Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Od serca socjalistycznego miasta do Reagana. Nowohucki Plac Centralny i jego tajemnice

22 kwietnia 2021

Nowa Huta nie u wszystkich cieszy się dobrą sławą. Z pewnością ustępuje pod tym względem Wawelowi, Rynkowi Głównemu czy innym zabytkom Krakowa. Coraz więcej osób odkrywa jednak jej walory, a przewodniki po mieście coraz częściej wspominają o tym, co warto zobaczyć w Nowej Hucie. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc tej części miasta jest Plac Centralny. Huta została zbudowana przede wszystkim jako miasto robotnicze, ale nie brakuje na nim ciekawych rozwiązań architektonicznych. Co warto wiedzieć o tym miejscu?

Nowa Huta: Plac Centralny im. Ronalda Reagana i jego historia

Kiedy powstał Plac Centralny? Nowa Huta i pomysł jej wybudowania narodził się w głowach władz PRL-u niedługo po II wojnie światowej. Miała powstać jako nowoczesna, robotnicza i socjalistyczna przeciwwaga dla tradycyjnego i inteligenckiego miasta. Po latach okazało się, że stała się jego integralną częścią.

Plac Centralny powstał w latach 1952-1955. Był tworzony na podstawie koncepcji Tadeusza Ptaszyckiego, który został głównym architektem powstającej dzielnicy. Okoliczne osiedla zaprojektował natomiast Janusz Ingarden. Sam plac ma kształt pięcioboku. W budynkach wokół niego można znaleźć elementy nawiązujące do epoki baroku i renesansu. Najbardziej charakterystyczne są arkady znajdujące się nad sklepami usytuowanymi przy placu, a także ozdobione kolumnami balkony.

Kilkanaście lat po utworzeniu III RP radni Krakowa postanowili zmienić nazwę Placu Centralnego, nadając mu imię Ronalda Reagana, jednego z amerykańskich prezydentów. Z nazwy miało zniknąć słowo “Centralny”, ale sprzeciwił się temu komitet złożony z mieszkańców Nowej Huty. Ostatecznie dziś funkcjonuje jako Plac Centralny im. Ronalda Reagana – Kraków zatwierdził tę decyzję w 2004 r.

Planujesz wycieczkę do Krakowa i Nowej Huty? Na nocleg wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl/!

Nowa Huta – ciekawostki związane z Placem Centralnym

Każdego, kto po raz pierwszy pojawia się na Placu Centralnym, mogą zainteresować ciekawostki o Nowej Hucie. Naczelne miejsce zajmują wśród nich historie związane z planowanymi budynkami i kompleksami, których wznoszenia zaniechano w trakcie budowy Huty, do których należą m.in. podziemne schrony.

I tak na Placu Centralnym miał stanąć teatr, a także obelisk. Ciekawie miały wyglądać także okolice placu – na pobliskich Łąkach Nowohuckich miało się bowiem rozpościerać sztuczne jezioro. I choć tych inwestycji nie udało się zrealizować, dziś Plac Centralny i tak pozostaje sercem dzielnicy. Jest ważnym węzłem komunikacyjnym, a także miejscem spacerów mieszkańców. Można przy nim znaleźć również kilka wnętrz, które do dziś przypominają o socjalistycznym klimacie i epoce, która odeszła już do przeszłości. Najsłynniejsze to sklep Cepelia, księgarnia Skarbnica oraz restauracja Stylowa.

A zatem – co zobaczyć w Nowej Hucie? Zwiedzanie najlepiej rozpocząć właśnie od Placu Centralnego.

W Nowej Hucie można także podziwiać murale. Gdzie je znaleźć? Przeczytaj w kolejnym artykule: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/krakowskie-murale-gdzie-szukac-najbardziej-efektownych

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków