Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Herby w Sukiennicach i ciekawostki z nimi związane

24 sierpnia 2021

Sukiennice są jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Krakowa. Można się spierać, który z zabytków jest popularniejszy – Kościół Mariacki, Wawel czy właśnie Sukiennice. Ten ostatni to budynek handlowy, w którym można znaleźć wiele sprzedawców zachwycających przechodniów pięknymi i wyjątkowymi pamiątkami z Krakowa. Jednak ten obiekt nie tylko zachęca małymi kramami, ale również pięknym wykonaniem. Kiedy wejdziemy do Sukiennic, zobaczymy cudowne malunki na ścianach. Górną część zdobią herby, które zachwycają dużą część turystów. Jednak skąd się tam wzięły, jak powstawały i jaka jest ich historia? W tym artykule poznasz kilka ciekawostek na ich temat. 

Herby – kiedy powstały i co przedstawiają?

Malowidła na ścianach Sukiennic przedstawiają herby miast polskich, godła cechowe oraz pieczęcie. Co ciekawe, nie znajdowały się tam od samego początku powstania budynku. Pojawiły się dopiero w 1895 roku. Pierwotnie można było znaleźć tam herby nie tylko polskie, ale także litewskie, ruskie oraz śląskie. Zespół herbów pozostał w niezmienionym stanie, aż do wybuchu Drugiej Wojny Światowej. Zagadką jest, co działo się z nimi podczas wojny oraz zaraz po niej. Jedynie można spekulować, że zostały one zamalowane albo zdemontowane i zabrane. Po zakończeniu okupacji Sukiennice przeszły generalny remont, który był konieczny przez wojenne zniszczenia. 

Chcesz odwiedzić Kraków i Sukiennice? Zarezerwuj pobyt w Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl/!

Sukiennice i nowe powojenne herby 

Jak mówią eksperci, inicjatorem przywrócenia herbów do Sukiennic był prezydent miasta Krakowa Henryk Dobrowolski. Co ciekawe, w nowym projekcie znalazły się nie tylko one, ale także i godła cechowe. Razem miało ich być 130. Z listy usunięto herby miast, które znalazły się poza granicami państwa Polskiego. Malowidła w Sukiennicach można podzielić na trzy grupy: 

Sukiennice – ile jest herbów i który został dodany jako ostatni?

W Sukiennicach możemy zobaczyć obecnie 51 herbów miejskich. Oczywiście na ścianach znajduje się także 10 pieczęci oraz 64 malunków cechów krakowskich, kazimierskich i kleparskich. Ostatnim herbem, jaki został dodany na ściany Sukiennic, był herb miasta Częstochowy. Wydarzenie to miało miejsce w 2006 roku. Okazja ku temu była bardzo wyjątkowa, ponieważ w tym właśnie roku przypadała 650 rocznica lokacji Częstochowy. 

Herby w Sukiennicach mają ciekawą historię, która do dzisiejszego dnia nie jest w pełni znana. Możliwe, że nigdy nie odkryjemy wszystkich tajemnic, jakie skrywają. Same Sukiennice, które zostały wybudowane w XIII wieku, również mają barwną historię. Trzeba nadmienić, że kiedyś były one tylko drewnianymi kramami. Dopiero w czasie panowania Kazimierza Wielkiego, powstały pierwsze kamienne Sukiennice, które miały długość 108 m i mieściły 36 kramów. Na pewno jest to miejsce obowiązkowe do zwiedzenia podczas wizyty w Krakowie.

Niedaleko Sukiennic znajduje się Barbakan. Dowiedz się o nim więcej z kolejnego artykułu: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/krakowski-barbakan-twierdza-prawie-nie-do-zdobycia

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków