Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Miasto z przewodnikiem. Poznaj oficjalne krakowskie trasy turystyczne

26 kwietnia 2022

Kraków to najchętniej odwiedzane przez turystów polskie miasto. Fotelu lidera w tym wyścigu podwawelski gród nie oddaje od lat. Jego najsłynniejsze zabytki zna każde polskie dziecko – katedra wawelska, kościół Mariacki, Sukiennice. Oficjalne krakowskie trasy turystyczne pozwalają jednak na obejrzenie wielu innych atrakcji.

Śladami królów i świętych

Łącznie w Krakowie wytyczono 11 oficjalnych tras turystycznych. Wiele z nich nawiązuje do chlubnej i bogatej historii miasta. Należy do nich przede wszystkim najbardziej znany szlak, czyli Droga Królewska. To trasa, którą królowie wkraczali na Wawel przed koronacją, a także po zwycięskich bitwach. Prowadziły nią też kondukty żałobne wielkich Polaków. Wiedzie od Barbakanu, przez ulicę Floriańską, Rynek Główny, ul. Grodzką i Kanoniczą na wzgórze wawelskie.

Największym krakowianinem XX wieku był Karol Wojtyła, czyli papież Jan Paweł II. W mieście wyznaczono trasę pod hasłem “Ścieżkami Jana Pawła II”. Rozpoczyna się w Pałacu Biskupim i wiedzie do blisko 40 obiektów, kończąc swój bieg na lotnisku w Balicach, które nosi imię papieża.

kraków trasa turystyczna ulica
Krakowskie ulice kryją wiele tajemnic, które można lepiej poznać dzięki oficjalnym szlakom turystycznym

Kolejną trasą odnoszącą się do historii miasta jest Krakowski Szlak Świętych. Szlak prowadzi przez 19 krakowskich kościołów, m.in. katedrę na Wawelu, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i kościół na Skałce. Z tym ostatnim jest związana także Trasa św. Stanisława, którą przedłużono o trzy świątynie na Kazimierzu.

Ostatnią trasą związaną z postaciami czczonymi pod Wawelem jest Szlak św. Faustyny. Prowadzi do miejsc związanych z jej pobytem w Krakowie – to nie tylko świątynia na Łagiewnikach, ale i m.in. Krakowski Szpital Specjalistyczny.

Poznaj krakowskie trasy turystyczne, a potem wybierz na nocleg Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Po Nowej Hucie, Podgórzu i nie tylko

Do historii nawiązuje także Trasa zabytków żydowskich. Prowadzi przede wszystkim po Kazimierzu, który do II wojny światowej tętnił żydowskimi tradycjami. Znajdziemy na niej obiekty sakralne, ale nie tylko.

Kazimierz był kiedyś osobnym miastem, podobnie jak Podgórze. Obecnej dzielnicy Krakowa poświęcona jest Historyczna trasa podgórska, która wiedzie od mostu Piłsudskiego do kopca Kraka. Tradycje krakowskich uczelni uświetnia z kolei Trasa Uniwersytecka, prowadząca śladami najstarszej polskiej akademii.

Krótszą historię ma Szlak Twierdzy Kraków, który wiedzie wśród umocnień wybudowanych w czasie zaborów, gdy miastem zarządzali Austriacy. Obejmuje najciekawsze z 34 fortów, które przetrwały do dziś. Swoich miłośników ma także Krakowski Szlak Techniki, na którym znajduje się 16 obiektów związanych z rozwojem krakowskiego przemysłu. To m.in. browar rodziny Goetzów czy zabytkowa strażnica pożarnicza.

Ostatnim z oficjalnych turystycznych szlaków Krakowa jest Trasa nowohucka. Nawiązuje do socjalistycznych korzeni dzielnicy, ale rozpoczyna się na zdecydowanie starszym od niej miejscu, czyli kopcu Wandy.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków