Papież, biskupi i królowa. Poznaj krakowskich świętych
24 stycznia 2023
Kraków można uznać za polskie miasto kościołów. Stoi ich tutaj ponad 130. W ich cieniu żyło i pracowało wielu świętych. Nie ma drugiego polskiego miasta, z którym związanych byłoby aż tyle wielkich postaci kościoła. Niektóre są znane na całym świecie, innych wierni czczą przede wszystkim lokalnie. Poznaj najważniejszych krakowskich świętych.
Święty, którego znają wszyscy – Jan Paweł II
Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnym krakowskim świętym jest dzisiaj Jan Paweł II. Karol Wojtyła przyszedł na świat w Wadowicach, ale później przez lata był związany z podwawelskim grodem. Tutaj przyjął święcenia kapłańskie i pracował najpierw jako wikariusz, a potem biskup i kardynał. Stąd przeniósł się do Rzymu, gdzie jako papież zasłynął na całym świecie.
W roli głowy Kościoła odwiedził Kraków siedmiokrotnie. “Kraków Jana Pawła II” to dziś motyw przewodni wielu wycieczek, bo po papieżu zostało w mieście wiele pamiątek – choćby takich, jak słynne okno papieski przy ul. Franciszkańskiej.
Polski papież w 2000 r. kanonizował Faustynę, inną dobrze znaną w Kościele świętą związaną z Krakowem. Helena Kowalska, jak brzmiało jej właściwe imię i nazwisko, to jedna z najbardziej znanych mistyczek XX w. Za jej sprawą ustanowiono święto Miłosierdzia Bożego. Kraków stał się centrum tego kultu – najważniejszym miejscem związanym ze św. Faustyną jest sanktuarium w Łagiewnikach.

Zobacz z bliska miejsca, w których żyli krakowscy święci. A na nocleg wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl!
Pierwszy święty i wyjątkowa królowa
Podobnie jak Jan Paweł II, tak i pierwszy krakowski święty był biskupem. To Stanisław ze Szczepanowa, który sprawował funkcję głowy krakowskiego Kościoła w drugiej połowie XI w. Na skutek konfliktu z królem Bolesławem Śmiałym został jednak skazany “na obcięcie członków” i zabity w kościele na Skałce. Został kanonizowany w 1253 r., dziś jest jednym z głównych patronów Polski. jego sarkofag znajduje się w katedrze na Wawelu.
Na Wawelu spoczywa również św. Jadwiga. Pod koniec XIV w. objęła tron w Polsce. Choć dziś jest znana jako królowa, tak naprawdę, zwłaszcza do ślubu z Władysławem Jagiełłą, pełniła funkcję króla. Wedle przekazów dbała też o życie duchowe, prowadząc ascetyczny tryb życia. Jednocześnie prowadziła działalność charytatywną. Została kanonizowana w 1997 r. przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach.
W Krakowie żyło i pracowało jeszcze wielu świętych. W samym wieku XV aż sześć osób zmarło tu w opinii świętości – to m.in. św. Szymon z Lipnicy oraz św. Jan Kanty. Oprócz nich do najbardziej znanych krakowskich świętych należy św. Jacek Odrowąż oraz św. brat Albert. Kraków jest pełen pamiątek po tych wyjątkowych postaciach.