Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Najsłynniejsze i najbardziej urokliwe uliczki Starego Miasta, cz. II

15 marca 2017

Kolejny odcinek naszej wędrówki po ulicach krakowskiego Starego Miasta odkrywa przed nami ważne wydarzenia historyczne, zdobycze kulturalne i codzienne życie mieszkańców grodu Kraka od średniowiecza do współczesności.

Św. Jana

Nazwa ulicy pochodzi od kościoła św. Jana. U wylotu ulicy znajduje się druga świątynia – kościół Przemienienia Pańskiego pod opieką księży pijarów. W przeszłości wyprowadzano stamtąd trumny chowane na cmentarzu na Skałce. Swoją ostatnią drogę rozpoczęli tu m. in. Józef Ignacy Krasicki i Stanisław Wyspiański.

Budynki przy ulicy św. Jana opowiadają fascynującą historię europejskiej kultury. Muzeum Książąt Czartoryskich (św. Jana 19) prezentuje bogatą kolekcję dzieł sztuki, zgromadzoną przez księżnę Izabelę Czartoryską w prywatnym zbiorze. Znajdziesz tu perły europejskiego malarstwa: wystarczy wymienić tu Damę z gronostajem Leonarda da Vinci lub Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta. W Muzeum można obejrzeć także ekspozycję rzemiosła artystycznego i zbrojownię.

Kamienice przy ulicy św. Jana w Krakowie /fotopolska.eu /Wikimedia Commons

Warto odwiedzić także Krakowskie Centrum Kinowe ARS (św. Jana 6). Budynek mieścił dawniej kino Sztuka, założone w 1916 roku, a więc towarzyszące niemal całemu rozwojowi kinematografii. Kolejna sala kinowa mieści się w sali Reduta. To przestronne wnętrze mieściło niegdyś bale, wydawane przez księcia Józefa Poniatowskiego, a także koncerty Modrzejewskiej, Paderewskiego lub Liszta. Najmniejsza sala studyjna znajduje w dawnej sali Aneks; pierwsze litery wszystkich nazw składają się na akronim ARS.

Poznaj historię tej części Krakowa i już dziś zarezerwuj nocleg w Hotelu na Starym Mieście!

Kanonicza

Spacer ulicą Kanoniczą przeniesie Cię wiele wieków wstecz, a jej zabudowa wyraźnie różni się od innych ulic Starego Miasta. Zobaczysz tu świetnie zachowane budynki pamiętające czasy średniowiecza i renesansu. Najstarsze kamienice zostały wzniesione już w pierwszej połowie XIV wieku!

Najstarsze ślady historii wypatrzysz w Pałacu Erazma Ciołka (Kanonicza 17), kamienicy powstałej przez połączenie dwóch XIV-wiecznych budynków. W budynku zachowały się zabytkowe arkady, kolumny i polichromie, a także wczesnorenesansowy portal główny. Wewnątrz Pałacu znajduje się oddział krakowskiego Muzeum Narodowego z ekspozycją dawnej sztuki sakralnej. Równie wart uwagi jest Dom Długosza (Kanonicza 25) – siedziba wybitnego XV-wiecznego historyka i kronikarza, a także Dom Dziekański (Kanonicza 21) z manierystycznym portalem i fasadą udekorowaną techniką sgraffitto.

Ulica Kanonicza w Krakowie /Taxiarchos228 /Wikimedia Commons

Pałac biskupa Samuela Maciejowskiego (Kanonicza 1) to już dzieje nieco bardziej współczesne. Budowla została wzniesiona w XVI wieku i początkowo służyła jako siedziba kanoników. Do dziś przypominają o tym wewnętrzne barokowe polichromie. W okresie zaborów funkcja Pałacu zmieniła się diametralnie: austriaccy urzędnicy przemianowali go na sąd i więzienie. Pamiątką po tych czasach jest napis na fasadzie o nieco złowrogiej treści: „CK Inkwizytoryat Sądowy”.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków