Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Kraków śladami Wisławy Szymborskiej

29 kwietnia 2019

Choć miejscem urodzenia Wisławy Szymborskiej jest Wielkopolska, poetka niemal całe swoje życie spędziła w Krakowie. Do dziś można zobaczyć wiele miejsc, z którymi była związana. Odkrywanie ich podczas wędrówek po Krakowie to doskonała okazja do bliższego zaznajomienia się z życiem i niezwykle bogatą twórczością laureatki literackiej nagrody Nobla.

Wisława Szymborska w 2009 r. /fot. Wikimedia

 

Rodzinna kamienica Szymborskich (ul. Radziwiłłowska 29)

Gdy rodzina Szymborskich przeprowadziła się do Krakowa, Wisława miała 6 lat. Jej ojciec zakupił stylową kamienicę przy ulicy Radziwiłłowskiej 29, w której wszyscy wspólnie zamieszkali.

Mieszkanie należące do Szymborskich liczyło sześć dużych i wysokich pokoi. Było urządzone w stylu adekwatnym dla inteligencko-ziemiańskiej rodziny – sufity zdobiły stiuki, a podłogę ścieliły dywany. Całości dopełniały stare meble i fortepian.

Dom Literatów (ul. Krupnicza 22)

Gdy w 1948 roku poetka wyszła za mąż za Adama Włodka, zamieszkała wraz z nim na poddaszu Domu Literatów. Po pewnym czasie przenieśli się do mieszkania na pierwszym piętrze.

W miejscu tym spotykało się całe ówczesne środowisko literackie Krakowa. Na tym etapie życia Szymborska nawiązała szereg interesujących kontaktów.

Redakcja „Życia literackiego” (ul. Wiślna 22)

Artystka pracowała tu od 1953 roku, prowadząc dział poezji oraz rubrykę „Lektury nadobowiązkowe”, w której dzieliła się z czytelnikami swoim interesującym doświadczeniem czytelniczym.

Pierwsze mieszkanie (ul. Królewska 82)

Tam poetka przeprowadziła się w 1963 roku. Malutkie lokum posiadało tylko jeden pokój i wnękę kuchenną, a urządzone było specjalnymi meblami, zaprojektowanymi przez Stefana Pappa.

 

Fragment ekspozycji „Szuflada Szymborskiej” /fot. Wikimedia

 

Drugie mieszkanie (ul. Chocimska 19)

Pod tym adresem Szymborska zamieszkała w 1982 roku, zajmując dwupokojowe mieszkanie na pierwszym piętrze. Była w nim oddzielna kuchnia i salon, w którym stały m.in. zakupione wcześniej meble Pappa. Sam blok wybudowany był w typowym gierkowskim stylu.

Trzecie mieszkanie (ul. Piastowska 46)

Szymborska po raz kolejny zmieniła miejsce zamieszkania w 1997 roku, po otrzymaniu Nagrody Nobla. Nowoczesne, trzypokojowe mieszkanie na parterze z widokiem na ogród, zlokalizowane przy ul. Piastowskiej 46, zamieszkiwała aż do śmierci w 2012 roku. W spadku otrzymał je jej przyjaciel.

Nowa Prowincja (ul. Bracka 3-5)

Na początku XXI wieku Grzegorz Turnau wraz z żoną założył kawiarnię, która szybko stała się ulubionym miejscem spotkań Szymborskiej z przyjaciółmi. Nieraz uczestniczyła w licznych zabawach muzyczno-literackich organizowanych w „Nowej Prowincji”.

Obecnie mieści się tam domofon literacki, odtwarzający głos poetki czytającej swoje wiersze, a ściany lokalu zdobią liczne fotografie z tamtych czasów.

 

Kamienica Szołayskich – miejsce wystawy „Szuflada Szymborskiej” /fot. Wikimedia

 

Szuflada Szymborskiej – wystawa w Kamienicy Szołayskich (Plac Szczepański 9)

Kamienica Szołayskich, położona w odległości zaledwie 10-minutowego spaceru od hotelu Best Western Plus Old Town, mieści niezwykłą wystawę poświęconą codziennemu życiu Szymborskiej. Ekspozycja otwarta w pierwszą rocznicę śmierci poetki to trójwymiarowy kolaż i scenografia złożona z jej osobistych rzeczy, połączonych m.in. z cytatami jej poezji i fotografiami.

 

Zarezerwuj apartament w hotelu sieci Best Western Kraków>>

 

Wystawa obejmuje także część księgozbioru Szymborskiej i jej „warsztat” do tworzenia wyklejanek. Interaktywna ekspozycja pozwala zwiedzającym na samodzielne poznawanie i odkrywanie jej elementów w schowkach, regałach i szufladach.

Grób na cmentarzu Rakowickim

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku. Jej pogrzeb odbył się osiem dni później. Urna z prochami poetki została złożona do rodzinnego grobu podczas uroczystości ostatniego pożegnania, która na jej wyraźne życzenie miała świecki charakter.

Noblistka znajduje się na liście honorowych obywateli Krakowa. Kto jeszcze otrzymał takie wyróżnienie? Przeczytaj w kolejnym artykule: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/od-cesarskiego-pelnomocnika-po-noblistke-kim-sa-honorowi-obywatele-krakowa

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków