Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Jak poruszać się po Krakowie? Przydatne wskazówki.

5 maja 2014

Bez względu na to czy w Krakowie jesteśmy w celach turystycznych czy biznesowych pojawia się jedno pytanie – jaki typ komunikacji najlepiej sprawdzi się w mieście? Na całe szczęście choć ruch panuje tutaj ogromny, sieć komunikacyjna jest zorganizowana w taki sposób, by wszędzie można się było dostać szybko i bez problemu.

Polish city of Krakow Wawel Castle

© Mikhail Basov – Fotolia.com

Samochody

Jeśli nie należymy do osób uzależnionych od swoich czterech kółek, wybierając się na zwiedzanie Krakowa, samochód najlepiej zostawić w domu, ewentualnie pod hotelem. Dlaczego? Po pierwsze, ruch panuje tutaj naprawdę spory, a zatem trzeba się liczyć ze staniem w korkach. Po drugie, znalezienie wolnego miejsca w centrum to spore wyzwanie. Po trzecie, w tygodniu od godziny 10 do 20 na terenie centrum obowiązują płatne strefy parkowania. Wjazd do strefy oznaczony jest symbolem D-44, wyjazd ze strefy – D-45. Za pierwszą godzinę w strefie zapłacimy 3 zł. Za kolejne – tyle samo lub nieco więcej.

W przypadku poruszania się po Krakowie samochodem warto wiedzieć o jeszcze jednej rzeczy – w mieście funkcjonuje kilkanaście wypożyczalni samochodów. Ich spis można znaleźć na stronie:
http://www.krakow.pl/informacje_praktyczne/1155,artykul,samochodem.html.

Bus czy tramwaj?

Komunikacja miejska w Krakowie obejmuje autobusy i tramwaje. Bilety na przejazd można kupić w automatach: stacjonarnych oraz znajdujących się w pojazdach, w wyznaczonych punktach sprzedaży, w niektórych sklepach i kioskach, a także u kierujących danym pojazdem. Zanim dokonamy zakupu warto zastanowić się, jak długo będziemy przebywać w Krakowie i co w tym czasie chcemy zobaczyć. Oprócz normalnych biletów na jeden przejazd można bowiem nabyć bilety czasowe: minutowe, 24-godzinne, 7-dniowe a ponadto bilety grupowe (od 20 osób) i weekendowe bilety rodzinne.

Co ważne, jeśli planujemy dostać się poza obszar miasta i zwiedzić podkrakowskie wioski, zamiast biletu miejskiego (czyli na I strefę) musimy nabyć bilet aglomeracyjny (na II strefę). Linie aglomeracyjne oznaczone są numerami trzycyfrowymi.

Choć dla mieszkańców dużych miast i studentów jest to zapewne sprawa naturalna, część turystów z całą pewnością doceni fakt, że na terenie Krakowa nie brak nocnych linii tramwajowych i autobusowych, które pozwalają na szybki i bezpieczny powrót z całonocnych wojaży.

A może rower?

Dobrym pomysłem na wycieczkę po Krakowie jest rower. I to z wielu powodów. Po pierwsze, liczba ścieżek rowerowych w Krakowie w porównaniu z innymi miastami w Polsce jest naprawdę imponująca. Po drugie, w centrum istnieje sporo wypożyczalni rowerów, z których zawsze można skorzystać. Po trzecie wreszcie, wybierając ten środek transportu, można zapomnieć o światłach i staniu w korkach.

Taxi, taxi…

W Krakowie postoje taksówek można znaleźć praktycznie we wszystkich ważniejszych miejscach: przy wyjściu z dworca, przy Wawelu, przy galeriach handlowych, przy cmentarzach. Decydując się na ten środek transportu, warto korzystać z licencjonowanych taksówek, które oznaczone są m.in. herbem miasta, naklejką z numerem taksówki i naklejką z hologramem i numerem licencji. Cena za kurs uzależniona jest od dnia oraz godziny. W tygodniu w godzinach od 6 do 22 za 1 km zapłacimy 2,30 zł. W weekend i w godzinach nocnych już ponad 3 zł. Kierowcy dodatkowe opłaty naliczają również za kursy poza teren miasta.

Wybierając nocleg w centrum Krakowa, możemy mieć pewność, że w każde wybrane miejsce dostaniemy się szybko i bez problemu. W przypadku Best Western Kraków Old Town, który leży w samym sercu starego miasta, na dworzec PKP mamy zaledwie 13 minut spacerkiem, a na dworzec autobusowy niecałe 20 minut. Na ul. św. Gertrudy, przy której leży hotel, znajduje się przystanek autobusowy, z którego odjeżdża 6 linii autobusowych. Co więcej, najbliższą wypożyczalnię rowerów znajdziemy po kilku minutach drogi, bo przy Poczcie Głównej na ul. Starowiślnej.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków