Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Cmentarz Rakowicki w Krakowie i groby słynnych Polaków

19 kwietnia 2021

Za najbardziej znane miejsce pochówku w Krakowie może uchodzić Wawel oraz pobliska Krypta Zasłużonych na Skałce. Jednym z największych cmentarzy, na którym spoczywają zwykli krakowianie, jest jednak Cmentarz Rakowicki. Zmarłych grzebie się tam od ponad 200 lat. W tym czasie spoczęło tam jednak również wiele znanych postaci, przede wszystkim związanych z kulturą i sztuką – znajdziemy tam choćby grób Wisławy Szymborskiej. Kto leży na Cmentarzu Rakowickim? Przypominamy o najbardziej znanych grobach tej nekropolii.

Cmentarz Rakowicki Kraków. Położenie i historia

Cmentarz Rakowicki wytyczono na początku XIX w., gdy Kraków znajdował się pod panowaniem austriackim. Funkcjonuje od 1803 r., a pierwszą osobą pochowaną na tym terenie była 18-letnia mieszczka, która zmarła z powodu gruźlicy. Nekropolię umiejscowiono przy drodze prowadzącej do dawnej wsi Rakowice. Dziś jest jednym z największych, a zarazem najważniejszym cmentarzem Krakowa – zajmuje powierzchnię 42 hektarów i mieści groby ponad 75 tys. osób.

Nekropolia jest położona około 2 kilometrów od Rynku Głównego, już za miejscem, gdzie kończyły się średniowieczne mury obronne miasta. Jak dojechać na Cmentarz Rakowicki? Najłatwiej komunikacją miejską. Niedaleko bram cmentarza znajduje się pętla tramwajowa, gdzie dojeżdża linia numer 2, pod jego murami zatrzymują się także miejskie autobusy.

Planujesz spacer po Cmentarzu Rakowickim? Zarezerwuj pobyt w Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl/!

Groby artystów, żołnierzy i Aleja Zasłużonych 

Cmentarz Rakowicki w Krakowie był kilkukrotnie rozbudowywany. Środkiem cmentarza biegnie dziś główna aleja, która powszechnie jest nazywana Aleją Zasłużonych. To przy niej bowiem mieszczą się grobowce wielu znanych osób. Szczególne miejsce zajmuje choćby grób Matejki, krakowskiego malarza, którego obrazy w XIX w. podtrzymywały na duchu Polaków żyjących w trzech zaborach. Przy tej alei znajduje się też grób Marka Grechuty, znanego piosenkarza i kompozytora. Na nagrobku umieszczono popiersie muzyka.

To właśnie postacie związanych z polską kulturą oraz krakowscy muzycy są najbardziej znanymi z osób pochowanych na Cmentarzu Rakowickim. Przy głównej alei są także usytuowane m.in. groby Piotra Skrzyneckiego, założyciela Piwnicy pod Baranami, malarza i reżysera Tadeusza Kantora czy aktorki Heleny Modrzejewskiej. Na prawo od głównej alei znajduje się grób Szymborskiej, polskiej noblistki.

Na Cmentarzu Rakowickim spoczywa także wielu żołnierzy. Swoje mogiły mają tutaj uczestnicy powstania listopadowego, krakowskiego i styczniowego, a także Polacy walczący we wszystkich trzech armiach zaborczych w czasie I wojny światowej. Nie brak na nim także ofiar II wojny światowej i komunizmu. Na cmentarzu spoczywają też żołnierze brytyjscy, niemieccy czy radzieccy. Spacer wśród tych grobów może być więc prawdziwą lekcją historii. A przy okazji szansą na podziwianie unikalnych dzieł sztuki – wiele rakowickich nagrobków zostało bowiem zaprojektowanych przez znanych artystów i rzeźbiarzy.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków