Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Kraków z lotu ptaka – najciekawsze punkty widokowe w mieście

20 czerwca 2017

Lato jest najlepszą porą na podziwianie panoramy Krakowa: bezchmurne niebo i promienne słońce zapewnią Ci doskonałą widoczność i niezapomniane wrażenia. Odwiedź jeden lub kilka punktów widokowych, by objąć wzrokiem cały gród Kraka!

Wieża Mariacka i Wieża Ratuszowa

Gdzie najlepiej ogląda się miasto? Oczywiście, w samym jego sercu! 81-metrowa Wieża Mariacka góruje nad Rynkiem Głównym. Krakowscy trębacze powiadają, że przy odgrywaniu hejnału rozpościera się przed nimi widok na całą Polskę: od południowych Tatr, przez zachodni Śląsk i wschodnie kościoły Lwowa, aż po północne wybrzeże Bałtyku! Relacje hejnalistów są oczywiście mocno ubarwione, lecz widok z okien wieży niewątpliwie wynagrodzi Ci trudy wspinaczki po stromych schodach. Na płycie Rynku znajduje się także nieco niższa Wieża Ratuszowa, otwarta dla turystów w sezonie letnim.

Widok na Sukiennice z Wieży Mariackiej /fot. Wikimedia

Dach Akademii Muzycznej

W ścisłym centrum Krakowa znajdziesz jeszcze jeden ciekawy punkt widokowy: taras na dachu Akademii Muzycznej przy ulicy św. Tomasza. Zobaczysz stamtąd panoramę Rynku i okolic Poczty Głównej, a także majestatyczny Wawel z otaczającymi go Bulwarami Wiślanymi. Pobyt na tarasie Akademii Muzycznej jest więc ucztą dla oczu, ale i dla podniebienia – na ostatnim piętrze budynku mieści się słynna restauracja „U Romana”.

Kopiec Kościuszki

Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas w plenerze, proponujemy Ci wycieczkę na salwatorskie wzgórze Sikornik. To właśnie tam znajduje się kopiec Kościuszki – 34-metrowy kurhan, usypany ku czci polskiego bohatera narodowego. Widok ze szczytu kopca wywołuje ogromne wrażenie. W zasięgu wzroku znajduje się niemal całe miasto: historyczne budynki Salwatoru i Starego Miasta, zielone Błonia i las Wolski, a także industrialna Nowa Huta. Latem koniecznie wybierz się tu wieczorem, w porze zachodu słońca. Wejście na Kopiec otwarte jest aż do 23:00, a spacer oświetloną, leśną drogą sprawi Ci dodatkową przyjemność.

Panorama Krakowa widziana z Kopca Krakusa /fot. Wikimedia

Kopiec Krakusa

Monument Kościuszki ma godnego konkurenta w postaci podgórskiego Kopca Krakusa, usypanego na Wzgórzu Lasoty. Historia kurhanu owiana jest tajemnicą. Jak mówi podanie, jest to miejsce pochówku Kraka – legendarnego założyciela miasta, otoczonego czcią i oddaniem mieszkańców. Stojąc na szczycie kopca, możesz więc zadumać się nad losami miasta od pradawnych czasów do współczesności – tym bardziej, że dojrzysz stąd świadectwa wszystkich epok: od średniowiecznego Wawelu po opuszczony „Szkieletor” i elektrociepłownię Łęg.

Zamek w Przegorzałach

Efektownych panoram nie brakuje i na peryferiach Krakowa. Warto poświęcić jeden z letnich dni na wycieczkę do Przegorzał – dawnej podkrakowskiej wsi, obecnie części dzielnicy Zwierzyniec. Zacznij od spaceru w rezerwacie przyrody Skałki Przegorzalskie, a następnie skieruj się w stronę zamku. Majestatyczna budowla jest wynikiem inspiracji nadreńskimi pałacami z okresu romantyzmu. Turyści najchętniej odwiedzają jednak restaurację na tarasie zamku. Dlaczego? Widok z tarasu zapiera dech w piersiach! Zakola Wisły, Bielany i Las Wolski, Beskid Zachodni z Babią Górą… Przy dobrej widoczności dostrzeżesz stąd nawet szczyty Tatr!

Widok na Wisłę z zamku w Przegorzałach /fot. Wikimedia

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków