Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Najpopularniejsze szlaki turystyczne Krakowa cz. II

25 lutego 2015

Na terenie Krakowa znajduje się kilkanaście różnych tras turystycznych. Związane są one z historią (np. szlak pamięci 1941-44), kulturą i architekturą (szlak żydowski), malarstwem (szlak Młodej Polski), ważnymi dla miasta i kraju postaciami (szlak Jana Pawła II) czy nauką (trasa uniwersytecka, trasa naukowa). W poprzednim wpisie wędrowaliśmy śladami papieża Polaka oraz monarchów a także odwiedzaliśmy żydowskie synagogi. Dziś prześledzimy kolejne trasy.

Trasa nowohucka

Nowa Huta nazywana bywa żywą legendą komunizmu. Faktycznie, jej zabudowa ma mocno socjalistyczny charakter, a w całej dzielnicy nie brak pozostałości z czasów PRL-u. Fasady budynku łączą w sobie styl renesansowy (gdyż taki socjalistyczni przywódcy uznali za najbardziej charakterystyczny dla Polski) z cechami typowymi dla architektury rosyjskiej. Gdzie warto zatrzymać się na dłużej, wybierając trasę nowohucką?

Starówka, czyli plac Centralny – wraz z otaczającymi go budynkami tworzy zwartą, zamkniętą i harmonijną całość, uwagę warto zwrócić także na plan miasta, gdzie wszystkie ulice – zgodnie z renesansowym wzorem – rozchodzą się promieniście od jednego centralnego punktu.

Piotr Tomaszewski/Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Piotr Tomaszewski/Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Aleja Róż – stanowi główną oś miasta, w latach 70-tych na deptaku postawiono ważący siedem ton pomnik Włodzimierza Lenina, a aleja stała się miejscem organizacji najważniejszych komunistycznych uroczystości.

Krzyż i świątynia Najświętszego Serca Jezusowego – to świadectwo walki narodu w obronie wiary, symbol reakcji krakowian na decyzję socjalistycznych władz, które najpierw wydały pozwolenie na budowę kościoła, a następnie ją cofnęły i w wyznaczonym pod świątynię miejscu postawiły szkołę.

Kopiec Kraka – choć sam kopiec nie stanowi szczególnej atrakcji, wiąże się z nim jedna z najsłynniejszych krakowskich legend: kopiec usypano ku pamięci Wandy, córki księcia Kraka, która nie chciała wyjść za mąż za Niemca i, by chronić bliskich przed zemstą odrzuconego zalotnika, rzuciła się do Wisły.

Szlak Pamięci 1941–1943

W 1941 roku na terenie Podgórza hitlerowskie władze okupacyjne założyły getto żydowskie, zwane również żydowską dzielnicą mieszkaniową. Początkowo otoczono je drutem kolczastym, ale kilka miesięcy później postawiono wokół niego mur, którego zwieńczenia przypominały żydowskie nagrobki. Do getta prowadziły cztery bramy z napisem Jidiszer wojnbezirk (czyli żydowska dzielnica mieszkaniowa). Wejść pilnowała żandarmeria niemiecka i polska policja.

W getcie umieszczono ok. 18 000 Żydów z Krakowa i pobliskich gmin. W 1942 roku rozpoczęły się systematyczne wywozy mieszkańców do obozów śmierci. W dniu ostatecznej likwidacji dzielnicy, czyli14 marca 1943 roku, na terenie getta żyło jeszcze 8 000 osób. 2 000 Żydów rozstrzelano na miejscu, resztę wywieziono do obozu w Auschwitz.

Na co warto zwrócić uwagę podczas wizyty na Podgórzu?

Zygmunt Put/Wikipedia/CC SA 4.0

Zygmunt Put/Wikipedia/CC SA 4.0

Szlak muzeów – Sztuka Młodej Polski i witraże

W krakowskich muzeach miłośnicy secesji, Młodej Polski i czasów fin de sieclu z przyjemnością spędzą długie godziny. Można tu bowiem zobaczyć rzadko spotykane zbiory, bardziej i mniej znane prace czołowych polskich twórców, piękne witraże i bogactwo lokalnego folkloru, który tak bardzo inspirował młodopolskich artystów. Trudno jednak by było inaczej. W końcu Kraków, dzięki dużej swobodzie życia artystycznego, był miejscem, w którym sztuka mogła rozwijać się jak nigdzie indziej.

W ramach młodopolskiego szlaku warto zobaczyć:

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków