Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Nie Wawel, a wąwel? Zagadkowa nazwa najsłynniejszego polskiego wzgórza

19 czerwca 2023

Wawel to jeden z najsłynniejszych zabytków w Polsce, a już na pewno w Krakowie. Każdy, kto decyduje się odwiedzić to miasto, musi uwzględnić tę atrakcję turystyczną, która już od wielu lat przyciąga ogromne grupy turystów. Wybierając się tam, warto poznać trochę historii tego miejsca. Czy kiedykolwiek spotkałeś się z nazwą Wąwel? Tak kiedyś nazywano krakowskie wzgórze, na którym stoi zamek. 

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zmieniała się nazwa tego miejsca i dlaczego nazywano go właśnie Wąwel, a nie tak, jak dziś Wawel. Poznaj z nami trochę historii! 

Kraków nazwa Wawelu
Siedziba królów polskich – jeden z najpopularniejszych zabytków Krakowa.

Kiedy powstał Wawel i dlaczego?

Nawet małe dziecko wie, że Kraków był kiedyś stolicą Polski. Przeniesiono ją z Gniezna do Krakowa, a później do Warszawy. Z racji tego, że to miasto było główną siedzibą królów, musieli posiadać swoje własne miejsce – czyli zamek. Dlatego na przełomie XI i XII wieku zdecydowano się na jego wzniesienie

Na samym początku Wawel nie był aż tak okazały, jak dzisiaj. Dopiero na początku XIV wieku, król Władysław Łokietek postanowił go gruntownie rozbudować. Było to także miejsce koronacji wielu polskich władców – począwszy od Łokietka. To on był także pierwszym królem, którego pochowali w tym miejscu. 

Odwiedzając Kraków, nie możesz przegapić tego zabytku i koniecznie musisz go zwiedzić. Poznasz naprawdę spory kawałek polskiej historii – dowiesz się, jak żyli władcy, a także zobaczysz piękne i utrzymane w dobrej kondycji elementy zabytkowe. Możesz odwiedzić zbrojownię, skarbiec koronny, a także apartamenty i komnaty królewskie. 

Zwiedź Wawel i inne zabytki Krakowa zostając w mieście kilka dni. Na nocleg wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl/!

Zagadkowa nazwa Wawelu – dlaczego “Wąwel”?

Nazwa Wawel jest znana w całej Polsce. Jednak nie zawsze tak było. My znamy taką wersję, jednak w przeszłości, bardzo często mówiono na ten budynek na wzgórzu Wąwel. Pierwsze wzmianki o tej nazwie pojawiły się w Kronice Wielkopolskiej. 

Dlaczego taka nazwa? Jest kilka teorii. Badacze przez wiele lat szukali dobrej odpowiedzi. Chcieli dobrze przetłumaczyć i wytłumaczyć to słowo. Oto kilka przykładów.

Wąwel, czyli:

Wszystkie te “tłumaczenia” w odniesieniu do położenia krakowskiego zamku, są jak najbardziej trafne. Dlatego też trudno wybrać jedną, poprawną wersję. 

Wąwel a Wawel – kiedy zmieniła się nazwa?

To nazewnictwo dość długo utrzymywało się w różnych księgach i gościło na ustach krakowian i osób, które odwiedzały te tereny. Uznaje się, że nazwa ta funkcjonowała na terenie Polski jeszcze do XVI wieku. Po tym czasie nazwa się zmieniła i w końcu zagościł dobrze nam wszystkim znany Wawel. 

Skąd taka zmiana? W tamtym czasie najważniejszym językiem był łaciński. Nazwa została przetłumaczona na ten język. W ten sposób ze słowa Vavelus powstał Wawel

Zagadkowa nazwa Wąwel już nie jest dla Ciebie tajemnicą. Jak widzisz, jest ona adekwatna do położenia tego wzgórza. Jednak musisz przyznać, że Wawel brzmi dużo lepiej, mimo że to zmiana tylko jednej literki. Czyż nie? 

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków