Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Stopka w kamieniu i nie tylko. Krakowskie ślady po św. Jadwidze

28 listopada 2022

Kiedy polski tron opustoszał po wygaśnięciu głównej linii dynastii Piastów, a jeszcze nie zasiedli na nim Jagiellonowie, jedyny raz w historii Polski oficjalną głową państwa była kobieta. To święta Jadwiga, córka Ludwika Węgierskiego, który przeznaczył ją na panowanie w Polsce. Zapisała się w historii kraju bardzo dobrze, Kościół wyniósł ją nawet na ołtarze.

I choć w młodości podobno trzeba było jej pilnować, by nie wymknęła się z Wawelu, pozostała związana z królewskim Krakowem na wieki. Gdzie w mieście szukać więc śladów po świętej Jadwidze?

Niezwykła legenda i odcisk w kamieniu

Jedną z najbardziej niezwykłych pamiątek jest stópka świętej Jadwigi. Tak właśnie opisany jest ślad odbity w kamieniu wmurowanym w ścianę kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku. To świątynia pod opieką zakonu karmelitów.

Święta Jadwiga była jego fundatorką. Według legendy, kiedy doglądała budowy świątyni, spotkała niezwykle zasmuconego robotnika. Ten opowiedział jej o swoich problemach – chorej rodzinie i braku pieniędzy na leki. Królowa postanowiła temu zaradzić, położyła stopę na kamieniu i odpięła z buta złotą klamrę. Podarowała ją robotnikowi i odeszła.

Po chwili okazało się jednak, że w kamieniu odcisnął się ślad jej stopy. Wedle innej wersji legendy w podzięce wykonał go sam kamieniarz. Tak czy inaczej, kamień z odbiciem w kształcie stopy można oglądać do dziś.

święta jadwiga spoczywa na wawelu. Ale wcale nie w poświęconym jej białym sarkofagu
Święta Jadwiga mieszkała na Wawelu i tam została pochowana

Pusty sarkofag. Gdzie spoczywa święta Jadwiga?

Piękną pamiątką po królowej Jadwidze z pewnością jest również jej sarkofag. Znajduje się w katedrze na Wawelu. Jest wykonany z białego marmuru, przedstawia królową leżącą na wznak, ze złożonymi do modlitwy rękami.

Nie jest to jednak oryginalne miejsce pochówku królowej. Pierwotnie, od śmierci w 1399 r., była pochowana na lewo od ołtarza głównego. Biały sarkofag powstał dopiero na początku XX wieku, a prochy królowej przeniesiono do niego jeszcze później, bo w 1949 r. Dziś obok niego, za szybą, można podziwiać oryginalne klejnoty królowej – wydobyte z pierwotnego grobu jabłko i berło.

Chcesz zobaczyć pamiątki po królowej Jadwidze? Na nocleg w Krakowie wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Tyle że święta Jadwiga w sarkofagu dziś nie spoczywa. W 1987 r. jej szczątki po raz kolejny przeniesiono. Od tamtej pory znajdują się w mensie ołtarza z czarnym krucyfiksem, usytuowanego w północno-wschodniej części wawelskiej katedry. Sam ołtarz również jest związany z królową. Krakowskie legendy głoszą, że Chrystus z krucyfiksu miał bowiem przemówić do Jadwigi i doradzić jej ślub z Jagiełłą. Królowa posłuchała rady, dzięki czemu na polskim tronie zasiedli Jagiellonowie.

W skarbcu katedry na Wawelu znajdują się także kolejne pamiątki po królowej – adamaszkowe tkaniny wydobyte z jej grobu. Jedna z nich pochodzi prawdopodobnie z Egiptu, inne z Hiszpanii lub Włoch.

Wiele takich historycznych pamiątek zniknęło z Krakowa w czasie II wojny światowej. Przeczytaj artykuł o tych, które udało się odzyskać: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/26-bezcennych-wagonow-jak-niemcy-rabowali-z-krakowa-dziela-sztuki

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków