Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Juwenalia w Krakowie – wszystko, co warto o nich wiedzieć

20 kwietnia 2019

Majowe juwenalia to nieodłączny element życia akademickiego. Choć dziś organizowane są przez studentów niemal wszystkich uczelni wyższych w Polsce, to najgłośniej zawsze mówi się o tych w Krakowie. I nic dziwnego. Wystarczy spojrzeć na historię studenckiego święta oraz rozmach, z jakim do dziś jest ono organizowane w stolicy Małopolski. Co należy wiedzieć o krakowskiej edycji tej imprezy? Zapraszamy do lektury!

Juwenalia to najważniejszy cykl studenckich imprez w Krakowie /fot. albumy.ksaf.pl

 

Historia juwenaliów w Krakowie

Według tradycji historia imprezy sięga aż 59 roku n.e. – rzymski cesarz Neron postanowił wówczas uczcić zgolenie swojej młodzieńczej bródki, organizując igrzyska, które później nazwano „iuvenalia” od łacińskiego „iuvenalis”, oznaczającego „młodzieńczy”.

Historia studenckich juwenaliów w Polsce miała swój początek już w XV wieku. Jej inicjatorami byli żacy Akademii Krakowskiej, organizujący korowody z udziałem mimów, żonglerów i grajków.

Pierwsze współczesne juwenalia odbyły się w 1956 roku w Krakowie. Pierwszy korowód juwenaliowy odbył się z okazji 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1964 roku. Liczył około 12 tysięcy uczestników. Od tamtego czasu impreza odbywa się cyklicznie. Jedyna przerwa nastąpiła w 1981 roku, w związku z zamachem na Jana Pawła II.

Twórcą nazwy był profesor UJ Florian Nieuważny. Święto początkowo miało być nazywane saturnaliami od tradycyjnej kilkudniowej uczty połączonej z igrzyskami, obchodzonej grudniową porą w starożytnym Rzymie. Nieuważny stwierdził, że nazwa „juwenalia”, odnosząca się do młodości, znacznie lepiej oddaje charakter tego święta. Propozycja profesora przyjęła się na dobre.

Tradycje i ciekawostki juwenaliowe

Najpopularniejszą tradycją krakowskich juwenaliów jest korowód maszerujący z miasteczka studenckiego AGH na Rynek Główny. Jego uczestnicy przebierają się w niezwykle kreatywne i fantazyjne stroje, nierzadko nawiązujące do kierunku studiów poszczególnych osób. Zwieńczeniem pochodu jest symboliczne przekazanie przez prezydenta kluczy do bram miasta. Ceremoniał ten został zaadaptowany przez studentów innych uczelni na terenie całej Polski.

 

Symboliczne przekazanie kluczy do bram miasta to jedna z najważniejszych tradycji Juwenaliów w Krakowie /fot. albumy.ksaf.pl

 

Powszechną tradycją, spotykaną także w innych miastach, jest przebieranie pomników znanych osób oraz zawody sportowe. Jednak konkurencje nie zawsze związane są z tradycyjnymi dyscyplinami. Dla przykładu – wśród studentów uczelni medycznych popularne wyścigi szpitalnych łóżek. Z kolei w klasycznych konkurencjach w Krakowie rywalizują między sobą reprezentacje uczelni z całego miasta.

Do innych szeroko praktykowanych zwyczajów należą wybory najmilszej studentki i najmilszego studenta. Jest to pozostałość po kultywowanych w XV wieku wyborach króla, organizowanych wśród żaków Akademii Krakowskiej.

Juwenalia w Krakowie obecnie

Dziś w korowodzie i odebraniu kluczy do miasta uczestniczą studenci wszystkich uczelni, a dzień ten jest wolny od zajęć. Jednak koncerty i inne wydarzenia juwenaliowe organizowane są przez każdą większą uczelnię z osobna, niemal od początku do końca maja. I tak dla przykładu Uniwersytet Papieski ma swoje Papieżalia, a Politechnika Krakowska – Czyżynalia.

 

Na plenerowych koncertach juwenaliowych co roku bawią się tysiące studentów /fot. albumy.ksaf.pl

 

Co w tym roku?

Tegoroczne juwenalia to głównie szereg koncertów i wystąpień w atrakcyjnych cenach. 6 i 7 maja odbędą się Czyżynalia. Pierwszego dnia wystąpią m.in. Katarzyna Pakosińska i Kabaret Młodych Panów, a gwiazdą kolejnego będzie Dawid Podsiadło.

9 maja na juwenalia Uniwersytetu Ekonomicznego zawita Krzysztof Krawczyk i Paluch. Z kolei w dniach 22-26 maja miasto odwiedzi wielu artystów, w tym Nocny Kochanek, Nosowska czy Paweł Domagała.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków