. We wznoszeniu kościoła pomagały dary osób z całej Polski i zza granicy. 

Ostatecznie Wojtyła w maju 1977 r. poświęcił gotowy kościół. Nadał mu wezwanie Matki Bożej Królowej Polski. Kilkanaście miesięcy później kardynał został papieżem.

Na nocleg w Krakowie wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Arka w Hucie – oryginalna architektura świątyni

Nowohucki kościół wyróżnia się jednak nie tylko burzliwą historią. To także oryginalny wygląd. Właśnie dzięki niemu zyskał miano “Arki Pana”. Do arki upodabnia go specyficzny dach.

To także nawiązanie do kaplicy w Ronchamp, którą zaprojektował Le Corbusier, jeden z najwybitniejszych twórców modernizmu.

Kościół w Nowej Hucie może pomieścić ok. 6 tys. osób, wieńczy go 70-metrowy krzyż. Na środku kościoła wyróżnia się wielka rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, którą wykonał krakowski artysta Bronisław Chromy. W świątyni można też znaleźć obrazy i figury Matki Bożej, a także Drogę Krzyżową namalowaną przez Mariusza Lipińskiego.

Ciekawostką jest także “kamień z Księżyca” w tabernakulum. Anegdota mówi, że przywiozła go załoga statku Apollo 11 i przekazała Pawłowi VI, a ten kardynałowi Wojtyle. Jak jest naprawdę, tego nie wiadomo, ale z pewnością warto przyjrzeć się temu kamieniowi na własne oczy.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków