Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Śladem krakowskich makiet. Jak Kraków dba o niedowidzących turystów?

27 czerwca 2023

Osoby niedowidzące i niewidome także chcą zwiedzać. Dlatego większe miasta bardzo często umożliwiają im to za pomocą specjalnych makiet 3D, które pozwalają im poczuć, jak wyglądają najważniejsze zabytki danego miejsca. 

Kraków również staje na wysokości zadania. W grodzie Kraka znajduje się aż 13 makiet, które pomagają zapoznać się z budynkami przez osoby niedowidzące. Takie plansze są rozmieszczone na Drodze Królewskiej, czyli w miejscach tworzących trasę turystyczną miasta. 

Czytaj dalej i dowiedz się, gdzie je znaleźć. Takie ułatwienie pozwoli osobie niedowidzącej w pełni doświadczyć zwiedzania jednego z najpopularniejszych miast w Polsce. 

Kraków - makiety 3D dla osób niewidomych
Makieta Ratuszu na Rynku Głównym w Krakowie.

Krótko na temat makiet – najważniejsze informacje 

Wszystkie makiety 3D dla osób z niepełnosprawnością znajdują się przy najpopularniejszych miejscach, które każdy powinien odwiedzić. Na każdej planszy umieszczony jest krótki opis obiektu w alfabecie Braille’a, a także w języku angielskim i polskim. Dzięki temu wszyscy mogą dowiedzieć się więcej na temat zabytków. 

Postumenty zostały wykonane z czarnego granitu. Modele, które przedstawiają dany obiekt, zostały odlane z brązu.

Poczuj prawdziwy klimat miasta pozostając w jego centrum. Na nocleg wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl/!

Śladem krakowskich makiet – gdzie je znaleźć i jak zaplanować trasę

Trasę najlepiej zacząć od planszy Barbakanu z murami obronnymi. Jest to jeden z najatrakcyjniejszych obiektów w Krakowie. Osoba niedowidząca może podejść do makiety, przeczytać opis, a także “poczuć”, jak wygląda zabytek, który zachwyca tak dużą ilość zwiedzających.

Następny na liście jest dom Jana Matejki – wybitnego polskiego malarza. Zaraz obok znajduje się duża makieta Starego miasta z Drogą Królewską. Poruszając powoli palcami po wykonanym z brązu odlewie, osoby niedowidzące mogą zapoznać się z tym, jak kiedyś wyglądał gród Kraka. Idąc dalej, trafiamy na planszę Ratusza. Kolejnym punktem jest makieta Sukiennic na Rynku Głównym. Duży obiekt na pewno będzie ciekawym punktem do eksploracji. 

Wychodząc z Rynku Głównego, należy udać się w kierunku Wawelu. Na Placu Wszystkich Świętych – przy wejściu do bazyliki, od strony okna papieskiego – znajduje się makieta z zespołem klasztorów ojców franciszkanów Konwentualnych. Zaraz obok w Pawilonie Wyspiańskiego, można znaleźć monument, który prezentuje witraż “Bóg Ojciec – Stań się”. Kontynuując swoją wyprawę ulicą Grodzką, natrafisz na planszę z dwoma kościołami – Piotra i Pawła, a także świętego Andrzeja.

Następna jest makieta Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, a kawałek dalej znajduje się Okno Romańskie. Makieta jest umieszczona na murze, który okala placyk przy kościele św. Andrzeja. 

Ostatnią makietą na trasie jest Wzgórze Wawelskie. Plansza z tym zabytkiem jest znacznie większa niż poprzednie. Nie ma co się dziwić, ponieważ to jeden z najpopularniejszych i największych atrakcji Krakowa. 

Wybierając się w taką podróż, osoba z niepełnosprawnością będzie mogła zapoznać się z miastem, które odwiedza. Za pomocą makiet poczuje, jak wyglądają najważniejsze i najciekawsze zabytki Krakowa.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków