Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Kraków nie tylko w Polsce. Gdzie jeszcze znajdują się miejscowości o podobnej nazwie?

18 marca 2022

Kraków jest wyjątkowy. Jego historia, kultura, walory turystyczne i znaczenie dla wszystkich Polaków są nie do przecenienia. Dawna stolica Polski wciąż odgrywa w kraju wielką rolę. Gdy jednak dokładniej przyjrzeć się miejscowościom w okolicznych państwach, okazuje się, że miast o podobnej nazwie wcale nie brakuje.

Gdzie znajdują się takie miejscowości? Czy mają coś wspólnego z polskim Krakowem? Jaka jest źródła ich nazwy? Odpowiadamy na te pytania.

Kraków – od czego wywodzi się nazwa miasta?

Nazwa Kraków towarzyszy miastu ulokowanemu nad Wisłą już od co najmniej tysiąca lat. Po raz pierwszy użył jej Ibrahim ibn Jakub, żydowski kupiec z Andaluzji, który odwiedził ziemie Słowian. W opisie swojej podróży z 966 roku wymienia miasto “Karako”. Kilka lat później w łacińskich dokumentach pojawia się też nazwa “Cracoua”.

Skąd jednak wziął się ten termin? Najprostsze wytłumaczenie wywodzi się z legendy, którą zna niemal każde polskie dziecko – Kraków to miasto króla Kraka, który do dziś ma tu swój kopiec. To historia tyleż prosta, co legendarna. Wincenty Kadłubek, polski kronikarz z przełomu XII/XIII wieku, podaje jeszcze inne źródło. Według niego miasto wzięło swoją nazwę od krakania kruków, które zleciały się po śmierci smoka ubitego pod Wawelem.

kraków nie tylko w Polsce

W czasie wycieczki do najsłynniejszego Krakowa odpocznij w wyjątkowym miejscu – wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Współcześni badacze mają na ten temat nieco inne teorie. Niektórzy językoznawcy wywodzą nazwę “Kraków” od prastarych słowiańskich słów. Kandydatów na rdzeń słowa jest dwóch. Pierwszy to “krak”, który miał oznaczać odgałęzienie rzeczne. Drugie słowo to z kolei “raka”, czyli po słowiańsku cmentarzysko.

Krakow, Krakovec, Crackau – gdzie znajdziemy takie miejscowości?

Teorie językoznawców zdają się mieć poparcie w obserwacjach z innych terenów, które są lub przed wiekami były zamieszkiwane przez ludność słowiańską. Kraków, choć wyjątkowy, nie jest bowiem jedyny.

W zachodnich Czechach znajdziemy miejscowość Krakov. Niedaleko znajduje się także zamek o nazwie Krakovec. Z kolei na granicy polsko-ukraińskiej, w obwodzie lwowskim, leży Krakowiec.Na tym jednak nie koniec. W Niemczech jedna z dzielnic Magdeburga nazywa się Crackau, niedaleko Szczecina znajduje się Krackow, a w północnej części kraju znajdziemy jeszcze Krakow am See. Krakau to także jedna z gmin w austriackiej Styrii.

Wszystkie z tych terenów były w przeszłości zamieszkiwane przez Słowian. Jedno więc wydaje się pewne – korzenie Krakowa, także tego małopolskiego, są z nimi mocno związane. W kolejnym artykule możesz natomiast poznać miasta partnerskie polskiego Krakowa: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/od-lwowa-po-peru-z-jakimi-miastami-przyjazni-sie-krakow.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków