Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Najpopularniejsze szlaki turystyczne Krakowa cz. I

11 lutego 2015

Kraków to miejsce, w którym coś dla siebie znajdzie miłośnik historii, muzyki, sztuki czy nauki. Co ciekawe, miasto można zwiedzać nie tylko z mapą w ręku, poruszając się od jednego zabytku do drugiego, ale też wybierając trasę tematyczną, która najbardziej nas interesuje. Dziś opowiemy o kilku z nich.

Droga Królewska

Jeśli wybierzesz pobyt w Hotelu BEST WESTERN Kraków Old Town możesz spacerem przejść historyczną Drogę Królewską, ponieważ jej trasa biegnie kilkaset metrów od Hotelu.

Nazwa trasy jest mocno zakorzeniona w historii i wiąże się z uroczystymi wjazdami monarchów do Krakowa. Droga ciągnie się od Kleparza, dokładnie od placu Jana Matejki, przez Stare Miasto aż do Wawelu i prowadzi ulicami: Floriańską, Rynkiem Głównym, Grodzką, Senacką i Kanoniczną. Na jej trasie znajdują się niemal wszystkie najsłynniejsze zabytki Krakowa: Barbakan, Brama Floriańska, kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Rynek Główny z Sukiennicami i podziemnym muzeum, kościół św. Wojciecha, kościół św. Piotra i Pawła z grobowcem ks. Piotra Skargi, Zamek Królewski na Wawelu oraz Katedra na Wawelu, będąca nekropolią polskich władców i miejscem spoczynku niektórych bohaterów narodowych.

Warte uwagi z pewnością są również pomnik grunwaldzki (plac Jana Matejki), dawny Pałac Kmitów (przy ul. Floriańskiej), pomnik Adama Mickiewicza projektu Teodora Rygiera (najpopularniejszy punkt spotkań w Krakowie), kościół Franciszkanów z witrażami Stanisława Wyspiańskiego i dawny Pałac Wielopolskich (obecnie siedziba magistratu).

Falco/Pixabay/CC0

Falco/Pixabay/CC0

Trasa Jana Pawła II

Kraków był miastem bardzo ważnym w życiu Karola Wojtyły. Trudno się jednak dziwić. To tutaj kończył on swoje polonistyczne studia, rozpoczynał pracę duszpasterską, a następnie – już jako papież – głosił kazania, których z takim zachwytem słuchały tłumy.

Miejsc związanych z osobą papieża Polaka jest w mieście wiele. Wspomnieć tu trzeba przede wszystkim:

Dobrym punktem wypadowym do zgłębienia historii pobytów Jana Pawła II w Krakowie jest Hotelu BEST WESTERN Galicya, który znajduje się w sąsiedztwie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Centrum Jana Pawła II – pięknie położonego, rozległego kompleksu sakralnego poświęconego Janowi Pawłowi II i jego głównemu przekazowi dla ludzkości.

Z Hotelu BEST WESTERN Galicya można też dzięki tramwajowej komunikacji miejskiej dotrzeć we wszystkie pozostałe ciekawe miejsca związane z osobą Papieża.

Pixabay/CC0

Pixabay/CC0

Trasa zabytków żydowskich

Końcem XV wieku w obrębie Kazimierza powstała dzielnica żydowska. Decyzję o wydzieleniu w mieście części żydowskiej podjął król Jan Olbracht po tym jak kupcy polscy utopili kilkudziesięciu Żydów w Wiśle (przyczyną był spór o prawo do handlu na krakowskim rynku). Dzielnica była otoczona parkanami i murem a jej centrum stanowiła ulica Szeroka. Dzięki bogatym kupcom i bankierom żydowska część miasta bardzo szybko się rozwinęła, a jej architektura, w szczególności synagogi, zachwyca turystów do dziś.

Na trasie zabytków żydowskich warto zobaczyć:

Aby poczuć prawdziwy klimat Kazimierza rekomendujemy nasz zaprzyjaźniony Hotel Regent, który znajduje się w samym centrum Kazimierza na ul. Bożego Ciała 19. Ten butikowy Hotel znajdujący się w zabytkowej kamienicy na pewno uatrakcyjni pobyt w Krakowie i zwiedzanie Kazimierza.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków