Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Papież, biskupi i królowa. Poznaj krakowskich świętych

24 stycznia 2023

Kraków można uznać za polskie miasto kościołów. Stoi ich tutaj ponad 130. W ich cieniu żyło i pracowało wielu świętych. Nie ma drugiego polskiego miasta, z którym związanych byłoby aż tyle wielkich postaci kościoła. Niektóre są znane na całym świecie, innych wierni czczą przede wszystkim lokalnie. Poznaj najważniejszych krakowskich świętych.

Święty, którego znają wszyscy – Jan Paweł II

Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnym krakowskim świętym jest dzisiaj Jan Paweł II. Karol Wojtyła przyszedł na świat w Wadowicach, ale później przez lata był związany z podwawelskim grodem. Tutaj przyjął święcenia kapłańskie i pracował najpierw jako wikariusz, a potem biskup i kardynał. Stąd przeniósł się do Rzymu, gdzie jako papież zasłynął na całym świecie.

W roli głowy Kościoła odwiedził Kraków siedmiokrotnie. “Kraków Jana Pawła II” to dziś motyw przewodni wielu wycieczek, bo po papieżu zostało w mieście wiele pamiątek – choćby takich, jak słynne okno papieski przy ul. Franciszkańskiej.

Polski papież w 2000 r. kanonizował Faustynę, inną dobrze znaną w Kościele świętą związaną z Krakowem. Helena Kowalska, jak brzmiało jej właściwe imię i nazwisko, to jedna z najbardziej znanych mistyczek XX w. Za jej sprawą ustanowiono święto Miłosierdzia Bożego. Kraków stał się centrum tego kultu – najważniejszym miejscem związanym ze św. Faustyną jest sanktuarium w Łagiewnikach.

święty Stanisław jest patronem katedry na Wawelu
Wielu krakowskich świętych było związanych z katedrą na Wawelu. Św. Stanisław ze Szczepanowa jest nawet jednym z jej patronów

Zobacz z bliska miejsca, w których żyli krakowscy święci. A na nocleg wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Pierwszy święty i wyjątkowa królowa

Podobnie jak Jan Paweł II, tak i pierwszy krakowski święty był biskupem. To Stanisław ze Szczepanowa, który sprawował funkcję głowy krakowskiego Kościoła w drugiej połowie XI w. Na skutek konfliktu z królem Bolesławem Śmiałym został jednak skazany “na obcięcie członków” i zabity w kościele na Skałce. Został kanonizowany w 1253 r., dziś jest jednym z głównych patronów Polski. jego sarkofag znajduje się w katedrze na Wawelu.

Na Wawelu spoczywa również św. Jadwiga. Pod koniec XIV w. objęła tron w Polsce. Choć dziś jest znana jako królowa, tak naprawdę, zwłaszcza do ślubu z Władysławem Jagiełłą, pełniła funkcję króla. Wedle przekazów dbała też o życie duchowe, prowadząc ascetyczny tryb życia. Jednocześnie prowadziła działalność charytatywną. Została kanonizowana w 1997 r. przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach.

W Krakowie żyło i pracowało jeszcze wielu świętych. W samym wieku XV aż sześć osób zmarło tu w opinii świętości – to m.in. św. Szymon z Lipnicy oraz św. Jan Kanty. Oprócz nich do najbardziej znanych krakowskich świętych należy św. Jacek Odrowąż oraz św. brat Albert. Kraków jest pełen pamiątek po tych wyjątkowych postaciach.

Krakowscy biskupi posiadali niegdyś winnice w okolicach miasta. Sprawdź, co jeszcze Kraków miał wspólnego z winem: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/miasto-o-wielu-winnicach-co-krakow-ma-wspolnego-z-winami

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków