Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Kopiec Esterki. Dlaczego zniknął z mapy Krakowa?

9 grudnia 2021

Krakowskie kopce to jeden z wyróżników podwawelskiego grodu. Obecnie w mieście jest ich pięć. Jeszcze w średniowieczu powstały okryte tajemnicą kopce Kraka oraz Wandy, legendarnych władców miasta.

Już w czasach nowożytnych krakowianie usypali kopce Tadeuszowi Kościuszce, Józefowi Piłsudskiemu i papieżowi Janowi Pawłowi II. Jeszcze w połowie XX wieku w Krakowie stała jeszcze jedna podobna konstrukcja – Kopiec Esterki. Jaka wiąże się z nim historia i dlaczego zniknął?

Najważniejsza kobieta Polski czy legenda – kim była Esterka?

Król Kazimierz Wielki przeszedł do historii jako wspaniały polityk, który zapewnił krajowi warunki do rozwoju i mocną pozycję na arenie międzynarodowej. Prywatnie ostatni Piast na tronie Polski miał jednak słabość do pięknych kobiet.

A jako że nie miał szczęścia do małżeństw, szukał go w romansach. Według Jana Długosza jedną z jego kochanek miała być Żydówka Esterka. Kronikarz opisuje ją jako wnuczkę kupca z Opoczna i przypisuje jej przywileje, którymi król obdarzał Żydów.

Z postacią Esterki podania i przekazy łączą przede wszystkim kompleks pałacowy w Łobzowie, który dziś jest częścią Krakowa. Tam Kazimierz miał się spotykać z piękną ukochaną. Istnienie Esterki nie jest jednak jednoznacznie potwierdzone. Nie wiadomo też, jak skończyły się losy królewskiej kochanki.

Chcesz zwiedzić krakowskie kopce? Na nocleg wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl!

Kopiec Esterki – co kryło jego wnętrze?

Wedle jednej z legend została pochowana w Łobzowie. A za miejsce jej wiecznego spoczynku część podań uznała kopiec usypany w okolicach pałacu. Nazwano go właśnie Kopcem Esterki. Inne legendy głoszą, że został usypany na cześć ulubienicy króla. 

Kopiec miał mieć około 6-7 metrów wysokości. Został uwieczniony na dawnych widokach krakowa, a także niektórych mapach miasta.

Kopiec wzbudzał ciekawość. W 1786 r. został przebadany w obecności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale niczego w nim nie znaleziono. Podobne wyniki dały badania archeologiczne z XX wieku.

Kto zniszczył Kopiec Esterki?

W obecnym stuleciu nikt już kopca nie przebada, bo kilkadziesiąt lat temu zniknął. Z relacji historyka Karola Estreichera wiadomo, że został uszkodzony w 1929 r.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy na dobre zrównano kopiec z ziemią. Najprawdopodobniej został zniszczony w latach 50. w czasie budowy obiektów sportowych WKS Wawel. Inna z teorii głosi, że zniknął już nieco wcześniej, przy okazji rozkładania na Łobzowie wojskowych baraków.

W Krakowie do dziś pozostały inne pamiątki po Esterce, takie jak ulica Estery na Kazimierzu – dawnej dzielnicy żydowskiej. Kopca poświęconego królewskiej kochance już nie ma. Co prawda kilka lat temu radni dzielnicy Krowodrza wpadli na pomysł, by odtworzyć nasyp, ale do dziś nie udało się tego zrealizować. Kopiec, podobnie jak kobieta, której był poświęcony, pozostaje więc legendą.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków